גמרא

לימוד הגמרא והתושב"ע הם המקצועות המרכזיים בישיבה הן מבחינת חשיבותם והן מבחינת מספר השעות המוקדשות להם.

הלימוד מתחלק ללימוד עיוני בבוקר וללימוד בקיאותי בסדר ערב.
בכל שכבה פועלת קבוצה של תלמידים בעלי שאיפות גבוהות בלימוד- קבוצת "בית-מדרש". בקבוצה זו התלמיד נוטל את האחריות על הלמידה, דבר המתבטא בשעות רבות של לימוד עצמי בחברותות בבית המדרש.

כל תלמידי הישיבה ניגשים במקצוע זה לבגרות ברמה של 5 יח"ל.

 
Close

מחשבת ישראל

במחשבת ישראל נעסוק בבניין האישיות דרך עיסוק בסוגיות בנושאי אמונה של הוגי דעות יהודיים מרכזיים. אנו לומדים את יחידת "אמונה וגאולה" 
בסוף השנה ניגש לבחינת בגרות בהיקף של יחידה אחת המצטרפת ליחידת הלימוד בספרות בה נבחנו התלמידים שנה שעברה.

 

Close

אזרחות

בלימודי האזרחות אנו דנים בערכי יסוד של מדינת ישראל מחוייבות האזרח כלפיה כמועיל, יוצר ושומר חוק. כמו כן הבנת המפה הפוליטית הארצית ועולמית, חוקי יסוד, ממשל תקין והבנת המציאות החברתית והפוליטית במדינת ישראל. בלימודי אזרחות אנו נותנים כלים לתלמיד להבין את המציאות הכללית במדינה ועיצוב השקפת עולמו ביחס אליה.
מקצוע האזרחות הוא מקצוע חובה בתעודת הבגרות ובלעדיו אין זכאות
Close

הבעה ולשון עברית

 
המקצוע 'הבעה ולשון עברית' נלמד בישיבה החל מכיתה ז' ועד כיתה יא'.
בכיתה ז' העיסוק הוא יותר בהבנת הנקרא והבעה בכתב, והחל מכיתה ח' אנו משלבים את הוראת ההבנה, ההבעה והלשון – וכורכים את שלושת התחומים זה בזה.
החל מכיתה ז' התש"ע הוכנסה תכנית שלהב"ת, תכנית המשלבת עקרונות של הבנת נקרא והבעה בתחומי לימוד שונים. מורים ממקצועות שונים שולבו בשפה הבית ספרית, וכולם התגייסו לטפל בתחומים אלו – כל אחד בתחום הדעת שלו.
בכיתה ח' אנו מקדישים 50% מהשעות להבנה והבעה, ואת השאר להוראת הבניינים.
החל מכיתה ט' אנו מתכווננים לעבר תכנים של שימוש בשפה באופן מעשי, אשר על כן אנו עוסקים בתורת הצורות ובתחביר כפי שתחומים אלו מגיעים לידי ביטוי בטקסט. כך סוגר התלמיד מעגל בין עקרונות לשוניים הנלמדים באופן מופשט, ערטילאי, לבין אותם עקרונות המיושמים בטקסט.
בכיתה י' הלימודים מיועדים לכיוון בגרות בלשון, הבנה והבעה – חלק א'. כל תלמידי השכבה ניגשים לבחינת הבגרות הראשונה בלשון, לאחר שעסקו בתחומי הלשון – צורות, תחביר, מילון, סמנטיקה – באופן ספירלי – תוך כדי עיסוק בהבנת הנקרא ובהבעה.
ובכיתה יא' – מגיע השלב השני – הבנה, הבעה ולשון – חלק ב'. במבחן זה נבחן התלמיד בהבנת טקסט ארוך המכיל בתוכו מידע על כוונת הכותב, מבנה הטקסט, לשון הטקסט והרעיונות המרכזיים בו. כמו כן במבחן זה נבחן התלמיד ביכולתו לכתוב מאמר בן 500 מילה לערך, מאמר רציני, מקיף, מגלה ידע העולם ונכתב בשפה קולחת ורהוטה. ושוב באופן ספירלי, מגיע התלמיד להיבחן בתורת הצורות ובתחביר – ברמה הגבוהה ביותר בבית ספר תיכון.
Close

הסטוריה

לימודי ההיסטוריה בישיבה מהווים נדבך חשוב ביותר בבניין זהותו הלאומית והערכית של התלמיד. במהלך הלמידה המתחילה מכיתה ז' ונמשכת עד לכיתה י"א נחשף התלמיד לאירועים מכוננים בהיסטוריה הכללית ובתולדות העם היהודי. כאשר הדיונים המתקיימים בכיתה מציגים את מורכבותם, משמעותם הערכית, השפעתם וכו' של אותם האירועים. במהלך הלמידה רוכש התלמיד מיומנויות רבות ומגוונות של: סיכום, טיעון, קריאת מפה, ניתוח טקסט, ניתוח מקור חזותי  ועוד.

בכיתה י"א ניגשים התלמידים למבחן בגרות של 2 יח"ל המסכם את החומר הנלמד בכיתות י'-י"א. זאת בנוסף לשתי עבודות שעל התלמיד להגיש, האחת- בכיתה י' בנושא: העליות הראשונות, והשנייה- בכיתה י"א בנושא: שואה ותקומה. המעוניינים להעמיק בחקר ההיסטוריה ניגשים בכיתה י"ב לעוד שלוש יחידות המורכבות ממבחן ועבודת חקר בנושא היסטורי. 

Close

מדעים

מעניין אותך???

לימודי מדעים הם תחום המתחדש מידי יום ובגלל זה גם מעניין. הההמצאות, המחקר, והשינויים המתרחשים כל יום בעולמנו , משפרות את חיינו ופותחות לנו חריץ קטן לעולם גדול ורחב.בשיעורי מדעים אנו נוגעים בתחומים רבים - חקר, גוף האדם, פיזיקה, חקלאות, כימיה.

בישיבה ישנה מעבדה מפותחת עם מיכשור מתקדם. צוות המעבדה מלווה את לימודי המדעים וכן שתי כתות בהן מתקיימים לימודי מעבדה המאובזרות במחשבים העומדים לרשותנו.

 

 

 

Close

תנ"ך

תנ"ך – מסר ישן מעולם עתיק, שאין צעיר, רענן ומעודכן יותר ממנו.

מקצוע התנ"ך בישיבת חיספין נחשב כמקצוע מוביל הזוכה למשאבים רבים ותשומת לב מיוחדת. במסגרת השיעורים אנו משתדלים להקנות לתלמידים את ההכרה שכל הכתוב בתורה משמעותי לחיינו כפרטים, כחברה וכעם. הבנה זו מקבלת משנה תוקף בדור החי בארצו בתקופת הגאולה, בה זכינו שהתאפשר לנו ליישם את הכתוב בתורה בכל מרחבי החיים, וכן לחיות בחבלי ארץ בהם הילכו גדולי האומה הנזכרים בתנ"ך, שופטים מלכים ונביאים.

הישיבה מדרבנת את תלמידיה ללמוד תנ"ך במסלול מוגבר של 5 יח"ל, יחד עם זה אנו  קשובים ליכולות של התלמידים ולצרכים נוספים שיש להם ויש אפשרות לחלק קטן מהם ללמוד במסלול תנ"ך לקראת 3 יח"ל.

אנו מדגישים בישיבה שלימוד התנ"ך הוא לא אמצעי להצלחה בבחינת הבגרות, אלא בחינת הבגרות היא כלי שרת ואמצעי המדרבן ללמוד תנ"ך. עצם הלימוד הוא הדבר החשוב והמרכזי. אחת ההשלכות של תפיסה עקרונית זו, שאנו מבקשים מתלמידינו לעמוד באתגרים, ולגלות ידע והבנה בתנ"ך, מעבר למה שדורשת בחינת הבגרות.

עומד לנגד עינינו מה המטען הרוחני והערכי אותו יישא בוגר הישיבה בתרמילו כאשר הוא יצא מהישיבה, וכיצד מטען זה יסייע לו להתמודד באתגרים מולם יעמוד בהמשך חייו. אנו שואפים לגדל בוגר המכיר חלקים נרחבים בתנ"ך, יודע להתמודד ברמה סבירה בכוחות עצמו עם הכתוב במקרא ורואה בתנ"ך מקור השראה לחייו.

מתוך תפיסה זו בנינו בישיבה מסלול יחודי של לימוד תנ"ך המתחיל כבר מכיתה ט' – תוכנית להב"ה. תוכנית זו - הנלמדת בבית המדרש - מקבילה למסלול הרגיל הנלמד בכיתה, וכל תלמיד יכול לבחור איזה מסלול קרוב יותר לליבו. תנאי הקבלה לתוכנית להב"ה הם לא הישגים לימודיים, אלא יכולת התמדה ולקיחת אחריות אישית, וכן רצון בסיסי ללמוד מתוך הבנה שעצם הלימוד הוא ערך. בתוכנית להב"ה עיקר הלימוד הוא באופן עצמאי בחברותות תוך הנחיה צמודה של צוות המורים. בתוכנית זו התלמיד קונה באופן יותר משמעותי כלים ללמידה עצמית, הוא מעורב הרבה יותר בתהליך הלימוד, ומתוך כך הוא זוכה ל"קניין תורה" באופן מלא יותר.

בשנים האחרונות הביקוש ללמוד בתוכנית להב"ה גדל והולך, למרות שמדובר במסלול התנדבותי מאתגר, הדורש מהתלמידים מאמץ גדול מזה הנדרש בדרך כלל בכיתה רגילה. אמנם מדובר בלימוד שהוא בעיקרו עצמאי, אך ההישגים של קבוצה זו לא נופלים מציוני התלמידים בקבוצות האחרות.

בשל הרצון לבנות תלמיד בעל ידע רחב בתנ"ך בנינו בכיתות ט', י' תוכנית בקיאות, בה התלמידים לומדים בכל אחת משתי שנים אלה כמעט את כל נביאים ראשונים. בסיום השנה מתקיים חידון תנ"ך גדול המסכם את כל הנלמד במשך השנה.

בישיבה מתקיימים גם סיורי תנ"ך, שמטרתם ליצור חיבור עמוק בין סיפורי התנ"ך לבין הנופים הארץ ישראליים בהם התרחשו האירועים עליהם למד התלמיד בכיתה.

 

Close

הלכה

בחרנו ארבעה נושאים מרכזיים שאותם ילמד כל תלמיד בארבע שנותיו בישיבה. הנושא השנה הוא תפילה והוא מועבר ע"י כל ר"מ בכיתתו.
Close

אמונה

 
כל יום לימודים בישיבה נפתח בשיעור אמונה כיתתי עם הר"מ. שיעור זה הוא הפגישה העיקרית של הר"מ עם כיתתו ומכוון לבנין אישי של התלמיד.
 שיעורי האמונה מתחלקים לנושא הישיבתי ולשיעורים כיתתים. 
בכל חודש בוחרים הר"מים נושא באמונה, לומדים אותו יחדיו בהנחיית הרב תמיר גרנות ומעבירים אותו בכתה.

השנה , תשע"א, עסקנו בנושאים הבאים : תשובה, תפילה, ומידות. כמו כן ישנם שיעורים כיתתיים העוסקים בשאלות שמעלים התלמידים, בארועים שקרו במחזור ובאקטואליה.
 
Close

מתמטיקה

"המתמטיקה היא מלכת המדעים", אמר קרל פרידריך גאוס, אחד מגדולי המתמטיקאים בכל הזמנים. מתמטיקה היא אומנות המחשבה הטהורה שאינה מושפעת מתפיסות עולם, דעות ושינויים במציאות. היא שזורה בחיינו, בגלוי וגם מאחורי הקלעים.

כאן בישיבת חיספין מושקעים מאמצים רבים בקידום ההשכלה המתמטית. כ-95% מהתלמידים מסיימים בהצלחה את בחינת הבגרות, רובם ברמת 4-5 יחידות. הישגי התלמידים בכל אחת מרמות הלימוד טובים וגבוהים משמעותית מהממוצע הארצי בזכות המוטיבציה והרצינות הניכרות לעין.

Close

אנגלית

לידיעת השפה האנגלית ישנה חשיבות רבה ויתרון בשוק העבודה, באקדמיה, בקשרי חוץ ועוד.

אצלנו מעודדים את התלמידים לגשת לרמה של 4 או 5 יח"ל.  

התלמידים מקבלים סיוע רב מהמורים, שיעורי עזר ושעות פרטניות שיסייעו ברכישת השפה, אוצר מילים ובסופו של דבר להצליח בבחינת הבגרות.

ישנו דגש רב בלימודי האנגלית לכללי הדקדוק והדיבור הנכון. שיח ודיבור נכון וקולח - ירתק את השומע. 

המטרה רכישת שפה חשובה בשוק העולמי ובכלל.

 

Close

חינוך גופני

חינוך גופני - כשמו כן הוא. לחנך אותנו ואת גופנו לפעילות גופנית שמשמעותה - בריאות. "נפש בריאה בגוף בריא" זו לא רק ססמה אלא התוויית דרך. פעילות גופנית מעניקה לתלמידים דרך חיים - על אף היותנו יושבים רוב היום ללימודים וכו', צריך להקדיש זמן לכושר הגופני.

במסגרת שיעורי חינוך גופני בישיבה מחוייב כל תלמיד בנוכחות בשיעורים והשתתפות פעילה. לצד הדגש שאנו שמים על כושר גופני, מתקיימים גם משחקי כדור ומחבט.

התלמידים ניגשים ליחידה פנימית בחינוך גופני. יחידה זו הינה יחידת חובה ובלעדיה לא ניתן להפיק תעודת בגרות.

Close

accessibility