02/06/2022 איגרת להורי מחזור ל"ז-לקראת סיום שנת הלימודים

בס"ד סיון תשפ"ב

 

להורי מחזור ל"ז

שלום וברכה

 

זכינו ללכת מ"חיל אל חיל" ולאחר שבת ההורים המרוממת שזכינו לחוות יחד בשבת שעברה ומתוכה נכנסנו לשמחת יום ירושלים, עלינו יחד לירושלים להמשיך ולשמוח בבניינה ולהודות על ניסי התשועה כאז כן היום.

פתחנו את היום בסיור בגן הלאומי "עמק צורים" הנמצא בתפר שבין הר הצופים להר הזיתים. הדריך אותנו בהתנדבות ונפש חפצה אביתר כהן מהיישוב עפרה, איש רשות הטבע והגנים (אב לשני בוגרים שלנו)שהיה אחראי על פרוייקט שיקום הגן הזה ותיאר לנו את הקרב על ירושלים אז, במלחמת ששת הימים,  מנקודת התצפית של הגן ,והמאבק הנמשך על ירושלים עד היום, שהגן הלאומי הוא חלק מביטויי המאבק.

המשכנו לריקודגלים אותו הובילה השמינית בגאון רב. במשך כמה שעות הרקידו התלמידים את הישיבה, תופים ושופר היו חלק מכלי הנגינה והרבה אנרגיה חיובית של שמחה ואחדות באה לידי ביטוי ביום הזה. נכנסנו דרך שער שכם והגענו לקרדו, לחדש את הריקוד המסורתי של  הישיבה לסיום הריקודגלים ברחבת הקרדו. לשם מתכנסים בני החטיבה וכן בוגרים ומשפחות וזו נקודת שיא ישיבתית שזכינו לחוות לאחר שנתיים שוב והיא בהחלט נתנה הרבה גאוות יחידה לתלמידי הישיבה.

 

אתמול סיימנו את הסדנה שהעביר גיא טמיר, אביו של שלו, במהלך המחצית השניה, שעסקה בכישורי החיים לחיים הבוגרים, "דברים שהלוואי והיו אומרים לי בגיל 20". במהלך המפגשים גיא העביר לנו באופן מקצועי ומגוון הרצאות שעסקו בתחומים שונים הקשורים לעולם העסקי  והכלכלי, מיומנויות של משא ומתן בכל מיני תחומים, חדשנות ,יזמות ועוד. אתמול נפגשנו למפגש ארוך בתחום הכרת הנושא הכלכלי, כ3.5 שעות של מושגי יסוד והבנה כיצד זה עובד ומה נכון שנדע כבר היום. אני מבקש להודות לגיא על התנדבות ארוכה , שעות של השקעה בהכנה, הגעה לישיבה והעברת התכנים. העדות הטובה ביותר למשמעות של הסדנה היא הנוכחות הגדולה של התלמידים אתמול, כ50 חבר'ה שיושבים למעלה מ3 שעות ומקשיבים, שואלים ומתעניינים.

סדנה זו מצטרפת לסדנה הכלכלית של הרב עוזי העוסקת בכלכלה נבונה ונכונה , גם היא נמשכה על פני כמה מפגשים ויתקיים עוד מפגש סיום עד סוף השנה.

 

כחלק מתהליכי הפרידה  , הונחו במועדון הפנימייה מחברות אישיות הנושאות את שמו של כל תלמיד, ובמהלך השבועיים הבאים כל מי שירצה לכתוב במחברת זו דברים אישיים לפרידה מכל אחד מהאנשים שירצה יוכל לעשות זאת בזמנו החופשי. המחברות הן לקריאת המכותב בלבד ויימסרו לו למזכרת.

 

המתוכנן לנו בשבועיים הקרובים

היום מתקיימת הבגרות בתנ"ך. לאחריה התלמידים יסעו הביתה באופן עצמאי כדי להצטייד בבגדים ולהחליף כוחות לקראת השבת-חג ויחזרו לישיבה מחר לקראת שבת.

פנינו לקראת שבת אחרונה וחג השבועות. אנו שמחים בשילוב הזה ומקווים שכל התלמידים יהיו יחד לפרק זמן משותף ומשמעותי, אך הוא מותנה ביכולת להתנהל בישיבה במחוייבות למסגרת של הישיבה- שותפות בתפילות, הסעודות והיחידות השונות, דרישה נכונה וחשובה עד היום האחרון. אקווה שלא נאלץ לבקש מתלמיד זה או אחר שלא מתנהלים כראוי שלא להשאר איתנו, אך אם זה מה שיהיה לטובת הכלל כך נעשה. ביחידת אחה"צ של חג השבועות נקיים פרידה של השמיניסטים מתלמידי הישיבה ובה הם יביעו את תחושותיהם כלפי הישיבה ואת המסרים החיוביים שהם מבקשים מהשכבות הבאות לשמר כחלק מאופיה של הישיבה. במהלך היחידה יברכו תלמידים מהשכבות האחרות את השמיניסטים לקראת יציאתם לדרכם החדשה.

בשבוע הבא ביום שלישי מתקיימת הבגרות בגמרא\משנה. לאחריה יוצאת קבוצה של כ45 תלמידים לפרוייקט הקמת מצפה ליד היישוב קידה בשומרון. זוהי יוזמה של התלמידים המבקשים ליצור יחד משמעותי בסוף השנה ואנו מברכים ואף מסייעים לפרוייקט זה בהסעה ואוכל. יש לדעת שהשתתפות בפרוייקט מותנית באישור ההורים, כל הורה למחנך של בנו. כל התיאומים בשטח נעשים על ידי התלמידים וההתנהלות על אחריותם ואחריותכם. תלמידים שלא משתתפים בפרוייקט ישארו בישיבה לפי צרכיהם הלימודיים, מי שיש לו מתכונת ובגרות במחשבת ישראל קומה ב' או תלמידי פיזיקה הנדרשים ללמוד לקראת מתכונות המעבדה והעיון. תלמידים אחרים יסעו לביתם ויחזרו ביום ראשון.

 

שבוע אחרון-

ימים ראשון-שני אנחנו בישיבה , סיום משימות לימודיות לחלק מהתלמידים ושהות משותפת של ימים אחרונים. ביום שני בערב נקיים ערבי כיתה לסיום שנה.

בשלישי- רביעי נצא לטיול מחזורי , שהערב של שלישי יוקדש לערב סיום מחזורי.

יום חמישי, י"ז בסיון, 16.06 - מעמד הסיום בישיבה בנוכחות הורים ובני משפחה וצוות. הזמנה תשלח בשבוע הבא.

לאחר מעמד הסיום נוסעים הביתה לשבת חופשית ונפגשים ביום ראשון בעכו ליום פעילות ישיבתי משותף לסיום השנה, פעילות כייפית, ערב הרכבים מחזוריים, תעודות הצטיינות ופרידה לקראת החופש הגדול וסיום שנות הישיבה במקרה שלנו.

 

אני תקווה שנעבור את הימים הבאים לקראתנו בתחושת יחד משמעותית, נזכה מתוכה לקבלת תורה כקבוצה וכיחידים ונצליח לכוון את כל הרגשות של הפרידה למקומות המצמיחים והראויים לבני השכבה הנפלאה הזו.

 

הזדמנות להודות לכם על השתתפותכם בשבת ההורים, לא רק בעצם נוכחותכם ,אלא בעיקר מהתחושות הטובות, המילים המפרגנות והאווירה המשפחתית והחיובית שהיתה חלק מהצלחת השבת והיא פועל יוצא של האנרגיה הטובה שהביא עימו כל אחד מהשותפים . הרגשנו את הפניות שלכם עבור הבנים והשותפות הפעילה בכל תוכנה של השבת .

אודה שוב לקטי אם הבית, דותן זכריה מנהל הפנימייה, גלעד כמיסה האחראי על ההזמנות ויגאל מהמטבח על תרומתם הגדולה להצלחת השבת, כל אחד בתחומו. תודה!

 

 

להתראות במעמד הסיום,

שבת שלום וחג שמח

הרב שי פרנקל- רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

23/03/2022 עדעון להורים מחזור ל"ז לאחר פורים ולקראת המסע הישראלי

בס"ד  אדר ב' ה'תשפ"ב

 

להורי מחזור ל"ז

שלום וברכה

אורות הפורים טרם התעמעמו והנחיתה למציאות חשובה אך מאתגרת לאחר פסק זמן הפוגתי משגרת למידה ותפקוד למשך זמן ארוך.

אכן, לא מעט תלמידים שנותרו עם מעט מקצועות לימוד בחרו השבוע לא להגיע לישיבה או להשתחרר במהלך היום. זו מציאות מקובלת. נקודת המוצא היא, שלא נוכל לתת מענה כל הזמן לכולם. אנו משתדלים להעשיר את הזמן בתכנים נוספים ללמידת הקודש והחול השגרתית  כמו סדנה כלכלית שהרב עוזי מעביר בנושא התנהלות כלכלית נבונה ומושגי יסוד בכלכלה ,וכן המשך הסדנה של גיא טמיר המצייד את התלמידים בכישורי חיים לקראת יציאתם לבגרות,  אך אני מדגיש בעיקר את נושא האחריות שלנו והבטיחות שלהם כקו האדום- לא נרשה מציאות סיכונית בה תלמידים מסתובבים מחוץ לישיבה ללא שאנו יודעים ומאשרים ולעיתים אף נבקש אישור שלכם, כמו כן לא נסכים שתלמידים יבואו ויחזיקו בישיבה כלי רכב ומנוע לסוגיהם השונים (למעט מקרים של תיאום מול מחנך של התלמיד והוריו). גם תלמיד שיתקשה להתנהל במסגרת זמנים מינמאלית של קימה בבוקר וניקיון החדרים יש סיכוי סביר שנפרד ממנו בשלב מוקדם יותר של השנה כי כנראה שזה גדול עליו.יהיו לנו עוד שבועות כאלה, לא רבים, וחלק מתהליך הבגרות הוא יכולת ניהול עצמית מול זמן פנוי ויצירת תיעדוף נכון של ישיבה וחברים מול בית וניתוק מהישיבה.

לפני שאסכם מעט את אירועי אדר אבקש מכם לרשום בפניכם כי שבת הורים לסיום י"ב תתקיים בעז"ה בשבת פרשת במדבר, ערב יום ירושלים (כ"ו אייר, 27.05). ערב סיום השנה לתלמידי השמינית יתקיים בעז"ה ביום חמישי י"ז סיון  16.06

טיול שנתי

חווינו טיול מדהים בהובלת שלושת התותחים- שובאל גלבוע, נהוראי לוי ורועי מזוז ולצידם כל המחזור שהפעיל טיול משמעותי, סבר פנים יפות לכולם , כבוד לזולת ועבודת צוות מדהימה. השמינית אחראים חוץ מהאוכל גם על תוכן- לימוד בית מדרשי כל ערב, פאנל ישיבתי, חלוקת דברי תורה למסלולים ועוד. היה מוצלח מאוד ב"ה.

שבת זכור

חזרנו לישיבה לשבת זכור. התלמידים שלנו הובילו את השבת בחלקים היותר פורימיים שלה. אליה עלי שנבחר לרב פורים שימש בקודש בהצלחה. החבר'ה עמלו על כתיבת דרשה רצינית והומוריסטית גם יחד (הקרדיט ליונתן גולן ומיכאל קיציס), ערכו טיש ישיבתי (באחריות מעוז אררט ויונתן ורד )בו נטלו חלק פעיל כלל תלמידי הישיבה במערכונים קצרים מהווי הישיבה, מקהלה בניצוחו של מור ואך , משחק מושקע של "הכל הולך" בין הרמי"ם , סיפור חסידי של רב פורים ועוד. לאחר מכן, ביוזמת והובלת תלמידי השכבה ובראשם גד בדש ושי טסלר, נערך מעגל שיח פתוח וכנה של אמירות הדדיות לתודה, פרגון וסליחה. החבר'ה ישבו בינם לבין עצמם למעלה משעתיים לתוך הלילה בדיבור ישיר ונקי. אשרינו ממש!

למחרת היו שתי יחידות משמעותיות של לימוד- יחידת לימוד מעורבבת עם רמי"ם מהישיבה. סביב שולחנות הקידוש הישיבה התפזרה כרצונה וכל אחד שמע ר"מ אחר שבדרך כלל הוא לא שומע ממנו שיעורים. בחלק השני התחלנו מסורת של מפגש בין ישיבת ההסדר לתיכונית. ארחנו אותם בבית המדרש ללימוד משותף שהכין וסיכם הרב מוטי פרנקו, התיישבנו לסעודה שלישית משותפת של מאות אנשים עם אירוח כיד המלך שדותן זכריה ארגן לנו. היתה שירה מרוממת ושיחה חשובה ומיוחדת של הרב מנוביץ' , ראש ישיבת ההסדר. סיימנו את המפגש בהבדלה מוסיקלית שהתפתחה לריקודים של שמחה.

אני מודע לכך שלא מעט שימיניסטים היו ציניים כלפי הארוע, אך כך דרכן של מסורות יפות שמתחילות , עבור החמשושים עוד שלוש שנים זה כבר יהיה חלק מובנה בשבת זכור. יישר כח לרב חיים שהוביל את הארוע.

הכתרה

הארוע הזה גרר הרבה שיח בשבועיים האחרונים ויצר הרבה דיבור בין כלל התלמידים על מידת המעורבות שניתנת לתלמידים שונים באירוע הזה,וכן על עצם ההכתרה- האם יש לה מקום ולמי היא מועילה ועוד. גם בינינו לתלמידים היה שיח לאורך כל החודש שחלף כולל דיבור על הצבת גבולות, הימנעות מגרימת בושה או משהו קרוב לזה, צניעות בדיבור ועוד. לשבחם של מפיקי ההכתרה , מור ואך, נוה כהן ומיכאל קיציס (ואורי אייזנטל בצד הטכני), הם היו קשובים ומכבדים לאורך כל הדרך. ההכתרה היתה מצחיקה, שנונה ויחסית סאטירית עם מסר כלפי הצוות (אם כי מוקצן ביחס למה שהתלמידים באמת מרגישים בישיבה, כך לפחות הם אמרו לכלל הצופים בסיום ההכתרה).

ארוע מישמעתי משמעותי לישיבה התרחש בלילה שבין ראשון לשני, כאשר מחזור השישית לאחר שסיים להפיק שוק פורים יפה של חסד, ניסה להמשיך "מסורת" ולמלא את האמפי של הישיבה. מילוי האמפי הופסק על ידי דותן לאחר שהתמלא במעט, אך תגובת הרב חיים יחד עם צוות השכבה היתה חריפה- כל השכבה הורחקה מיום שני עד לאחר פורים ולא היתה בהכתרה ובמסיבת פורים הישיבתית. המסר הוא ברור- הישיבה אינה שטח הפקר לכל מי שעולה על דעתו לעשות מעשים מטופשים ומיותרים והקנס על כך יכול להיות גבוה משחושבים. אני תקווה שהמסר הברור הזה חלחל גם לתלמידים שלנו כדי לסיים את השנה יפה .

ליל פורים

לאחר מסע חתימות שלכם ושל התלמידים שהצליח למתן את תופעת שתיית היין ולמקד אותה אך ורק בבתי הרמים ובמינון שמאפשר מקסימום ביסום קל, נכנסנו לפורים בשמחה וציפייה.

לאחר קריאת המגילה ושבירת הצום התכנסנו למסיבות פורים כיתתיות (למעט קבוצה קטנה שהלכה לשמח חולים בבית חולים פוריה). האווירה בבית היתה נפלאה, דיבוק חברים ,שמחה והרגשת רוממות. המשכנו למסיבה הישיבתית שהתקיימה עד 2 בלילה, שירה וריקודים ודיבורים אישיים . מי שנכנס לחדר האוכל ראה שמחה גדולה ומיוחדת. קבוצה גדולה נשארה לסעודות פורים בביתם של הרב אלי והרב חיים, בבוקר רובם יצאו להתנדבות בבסיסי צה"ל לחלוקת משלוחי מנות ושמחה עם החיילים ולאחר מכן נערכו הסעודות שהיו עבור התלמידים חוויה חשובה ומעצימה.

גליון ציוני סוף שליש ב'-

אתמול נשלח אליכם במייל גיליון שמסכם את הערות המורים במקצועות שנותרו. לחלק מהתלמידים כמעט ואין שום מקצוע  וחלקם מעט שנשאר(בתושב"ע לא הזנו ציונים כיוון שרוב השליש התייחס עדיין לבגרות החורף). עיקר מטרת הגיליון היא שיקוף מצבו של התלמיד נכון לעכשיו, יידוע ושיתוף שלכם בעזרה לבנכם שלא להחלש לקראת מועדי הקיץ. יש תלמידים שמתקשים לאסוף עצמם ללמידה סדירה בתקופה כזו ויש חשיבות רבה שכל הגורמים העוטפים אותם יסייעו להם לדבוק ולהצליח במשימתם.

פנינו לקראת המסע הישראלי שיתקיים בשבוע הבא מיום שלישי ועד מוצ"ש.

המסע הישראלי הוא פרי עמלנו ואנו מאמינים בקיומו ובערך המוסף שהוא מעניק לכל תלמיד.

המסע מפגיש את התלמידים עם דמויות ומקומות המהווים מארג צבעוני של החברה הישראלית, מניצולי השואה וסיפורי גבורת שחרור הארץ מכיבוש זר , דרך פקידת קברי גדולי האומה שלנו- הרב קוק והרצי"ה ועד לאנשי עשייה חברתיים, פוליטיים וכלכליים בימינו אנו. המסע נע בין השקפות עולם קוטביות ויוצר תמהיל של דעות וקולות מהחברה הישראלית. גולת הכותרת היא השבת בבני ברק בה התלמידים נחשפים לעולם החרדי בעיקר באמצעות סעודת ליל שבת בבתי התושבים שפותחים את בתיהם ומארחים את התלמידים לסעודה משפחתית בה מגלים התלמידים את הדומה והשונה בין החברה בה אנחנו גדלים לערכי החברה החרדית.

המסע הוא דחוס ומאתגר מנטאלית ואנו מאמינים ומנוסים שתלמידי כיתה י"ב בסיום מסלולם בישיבה התיכונית ראויים למסע אינטנסיבי כזה הדורש מהם קשב רב. אני מצרף לכם את תכנית המסע, כמובן שכל תכנית היא בסיס לשינוי, אך אני תקווה שנצליח להצמד לרוב הדברים המתוכננים.

ללו"ז המסע לחצו כאן

תודה גדולה ליאיר שרייבר , רכז החינוך החברתי שלנו, על כל העשייה של חודש אדר מהטיול השנתי ועד יום פורים וכן על מאמציו הגדולים לסיוע במסע הישראלי. תודה לגלעד כמיסה האחראי על הלוגיסטיקה של האוכל והכיבוד על כל המאמץ להיטיב לנו את השהות על מנת שנוכל לאכול כראוי ולהיות פנויים להקשבה מועילה. 

 

בתפילה למסע מוצלח ומשמעותי

הרב שי פרנקל

רכז השכבה

 

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

02/03/2022 עדכון תקופתי -חודש אדר

שלום לכולם

אנו בערב ר"ח אדר ב', ממש לקראת ימי השמחה הגדולים בעז"ה שיהיו שמחים יותר על רקע המאמץ של החורף הארוך שמאחורינו. לשמחתי רוב התלמידים שותפים עמנו לאורך כל הדרך בעשייה הלימודית ,החברתית והחינוכית ואנו יוצאים מתוכה לתקופת השמחה הכללית.

שבת האחרונה, כחלק מהותי מההכנה לקדושת פורים, היתה שבת חסד שעשו תלמידי השכבה לאנשים בעלי מוגבלויות . השבת בשיתוף עמותת חברים לרפואה התקיימה בישיבה וכל הארגון של האירוח הוא פרי עשיית התלמידים שלנו. הובילו את כולנו ביוזמה ובארגון-מעוז אררט, יאיר שוורץ, נריה סרוסי ואורי אייזנטל, אך רבים וטובים הצטרפו אליהם והפכו את השבת לחוויה יוצאת דופן של נתינה ללא תמורה, הירתמות למען הזולת ללא שיפוט וריחוק ,שעבורנו הצוות החינוכי היה זה מחזה מרטיט שחשף עוד מטוב ליבם הטבעי והנכון של התלמידים שרק צריכים להיות מוכווני מטרה נכונה וממילא יצא מהם בטוב הזה לגילוי.

סיימנו את העיסוק בנושא הכשרות עם שיחה חשובה של הרב אבישי לוי, אביו של נהוראי, המשמש שנים רבות כרב צבאי ומתעתד להיות רב פיקוד צפון. הרב לוי שיתף אותנו באתגרי הרבנות הצבאית בנושא הכשרות והדריך את החייל הבודד כיצד נכון להתמודד עם סוגיית הכשרות בצבא.

אתמול התקיים יום ספורט של רשת "רוח הגולן" והרבה מתלמידנו היו שותפים ואף השיגו השגים ספורטיביים טובים. בערב התקיים ערב הפקות של מגמת תיאטרון בו עלו שתי הפקות (הצגות שכל אחת אורכה כ45 דק'). ההפקות פרי עמלם של תלמידי המגמה שעל האחת היה אחראי על הבימוי וההפקה איתן כהן  ועל השניה אורי אייזנטל. הפקות מרשימות בתוכן ובהגשה המתוחכמת שלהן. יישר כח!

הערב ,מתקיים בישיבה אירוע "ותוסף אסתר" לקראת חודש אדר לזכרה של אסתר פולארד:סיום ש"ס משניות ושיעור שיוקדשו לזכרה ואחריהם מופע ושמחה עם ביני לנדאו. גם זה פרי יוזמת והובלת השמיניסטים.

מחר אנו נוסעים ל"שם עולם", מכון בכפר הרא"ה לתודעת השואה ממבט יהודי. יום עיון שפותח את מצוות זכירת מעשה עמלק של דורנו. במהלך היום נשמע ונחווה סוגיות מתוך השואה העוסקות בהוויה הדתית, בשאלת האמונה ובמקומם של הרבנים כמנהיגי הקהילות. בסיום היום יהיה פיזור לבתים.

מוצ"ש נצא לטיול השנתי בהובלת תלמידי השמינית ובראש המארגנים, מי שעמלים כבר שבועות רבים על ההכנה- שובאל גלבוע, נהוראי לוי ורועי מזוז. נייחל לטיול משמעותי וטוב.

אנו חוזרים לישיבה לשבת זכור ואירועי פורים שרובם בהובלת תלמידי השמינית. קיבלתם את מכתבו של הרב חיים ואני מחזק את המגמה ובמיוחד בכיתות י"ב, שעל אף הציפייה לשתיית יין והשתכרות בליל פורים, לא נאפשר זאת השנה ונהיה מאוד ברורים בכל הקשור לשתיה שאינה מתוך ההקשר של מסיבות הפורים בבתי הרמים ובחדר האוכל.

אברך את כולנו בימים של שמחה ומשמעות 

הרב שי פרנקל, רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

20/01/2022 להורי מחזור ל"ז-עדכון תקופתי חודש שבט

בס"ד שבט ה'תשפ"ב

להורי מחזור ל"ז

שלום וברכה,

 

אנו בעיצומו של גל בגרויות החורף המשתלב בגל הקורונה והחגיגה בעיצומה...

ב"ה שלמרות כל אי היציבות אנו זוכים לשבועות של למידה רציפה ויציבה, מאומצת ומיטבית המתאפיינת באירועי בחינות שונים של מתכונות ,בגרויות ומבחני שגרה של מקצועות נוספים.

זו ההזדמנות לומר תודה לכלל המורים המלמדים בכיתות ובפרט בתקופה מאתגרת זו  על השקעה, איכפתיות ומקצועיות. התלמידים חווים שותפות וסיוע בכל תחום דעת ומרגישים שהם במסע משותף להצלחתם ועימם כל המורים המלמדים אותם. אין ספק שזה חלק מסוד ההצלחה בישיבה.

בורכנו השנה בשני אדרים כך שנוכל לאזן את הגל הנוכחי בעז"ה בחודש אדר א'ו-ב' בפעילויות חברתיות מחזוריות וישיבתיות ובכך לתת לשנה הזו נופך נוסף מעבר להשלמת משימות הבגרות.

מבחינה תחלואתית אנו מבקשים מתלמידנו לערוך בדיקות עם חזרתם לישיבה כדי לאתר מבעוד מועד חולים בפועל העלולים לייצר תחלואה נרחבת. עד עתה לשמחתי היו מקרים בודדים של חולים מאומתים ועוד כמה תלמידים שבחרו בבידוד מפאת סיבות שונות ומובנות. למעגל החולים הצטרפו הרב אלי והרב עוזי שמחלימים מהקורונה ומרגישים טוב ב"ה.

לצד השגרה מתנהלים בישיבה אירועים שונים של החינוך החברתי: בשבוע שעבר התקיים בישיבה שבוע קריאה בספרייה עם ערב תחרותי של כלוב הזהב ובתחילת השבוע התקיים משחק תחרותי בין שכבות בליל ט"ו בשבט שכלל הליכה על חבל דק עם ציוד מאבטח. בשני האירועים המושקעים השתתפה נציגות תלמידים של השמינית מתוך מי שהיה בפועל בישיבה ומי שנכח נהנה והצליח אך את הפרסים העניקו למחזורים שנוכחותם היתה גבוהה יותר.

בראש חודש שבט ארגנו תלמידי השמינית לישיבה כולה התוועדות עם הרב ידיד, ראש הישיבה בכרמיאל ואביו של שילה מהשכבה שלנו. הרב ידיד סיפר על הקמת הישיבה וחיים של תורה בעיר כרמיאל.

צוות ההדרכה מציע מדי שבוע לימוד תורה בשעות הערב בנושאים מגוונים, ערבי חדר טעימים והשכבה כולה נהנתה מ"על האש" מפנק שדותן זכריה, מנהל הפנימייה, ערך לכבודם.

בד בבד עם כל זה אנו ממשיכים להתעקש על ניהול השגרה של שמירת מסגרת נורמאלית לשעת שינה, קימה לתפילה ותפקוד לאורך יום הלמידה, ניקיון הפנימייה והקפדה על רישום נוכחות לילי. ההתעקשות שלנו חשובה מאוד לתחושת היציבות של התלמידים וההשהייה של ה"שמיניזם" העלול לפרוץ כל רגע אם תהיה תחושת רפיון.

במהלך השבוע שחלף שמענו שתי שיחות שונות .

ביום שלישי שיתף אותנו נחום זלצר, מורה ותיק בישיבה, בסיפורו האישי על שותפותו במלחמת יום הכיפורים . נחום לא סיפר על חוויותיו בקרבות במשך 47 שנים ורק בפסח האחרון הוא חלק אותם לראשונה עם בני משפחתו ומאז הוא מרגיש צורך לשתף את בני הנוער בסיפור המלחמה. נחום נלחם בחזית המצרית כמ"פ בהנדסה ונקלע לקרבות שונים במסגרת תפקידיו השונים במהלך המלחמה, והיה עד לקרבות קשים כמו גם לניסים פרטיים.

ביום רביעי שמענו שיחה של מכון "דור ישרים ו"דורות", מכון שהוקם על ידי הרב אקשטיין, חסיד סאטמר בניו יורק ,שאיבד את ארבעת ילדיו שנשאו את תסמונת הטיי זקס בימים טרום הזיהוי המוקדם. על רקע זה הקים הרב אקשטיין את המכון לבדיקות גנטיות בברכת רבנים מכל החוגים ואנשי רפואה ומקצוע, מכון שאוגר נתונים גנטיים של בני זוג פוטנציאלים ולקראת היכרות \נישואין יכול לייעץ להם האם הם מתאימים או לא. לא כל חוסר התאמה יוביל בהכרח לפירוק הקשר אבל לפחות יוכל להביא את הזוג לייעוץ גנטי ומחשבה באיזה אופן להביא ילדים כדי למנוע חלילה בעיות.

במהלך ההרצאה שמענו על קצה המזלג את הסיפור הגנטי האנושי ועל מטרות המכון. לבסוף, "דור ישרים" מציעים לתלמידים בתיכונים \ישיבות הסדר וכן לבנות בתיכון \מדרשות, להיבדק כבר בשלב הזה. נתוני הבדיקה נשמרים במאגר שלהם ובבוא העת בעזרת קוד שמור ניתן לקבל מידע אודות ההתאמה. הבדיקה עולה כסף ומסובסדת על ידי קופות החולים. תלמידים רבים נרשמו לביצוע הבדיקה. אנו ניזקק לאישורכם לכל מי שמתחת לגיל 18. מי שמעוניין בפרטים נוספים מוזמן לפנות למאור אדמה 0526197731.

מה מחכה לנו לאחר בגרויות החורף?

יש לדעת שהאופי של המחצית השניה של השמינית בנוי כך שיש פער גדול בין תלמידים שכמעט נותרו ללא מערכת שעות לימודית ובין כאלה שכמעט לא השתנה אצלם כלום. מבחינה לימודית נשארנו עם מקצועות: תושב"ע, תנ"ך 5 יח"ל, אנגלית ומגמות- קומה א' ו-ב'. כמו כן השלמת חובות חנ"ג ומבחן חנ"ג. לתלמידי 5 יח"ל מתמטיקה נשארה למידה והיבחנות במועד קיץ.

מי שיתבונן בלוח החברתי יראה שהעמסנו את רוב הפעילות החברתית של השמינית על המחצית הזו אך כיוון שאנו לא מתנ"ס, מטבע הדברים יהיו שבועות שיהיו בהם ימים מדוללי למידה והאחריות התעסוקתית תעבור לתלמידים. לא נוכל לייצר כל הזמן משמעות לכל שעה בכל יום. זו נקודת מוצא חשובה. יש תלמידים שבעקבות כך חשים שהם רוצים לנצל את הזמן מחוץ לישיבה במסגרת עבודה או משהו שחשוב להם לעשות. אנו פתוחים לכל תיאום שיאפשר לתלמיד למצות את התקופה הזו בטוב עם קשר רציף לישיבה בנוכחות חלקית ומוסדרת מראש. יש תלמידים שקשה להם להתנהל במרחב חופשי והם נוטים ללכת לאיבוד ולא לתפקד גם בשעות והימים בהם יש להם משימות. תלמידים כאלה רצוי שיחשבו יחד איתנו האם להשאר בישיבה בתקופה הזו או לחפש לעצמם חלופה מעשית יותר לניצול הזמן. לא נסכים שתלמיד שבחר להיות בישיבה יתנהל בלו"ז משל עצמו. יש לנו אחריות לתלמידים שלנו הן של השכבה והן של כלל הישיבה והאווירה של חוסר עשייה ושותפות עם הישיבה מפרה את האיזון לכלל התלמידים.

מערכת השעות מתעדכנת במהלך המחצית השניה והיא תשקף את השינוי המערכתי. אנו נוטים למעט בלמידת יום חמישי אם אין בו צורך כדי לאפשר לתלמידים לרכז מאמצים בארבעת ימי השבוע שהם פה , לגרום לתחושת מלאות ככל שניתן ולתת זמן לעצמם בסופי השבוע, למעט סופי שבוע בהם מתקיימת פעילות חברתית או שבת ישיבה.

נשתדל לעדכן אתכם הן בשינוי המערכת לכשנגיע לשלב והן לפני האירועים המתוכננים לנו בהם נצפה מכלל התלמידים ליטול חלק פעיל כדי להשלים את המסע החינוכי של שנה זו.

במידה ואתם חשים שיש צורך ליצור מפגש אודות בנכם על מנת לתכנן מראש את התקופה הזו אתם מוזמנים ליזום פגישה זו לחשיבה משותפת ומקדימה, כמובן בהסכמת ונוכחות בנכם.

אני תקווה שנצלח גל זה בשני מובניו ומאחל הצלחה מרובה לתלמידנו היקרים בבחינות הבגרות , אייחל עבורם שהעשייה הלימודית ומיצוי הכוחות שלהם בחזרהעל חומרי הלמידה, בשינון ובתרגול יהוו מנוף להתפתחות האישיותית שלהם כאנשים עמלים ומשיגי מטרות אישיות .

בברכת הצלחה, חורף טוב ובריא

הרב שי פרנקל, רכז השכבה

 

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

29/11/2021 להורי מחזור ל"ז-אגרת לקראת חנוכה

להורי מחזור ל"ז

שלום וחנוכה שמח

אני כותב אגרת זו מתוך תחושת מלאות ושמחה על כל השפע שחווינו יחד בשבועיים האחרונים.

חופשת חנוכה המתחילה היום מגיעה ב"ה בזמן, לאחר רצף גדוש בפעילויות חברתיות ובלמידה עמוסה. לצאת לחופש מתוך שיא זו תחושה טובה ובעיקר יש בה כדי לסמן חזרה לשגרה שלאחר חנוכה ממקום טוב.

ביום ראשון האחרון עברנו יום משמעותי וגדוש בירושלים.

התחלנו את היום בישיבת מרכז הרב, המקום ממנו התחיל חזונו של הראי"ה קוק להתממש ואנו פירי הפירות של מפעל זה, ופגשנו לשיחה חשובה ונעימה את ראש הישיבה, הרב יעקב שפירא שליט"א, שדיבר עם התלמידים בגובה העיניים ממש וביקש מהם לבחור ללמוד תורה בשנה הבאה ללא פחד, להאמין בעצמם ולראות את החיובי שבהם. שיחה מאוד עוצמתית שחשיבותה בעצם העובדה שהיא נאמרת דווקא מפי תלמיד חכם בעל שיעור קומה שבחר לדבר אל התלמידים מהמקומות האישיים והרגשיים.

המשכנו למופע "צמאה" שהתקיים בבנייני האומה ויחד עם בני נוער רבים מישיבות תיכוניות שונות השתלבנו במופע מושקע ומשמח מלא בטוב, אור ואמונה באדם היהודי וביכולתו להתחבר לקב"ה מכל מציאות בה הוא נמצא. שעה וחצי של שירה, ריקודים כמעט ללא הפסק בשילוב אפקטיים של תאורה וסרטונים ברמה גבוהה.

לאחר מכן התוועדנו באולם שבאכסניית בית וגן עם הרב איתמר אלדר, מראשי ישיבת אורות שאול, שיחד עם מספר תלמידים מהישיבה שלו המשכנו את אווירת ניגוני החסידות יחד עם דיבור מעמיק שלו ביחס לחידוש החסידות בעולם והמפגש שלנו היום בחיים עם אוצרות הרוח של החסידות. הרב איתמר כדרכו משלב סיפורים מחצרות חסידים ומאמרי אדמורי"ם ולמי שהיה קשוב היתה יכולת להעמיק את ההבנה וההיכרות עם עולם החסידות לא רק של הניגון והריקוד אל א גם עולם הרוח והמחשבה. בסיום דבריו הוא שיתף אותנו בייחודה של ישיבת אורות שאול בחיבורים שבתורה שהיא יוצרת ובמיקום המיוחד שבה שמאפשר יציאה לחוצות תל אביב והשפעה מעבר לדלתות בית המדרש.

סיימנו את היום בסיור מפעים ומשמעותי בהר הרצל עם אלידע בר שאול, שאני מניח שרובכם מכירים או שמעתם על כישוריו כמדריך, עושר ידיעותיו ויכולתו לחבר את הסיפורים, השמות, את העבר להווה ולתבל הכל באקטואליה ואמירות אידיאולוגיות חשובות. עברנו מסע מרתק בין המצבות עם סיפורי גבורה שונים ממלחמת ששת הימים ומהחלקה הצעירה יותר של לבנון השניה והמבצעים השונים. על אף הקור שאתגר את החבר'ה רמת ההקשבה היתה גבוהה, ההתעניינות של החבר'ה והיכולת שלהם לשמור על הקשבה משמעותית היו למופת ותגובתם לסיור היוותה את האישור לתחושות אלה.

ביום חמישי האחרון הובילו השמיניסטים ,ובראשם קבוצה ייעודית שפעלה במשך כמה שבועות בהובלת אורי ידוב , את תלמידי הישיבה בערב אור, ערב שכל מהותו להוסיף אור. במגוון דרכים והצעות נפרסו לתלמידי הישיבה עמדות עשייה, לימוד ופעילות מגוונות שכל תלמיד שבחר להשתתף יכול היה למצוא עצמו במקום שמדבר אליו. משיעורי תורה שהתקיימו בבית המדרש דרך אמירת תהילים לרפואה, בניית ספסלי עץ למועדון שנצרך, אפיית עוגות וחלוקה לחילים, לימוד עם קשישים בביתם ועוד כהנה וכהנה פעילויות. בסיום הערב התגייסו השמיניסטים לניקיון הבניין כולו על מנת לתת אור לעובדת הניקיון של הבניין, שושי, ולהפתיע אותה כשתגיע בבוקר לבניין נקי ומוכן, ובנוסף חיכתה לה ארוחת בוקר ותשורה קטנה. החבר'ה פעלו עם הרבה לב וזה היה ניכר לאורך כל הערב. יישר כח גדול לקבוצה המארגנת, לכל אנשי הצוות שהתגייסו ולמובילי האירוע הישיבתי.

ביום שישי נסענו למלכישוע לביקור ולימוד בכפר הגמילה שפועל שם. בקשר ישיר לימי החנוכה באנו לפגוש גבורה מסוג אחר, גבורה של בחירה מחדש בחיים נקיים מהתמכרות ומאפשרים התחלה =חנוכה חדשה. התחלקנו לשתי קבוצות ושמענו איש טיפול מהמקום שתאר לנו את הכפר על אגפיו השונים, סדר היום והאופן בו מתנהלים החיים בפן המעשי ובפן הטיפולי. כל קבוצה פגשה דייר מהכפר שתאר את מסלול חייו וסיפורו האישי שהביא אותו עד לשם, הקושי בתהליך המגורים שם אך נקודת האור והאופק שמאירה לו לקראת חזרה לחיים והתחלה של משהו נורמאלי עם תקווה בלב. בחלק השני של הסיור התוועדנו למקור שיטת הטיפול, 12 הצעדים, שהיא שיטה תודעתית שמביאה את המטופל להכרה במצבו ובעיקר את הצורך שלו להפתח לעזרה מהסביבה ומכח עליון. סיימנו בארוחת צהריים במצפה נתי שבקיבוץ מירב, מצפה יפהפה המשקיף על נוף הבקעה המרשים.

שבת הישיבה הפגישה אותנו קודם כל עם עצמנו שוב בשבת לאחר תקופה ארוכה שלא זכינו להיות יחד בשבת. היתה אווירה טובה, בוגרת. השמיניסטים הובילו את הישיבה בשירה בתפילות ובסעודות וכן עונגי השבת בבתי הרמי"ם היו נעימים ובאווירה טובה. אורחי השבת היו אליעזר ושרה רוזנפלד מכוכב השחר. אליעזר , נגן קלרינט וחלילית ידוע שגילה את כח הניגון לאחר טרגדיה אישית של אובדן אחיו בפתאומיות,, ושרה ,אשת טיפול משפחתי במקצועה שגם היא למודת טרגדיה של אובדן אם בגיל 6, מגוללים יחד את ההתמודדות שלהם עם אובדן שניים מילדיהם, יצחקי ומלאכי, כל אחד בנסיבות טראגיות אחרות ובתקופת חיים אחרת. בסיפור קולח, בליווי שירים השזורים בסיפור החיים ריתקו אותנו אליעזר ושרה למשך שעה וחצי בסיפור שכולו אמונה וגבורת הרוח, בחירה מחודשת בכל פעם בחיים ובטוב, בניגון ובשמחה, גם כשהחושך גבר וכיסה את כל אור המציאות. במוצאי שבת זכינו להפרד מהשבת לצלילי נגינתו של אליעזר בשירה וריקודים שחתמו שבת מרוממת וייחודית.

אתמול, נר ראשון של חנוכה, לאחר הדלקת נרות בבית המדרש ובפנימייה, התכנסנו למסיבות כיתתיות בבתי הרמי"ם לשמוח יחד ולפעילות כיתתית. לאחר מכן התכנסנו באמפי למופע מוסיקלי של סיפור מיוחד על זמר מצליח ,שהדיבור הרגיל שלו מגמגם ויכולתו לתקשר ברצף היא בעזרת השירה. מתי שריקי, בחור צעיר וכשרוני, מלחין וכותב שירים, תיאר את הצמתים השונים שבהם עמד בהתמודדות עם מגבלת הדיבור מילדותו ועד נישואיו, האמונה שלו ומציאת הנתיב האישי שהצליח להסיט את מסלול חייו ממסכנות וכניעה למציאות הבעייתית עד להופעה על במות בארץ ובחו"ל. המופע בשיתוף הקהל היה מקסים, החבר'ה שמחו ושרו איתו והאווירה המשיכה להתרומם.

לאחר ארוחת ערב חגיגית ,קינחנו בהרקדה ישיבתית בהובלת הרכב מוסיקלי של השמינית, הרכב מצויין שהתאמן לקראת ערב זה והצליח להרקיד את הישיבה במשך שעה ללא הפסקה באיכות מצויינת של נגינה ושירה, הכל תוצרת עצמית של המחזור כולל האחריות על ההגברה והתאורה. יישר כח גדול להם על מאמץ לטובת הכלל וללא ספק הרווח הוא הדדי.

הבוקר שמענו יחד שיעור מהרב עמוס בדש , למדנו לחנוכה לימוד כיתתי ויצאנו הביתה לחופשת חנוכה .

 חוזרים לישיבה ביום שלישי שלאחר חנוכה. ביום חמישי של השבוע בו חוזרים אנו יוצאים לשבת המסורתית המכונה "שבת בית מדרש", שבת שמיועדת לכלל בתי המדרש בשכבות השונות. פניתי לכל מי שמעוניין מהשכבה ורואה עצמו שייך לתנועה הרוחנית שמייצג בית המדרש ,ולשמחתי יש רבים כאלה בשכבה, להצטרף אלינו בשמחה לימים של לימוד תורה, דיבוק חברים והתרוממות רוח משבת בירושלים. מוזמנים להרשם אצלי בהקדם.

תודה גדולה לצוות אורחא -הרב אלי טישלר, אורי ידוב, יאיר שרייבר, גלעד כמיסה ודותן זכריה על שפע פעילות מגוונת וערכית ועזרה בהוצאה לפועל של כלל האירועים שחווינו על פי התכניות שבנינו על מורכבויתיהן.

נסיים בברכת מזל טוב לקטי אם הבית ,שהפכה השבוע לסבתא בהולדת נכדותיה התאומות. כן ירבו!

בברכת חנוכה ושמחה ותפילה לשפע גשמי ברכה

הרב שי פרנקל ,רכז השכבה

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

10/11/2021 אגרת להורי מחזור ל"ז-חודש כסלו

בס"ד כסלו ה'תשפ"ב

 

להורי מחזור ל"ז

שלום וברכה

בשבוע שעבר התנענו את תהליך סוגיית הבחירה במסלול ההמשך בשנה הבאה.

פתחנו את הנושא בשיחה עם ראש הישיבה הקדם צבאית בברוכין הרב חיים ברוך, שהעביר שיחה מצוינת לתלמידי השכבה אודות הצורך שלהם בהתבוננות פנימית לזיהוי מה הם רוצים להיות ומנקודת מבט זו לחפש את המסגרת שתיתן להם את הצמיחה לגובה ותאפשר להם לעשות זאת באופן המיטבי. דרך זה הרב נגע מעט במאפיינים שבין ישיבות ומכינות וסגנונות שונים שקיימים בכל מסגרת. החבר'ה היו קשובים, שאלו שאלות ענייניות ויצאו עם טעם של עוד.

ביום שלישי בבוקר ערכנו בקרי כיתה בביתנו, בוקר בו התלמידים מכינים אצלנו בבית את ארוחת הבוקר ואוכלים יחד באווירה ביתית. לאחר הארוחה הטעימה והמפנקת ישבנו לשוחח על תהליכי הבחירה של שנה הבאה , פרסנו את  המסלול שתלמיד עובר בדרך להחלטה וההכרעה – יום החשיפה המרוכז שאנו עורכים בעז"ה בי"א טבת, שני השבושי"ם שהישיבה מציעה (עם אפשרות לשבוש עצמאי לפי הצורך והעניין) ושיחות אישיות עם הר"מ כגורם מתכלל של החשיבה, ההתרשמות והרצון לצאת משנת הלימודים עם הכרעה, התחלנו לדבר על גורמי הבחירה, על התהליכים המקדימים האישיים שכל אחד צריך לעבור על עצמו לדייק את הרצון, לפתוח את עצמו לשמוע, לקרוא ולהכיר מקומות שונים ולעמוד על השונות ביניהם כרקע לניסיון למקד את הבחירה.

ביום רביעי בבוקר פגשנו את ראש המכינה הקד"צ בלוד, ודרך סיפור הפרעות של ערביי לוד במבצע שומר החומות התוועדנו למה שעבר על תושבי העיר היהודיים בכלל ועל תושבי רמת אשכול בה שוכנת המכינה בפרט, על מרכזיותה וחיוניותה של המכינה בעיר , אופייה כמקום של רוח גדולה עם עשייה קהילתית משמעותית ודרך זה נפתח צוהר נוסף להכיר במעט את עולם המכינות הדתיות , לחשוב על גורמים נוספים בהכרעה שלי- עיר או יישוב, מכינה או ישיבה, חיבור בין לימוד לעשייה קהילתית או רק התמקדות בלימוד וכו'.

בהמשך ,אנו מתוכננים להיפגש עם גיא טמיר, אבא של שלו מהמחזור שלנו, שיעביר לתלמידים סדנה בכישורי חיים ויפתח אותה בנושא של הגדרת הצלחה בחיים וקיום תהליכי בחירה נכונים, ככלי לתלמידים העומדים בפני צומת בחירה.

ברביעי בערב ,ביוזמת שמיניסטים אכפתיים , התקיימה התוועדות לקראת ראש חודש כסלו עם הרב אייל יעקובוביץ, ראש ישיבת ההסדר בצפת. עשרות תלמידים מהשכבות השונות ישבו יחד כשעתיים לשירה, ניגון ושמיעת דברי חסידות שפותחים את הלב להתקדם בעבודת ה' ובתביעות של כל אחד מעצמו להיות קצת יותר ממה שהוא עכשיו. כיבוד, ריקודים ודיבוק חברים היו ממאפייני הערב. יישר כח למארגנים, ושוב, באופן צדדי למטרת הערב אך בהחלט כחלק מהמפגש,  נחשפו תלמידים מהשמינית לעוד סגנון של ישיבה בה הרוח החסידית הן בלימוד והן במוסיקה באה לידי ביטוי באורחות החיים של הישיבה והעומד בראשה , טעימה נוספת מהעולם של ההמשך.

לפני כשבועיים יזם צוות ההדרכה שלנו, קטי, רועי ואלירז, ערב עדות שהוקדש לבישולי עדות מאפיינים. החבר'ה התחלקו לקבוצות על פי שיוך עדתי, הרכיבו תפריט מייצג, הזמינו את חומרי הגלם ובמשך כשלוש שעות עמלו על הכנת המטעמים העדתיים. מדהים היה לראות את ההתגייסות של החבר'ה, היצירתיות ולקיחת האחריות על הכל מתוך הבנה שמי שלא יטרח בערב שבת...בסיום הערב ישב צוות שיפוט שטעם מכל המאכלים וניקד את צורת ההגשה, המקוריות והטעם ,יחד עם סעודה כללית של כל בני השכבה שנהנו מהמטעמים. כולם היו מצויינים, העדה המרוקאית ניצחה והתפנקה בפיצות (לא מרוקאיות) .יישר כח לצוות ההדרכה וכל העמלים מטעם התלמידים על הצלחת הערב.

בתחילת שבוע שעבר נערך בישיבה בוקר ייחודי בנושא יחס התלמידים לרכוש הישיבה. הבוקר נולד מצורך חינוכי שלנו לעסוק בנושא זה שלצערנו נוכח על סדר היום הישיבתי לאורך שנים רבות אך לא מספיק מדובר חינוכית עם התלמידים. הרב חיים הוביל מהלך ובו נטלו חלק צוותי החינוך של הרמים והמדריכים וגובשה קבוצת תלמידים מובילה מהשמינית והשביעית שנטלו חלק בחשיבה והוציאו לפועל את הבוקר הזה. קדם לבוקר זה מיצג תמונות וחפצים שבורים שהוקם באמפי על ידי אורי ידוב, שהמחיש לתלמידים באופן ויזואלי את מראה ההרס של חפצי הישיבה , עלויות התיקונים הגבוהות בחשבוניות שצולמו על גבי לוחות גדולים והנכיחו מה משמעות הנזקים מהצד הכלכלי,  ואת המראה המכוער של ההרס שהרבה פעמים אמנם נעשה מרשלנות ולא מכוונה תחילה אך הוא תוצאה של יחס לא מספיק רציני שגורר רשלנות כזו. במהלך הבוקר התחלקה הישיבה לשולחנות עגולים רב שכבתיים במרחבי הבניין וכל קבוצה כזו הונחתה על ידי תלמיד מקבוצת החשיבה ו\או ר"מ כשהדיון נסוב על שיקוף המצב לפי ראות עיני התלמידים בקבוצה, חשיבה אודות הגורמים למצב  ומחשבות מעשיות כיצד ניתן לקדם את הישיבה ליותר אכפתיות. כל קבוצה הציגה מסקנה מעשית אחת במליאה הישיבתית שהתקיימה באמפי  ואת המסקנות האלה המשיך לדון צוות התלמידים הייעודי עם הרב חיים על מנת לממש את חלקן ולהיות עוברים לעשייתם ביחס למניעת הנזקים. יישר כח לתלמידים מהשמינית שהובילו את הקבוצות ובכלל לישיבה כולה על מהלך חינוכי מרשים בעצם קיומו.

בעקבות נוכחות של כמה תלמידים מהשכבה בשבת חברון התעוררה המודעות אצלם לשותפות בבניית עיר האבות והם נרתמו לאיסוף תרומות עבור חיזוק הבניין היהודי בחברון. במבצע התרמה מהיר שהצטרף למבצע ארצי שבו הוכפלו התרומות שנאספו, הצליחו התלמידים להניע את תלמידי הישיבה ולאסוף סכום כולל של מעל 40000 ₪ שיצטרף לסך התרומות הכולל. יישר כח למארגנים המעשים על הצדקה.

יוזמה נוספת בהובלת מור ואך מהשכבה פנתה לתלמידים מהשכבה לסייע בשיקום בית של משפחה הגרה בטבריה והאמצעים לא מאפשרים לה לשפר את החיים ולהעניק הזדמנות נאותה לילדי הבית. התלמידים אספו כספים ורכשו רהיטים יד שניה ובכוונתם להגיע לבית, לסיידו, לנקותו ולאבזרו באופן שיהיה מקום מרווח ובבחינת דירה נאה שתרחיב דעת היושבים בו. המבצע בעיצומו ובע"ז יושלם לטובה.

בי"ז כסלו בעז"ה אנו מתכננים יום שכבתי בירושלים ובמהלכו נבקר בישיבת מרכז הרב ונפגש עם ראש הישיבה (כרגע בתכנית ,מקווה שיתממש), השתתפות במופע "צמאה" בבנייני האומה המיועד לנוער , מופע לרגל חג החסידות עם הופעה של אברהם פריד וישי ריבו, התוועדות עם הרב איתמר אלדר מראשי ישיבת אורות שאול בתל אביב שיפגוש אותנו בירושלים וסיור עם אלידע בר שאול בהר הרצל. תכנית עמוסה ליציאה משגרת למידה מבורכת וחידוש כוחות הרוח ממקורות נוספים. הסעות יצאו בראשון בבוקר בשני מסלולים ויפגישו את התלמידים בירושלים. הודעה מפורטת תצא לקראת היום עצמו.

היום יוצאים תלמידי הישיבה לסוף שבוע ארוך לרגל שבת ארגון, על אף שרבים מתלמידנו כבר אינם מדריכים ולכאורה תופסים טרמפ על הצעירים, חשוב לציין שיש עוד כמה אנשים שעסוקים רבות במסגרות השונות של הסניף או חב"ב וקבוצה גדולה נוספת שנוטל חלק פעיל בעזרה ובארגון אירועים שונים. נאחל לכולם שבת מוצלחת, ה' עמכם!

בברכה ותפילה להמשך שגרה ברוכה ומוצלחת

הרב שי פרנקל, רכז השכבה

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

14/10/2021 עדכון תקופתי חודש חשוון

בס"ד מרחשוון ה'תשפ"ב

 

להורי מחזור ל"ז

שלום וברכה

 

גלגלי השגרה נעים ב"ה ,ואנו חווים ימים רציפים של עשייה חינוכית ולימודית שבהם נבנית הקומה העיקרית של התלמידים .

שבנו לישיבה לפרק זמן משמעותי ובשבועיים שחלפו בד בבד עם התנהלות השגרה אנו יכולים לשמוע גם קול צורם של תחושות מיצוי או מיעוט מוטיבציה שמאפיין את השמינית, בעיקר על רקע השביעית המאומצת וחלומם שבשמינית ננוח והנה החלום התבדה...

אכן, אנחנו ב"ה במאמצים גדולים לימודיים הכוללים מערכת עמוסה שנוספו לה עוד שיעורי מתמטיקה לקבוצות 4 יח"ל שניגשות חורף וכן מגמות קומה ב' שתלמידים בחרו לקחת על עצמם לשמחתי, מגמות שנלמדות מתוך בחירה ומעצימות את הלומדים בתכנים וכלים מגוונים. המגמות מתקיימות במקצועות מחשבת ישראל עם הרב אלי, היסטוריה עם שמוליק טסלר וספרות עם חיה נתנזון.

ניגשנו היום למבחן ראשון בגמרא כחלק מהלמידה לבגרות פנימית חורף, גם בזה ב"ה אנחנו שואפים להספק ולהעמקה , כל קבוצה לפי רמתה, כאשר אנו מונים 3 קבוצות- קבוצת בית המדרש המתאפיינת בלמידה עצמית ומונחית על ידי, קבוצה נוספת הלומדת בכיתה של ר' עמוס שקד וקבוצה נוספת הלומדת בכיתה עם הרב אלי. תלמידי התל"ם לומדים לבגרות בתושב"ע עם הרב עוזי.

בשבוע שעבר הוביל את השכבה רועי ארקש, המדריך שלנו, למסע ניווטים מוצלח. למסע זה קדמו שעות הכנה שהתפרשו על כמה ערבים בשבוע להכנת הצירים ולמידת עקרונות הניווט. ביום שישי מוקדם בבוקר יצא אוטובוס עם חוליות של תלמידים שניווטו עצמאית באזור ציפורי . הפעילות הוגדרה כמוצלחת וחוויתית וכבר נקבע שיהיה לה המשך.

שבת הישיבה היתה מוצלחת מאוד, זו היתה שבת קטנה של שמינית-חמישית ואורח השבת, גולן ואך (אבא של מור ), העביר שיחות מעניינות שנגעו לחבר'ה. אחה"צ בשבת היה לימוד משותף של שתי השכבות בהנחיית נוה כהן ואיתי ונינו שהכינו את דף הלימוד והנחו אותו. האווירה ככלל היתה טובה למעט אירוע שהתרחש בליל שבת לאחר שהסתיימו עונגי השבת , כאשר תלמידים מהשמינית נענו להתגרויות החמישית והחלו לבקר אצלם ולפתח אווירה קולנית ורועשת שלא מתאימה לזמן הן של השבת והן של שעת לילה מאוחרת ביישוב מאוכלס. הרב אלי והרב חיים יחד עם מדריכים מהשכבות הרגיעו את האווירה , אך אנו חשנו כי יש פה חוסר הבנה מעמיק של תלמידי השמינית על מקומם בהובלת הישיבה למחוזות הנכונים שלה . מחד, הם מובילי השירה והתפילות בשבת כדגל לאווירה היפה בישיבה, ומאידך, הם מחללים את האווירה בתרבות של מגרש כדורגל קולני עם מאפיינים של אלימות ושל התלהמות. כתגובה לכך בחרנו שבשבת הישיבה הבאה, חיי שרה, שבת שכל הישיבה אמורה להיות , השמינית לא יהיו בישיבה. אולי הצינון מאווירת השבת בישיבה יעזור להם לגבש את האווירה הטובה של המחזור סביב קדושת השבת ולא חלילה ההפך. אני מדגיש שלא היה פה חילול שבת במובן ההלכתי אלא במובן של "עובדין דחול", לא פחות חמור להשקפתי במוסד חינוכי כשהחמישית מסמנים לעצמם את האווירה שהם ירצו להנכיח בשמינית שלהם.

לשמחתי, ביום ראשון התחלנו בפרוייקט חברותות סדר ערב בין השמינית לחמישית כאשר הרבה מהשמיניסטים נענו לאתגר והיה מרגש לראות את בית המדרש מלא בחברותות של שמיניסט על שני חמשושים לומדים תורה יחד ויוצרים קשרים נכונים ואמיתיים ההולמים את הישיבה ואת בגרותם של השמינית.

ביום שני התחלנו את סדרת השיעורים שמעביר הרב עמוס בדש בנושא זוגיות והכנה לחיי משפחה. הרב עמוס בהכשרתו למד ייעוץ זוגי והנחיית קבוצות וכבר שנים רבות הוא מעביר את הסדנה לבנים ולבנות בגילאים אלה . זו השלמה טבעית לתכני הלימוד של יחידת בית חינוך ומשפחה שנלמדת במסגרת שיעורי הבוקר בכיתה. הנושא הראשון עסק בבחירת בת זוג- גזירה משמים או בחירה אנושית ובהחלט ניכר שהתלמידים היו קשובים. הסדנה תתקיים בשבועות הבאים בימי שני בקביעות.

אנחנו עסוקים לא מעט בשבועיים שחלפו בייצוב המשמעת בפנימייה, הן בניסיון לנרמל שעות שינה והן בהקפדה על ניקיון וסדר שיאפשרו חיים נכונים.

אני מבקש להדגיש בפניכם שוב את נושא הבטיחות וכללי ההתנהלות שעליהם לא נוכל להתפשר:

  1. אסור לתלמידים להשתמש במהלך שהותם בישיבה בכל כלי רכב ממונע . אין להביא רכבים\טרקטרונים וכדומה לישיבה ולהשתמש בהם במהלך השהות בה. כל עבירה על חוק זה כנהג או כבן לוויה ברכב הנהוג על ידי תלמיד יגרור הרחקה מיידית וזימון הורים לתהליך חשיבה אודות המשך לימודי התלמיד בישיבה.
  2. יציאה משטח הישיבה אסורה ללא אישור המחנך ולרוב אישור ההורים. בכלל זה יציאה לרמת מגשימים שלצערי הפכה מוקד חלופה של זולות אלטרנטיביות עבור כל מי שמבקש לעשות דברים שהישיבה לא רואה בעין נכונה בשטחה. הדבר נכון גם כלפי תלמידי רמג"ש עצמם.
  3. על תלמיד שמשתחרר לעדכן את המדריך שלו שהוא לא יישן בלילה בפנימייה על מנת שהמדריך לא יצטרך לחפש אותו בלילה.
  4. אסור לעשן בישיבה! הדבר נכון ביחס לכל סוגי העישון הנהוגים- סיגריות, נרגילות, סיגריות אלקטרוניות ועוד מרעין בישין. כמו כן אסורה שתיה אלכוהולית לסוגיה כולל בירה ושתיה חריפה. תלמיד שברשותו ייתפסו בקבוקי שתיה חריפה ו\או אמצעי עישון יורחק לאלתר מהישיבה ונבחן ברצינות את המשך לימודיו בה. לא ניתן להפוך את הישיבה למקום מופקר למען התלמידים בהווה ובעתיד.

חשוב שנדבר בשפה אחידה וביחד נצליח למגר תופעות שהשמינית לפעמים מעלה אותן מעל פני השטח והן גורם הרסני באווירה הנכונה ועלולים לחבל בתהליך הטוב והיפה שב"ה עוברים רוב התלמידים. אם אווירת הלילה תהרוס את חינוך היום כולנו נחוש בכך וההחמצה של ההתפתחות בשנה זו תורגש. אני שומע הרבה תלמידים שמבקשים לנצל שנה זו להתפתחות רוחנית אישית גם לקראת השנה הבאה, ואנו יודעים ש"אווירע (זו לא טעות קולמוס) גוררת עבירה"...שומה עלינו לאפשר לאווירה הטובה והבריאה לתת את הכיוון להתפתחותם המיטבית של תלמידנו.

בעז"ה נתפלל לחורף גשום שיעזור לנו להתכנס יחד למקומות טובים ומצמיחים.

 

בברכת שבת שלום

הרב שי פרנקל

רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

05/09/2021 אגרת לפתיחת שנת הלימודים תשפ"ב-להורי י"ב

בס"ד ערב ראש השנה ה'תשפ"ב

 

להורי מחזור ל"ז

 

שלום וברכה ושנה טובה

 

בהתרגשות ,שמחה והכרת הטוב לרבונו של עולם שחזרנו כולם בריאים ושלימים מהחופש הארוך פתחנו את שנת הלימודים.

לא פחות מכך שהתלמידים צריכים להפנים, אני חושב שאתם ההורים גם צריכים לעכל את העובדה שזו הפעם האחרונה שבה התחילו הבנים שלכם שנת לימודים במסגרת כזו ,וקצת כמו תחילת כיתה א' עם כל החששות לקראת הבאות, התחלת כיתה י"ב מביאה איתה את בשורת הסיום והמחשבות על העתיד , עזיבת החממה המוכרת לעבר הלא נודע.

בשיחת הפתיחה לכלל השכבה ביקשתי מהם להרכיב משקפיים הרואות את שעון החול שאוזל ולהכיר בכך שבשונה משנה רגילה בה יש מחשבה שמה שלא אספיק אוכל לתקן בשנה הבאה בהיבטים לימודיים, חברתיים, רוחניים ועוד, להם בשמינית אין את היכולת הזו. כמובן שיהיו מקומות חדשים להתקדם בהם, אך במסגרת הזו לא תהיה הזדמנות שניה, והצעתי להם לקחת את הזמן והעשייה ברצינות הראויה לכך ולא ליפול לדמיון הרווח שבשמינית ניתן לחגוג ולעשות מה שרוצים ומתוך כך לאבד את השנה הזו לדעת.

התרשמתי שהחבר'ה עברו חופש טוב ומלא חוויות, כמובן שהיו גם רגעי שיעמום וירידה ,ומהמבט הראשוני נראה כי הם חזרו לישיבה ומתחילים מנקודת הסיום הטובה שבה נפרדנו.

פתחנו את השנה ביחידה כיתתית , מפגש מחזורי ושיעור ישיבתי של הרב חיים, לאחר מכן המשכנו לערבי כיתה על קפה ועוגה בחצרות הבתים של הרמי"ם לשמוע מחוויות החופש ולכוון מבטים לקראת השנה הקרובה.   לצוות שלנו הצטרף הרב עוזי בוכריס, מחנך י"ב 2, שמתחיל להכיר את התלמידים והם אותו ,ובעז"ה , כתלמידים רבים בעבר, יווצרו קשרים משמעותיים והכיתה תרוויח מהובלתו אותם כמחנך.

ביום חמישי בערב פתח צוות ההדרכה את השנה ב"על האש" מפנק ,אווירה נעימה של יחד מחזורי לקראת שנה של המשך גיבוש החבורה והעמקת הקשרים ביניהם.

ביום שישי יצאנו לפעילות גיבוש משותפת שמינית-חמישית שמטרתה להעצים את השמיניסטים כאחים גדולים לתלמידי החמישית החדשים (יש גם לא מעט אחים גדולים ממש..). הפעילות התקיימה בחניון דליות שם התחלקו לקבוצות ועשו כל מיני משחקים ותרגילי גיבוש בסגנון "השבעה" לאחר מכן ישבו סביב פק"ל קפה ועוגיות להיכרות משותפת, חולקו חולצות שמנציחות את הפעילות המשותפת . האירוע היה מדוייק בזמנים ובתוכן, נתן לחמשושים קצת חווית השבעה אך במידתיות סבירה . את הארוע כולו ארגן אורי אייזנטל שהחל כבר בתכנונו בסיום החופש והצטרפו אליו עוד כמה אנשים שלקחו אחריות שהעסק יצליח. יישר כוח!

מדליות נסענו לגמלא, שם התקיים טקס ישיבתי לפתיחת השנה, והוא התקיים בגמלא כסמל לעיר שחיברה את הגולן לירושלים כערך נצחי, שמענו דברי ברכה מהרב חיים ולאחר מכן מאל"מ יאיר פלאי ,אבא של סהר מהשכבה שלנו, איש המושב קשת ובתפקידים שונים ומשמעותיים שנים רבות, שברך את הישיבה לתחילת שנת הלימודים והרים את המבט של כולנו לחפש לעשות את הדברים בגדלות ובאמונה בכוחותינו ולשאוב מאנשי גמלא את האמונה בצדקת הדרך גם אם היא ארוכה...  בסיום הטקס החלו במסורת חלוקת דגלי הישיבה לכל כיתה ,דגל שבו ינציחו את הפעילויות שהכיתה עושה והוא ילווה אותה במהלך שנותיה בישיבה. סיימנו בטיול משותף לבניאס התחתון וחזרנו עייפים ושמחים לשבת ישיבה.

חלק משמעותי מתפקיד השמינית בישיבה הוא להוביל את אווירת השבת בתפילה ובסעודות. בשבת שחלפה זכינו לראות את התלמידים בתפארתם, סוג של קציר העומר שאנו חווים כאשר מחזור לוקח את האחריות ועושה זאת באופן יפה ומצליח להנהיג את הישיבה למקומות טובים.

אורח השבת היה הרב ערן יונגר, רב בקהילת רמת אביב בצפון ת"א ,הפועל רבות במסגרות שונות של תורה בתל אביב ו"מתנחל" בשכונה היוקרתית כדי לקרב ולהתקרב לעם ישראל. הרב ערן הרים את המבט של כולנו על תפקידנו למען עם ישראל והרצון לקרב ולהכיר את היהדות לכולם. בליל שבת הוא פגש רק את השכבה שלנו והחל לגעת מעט בשנה הזו בה הבנים מקבלים החלטה אישית עצמאית לראשונה בחייהם, קבלת החלטת בתנאי חוסר וודאות, ועל האמונה שיש עליהם לפתח בעצמם שהם מסוגלים לכך ואין תקרת זכוכית שעוצרת מבעדם לחלום ולהגשים.

במוצאי שבת התוועדנו יחד, שמינית וחמישית בהובלת ערן ברבר , קלרניטן מקצועי, ובליווי כלי נגינה של חבר'ה מהמחזור ומתוך ניגוני ימים נוראים וריקוד של שמחה התכנסנו כל הישיבה בחצות הלילה לאמירת סליחות בנוסח המשולב של ספרדים ואשכנזים .

אנו נפרדים לאחר עומס של פעילות והתלמידים ישובו לישיבה בעז"ה ביום שישי לשבת תשובה עד לאחר יום הכיפורים.

בנושא הלמידה החלו המורים להתניע את השנה, לפנינו מספר בגרויות חורף מה שמייצר בשנה הזו שתי מחציות עם אופי שונה- מחצית ראשונה יותר דומה להמשך כיתה י"א, בה המתח הלימודי וההשקעה הברוכה שהניבה פירות יפים בשנה שעברה  תמשך הלאה . המחצית השניה תמשיך ללוות את ההשלמות הלימודיות בתחומי הדעת בהם לא נבחן בחורף, אך תתן דגש לא מבוטל על פעילות חברתית חינוכית משמעותית, ומטבע הדברים תעביר חלק מניהול הזמן אל התלמידים, עוד נדבר על זה כשנגיע ליעד.

ביחס לתהליך בחירת מקום לשנה הבאה נחל בו סביבות חנוכה.

בהקשר של הפנימייה חשוב לי להדגיש בפניכם כי לא חל שינוי במדיניות הדורשת מתלמיד להתנהל באחריות מול כללי הפנימייה, בהיבט של שמירת הרכוש והניקיון ובנוכחות בשעות הלילה. עד השעה 24:00 בכל לילה המדריכים סוגרים את רשימת התלמידים ומוודאים שהם נוכחים פיסית בפנימייה. תלמידים שיאחרו או לא ינכחו לא נוכל לתת להם לשהות בפנימייה. האחריות שלנו עד היום האחרון של השנה היא לדאוג שהתלמידים נמצאים פה , למעט תלמידים שיורשו להשתחרר לצרכים מוצדקים ובאישורכם ההורים

במסגרת שיעורי האמונה נלמד את החוברת "בית חינוך ומשפחה" העוסקת בתחום ההכנה לזוגיות ומהווה יחידת בגרות חובה בתושב"ע, וכהשלמה לכך אנו נעזרים בסדרת שיעורים של הרב עמוס בדש, יועץ זוגי מוסמך (המוכר לרובכם משיעורי המתמטיקה), המעביר כמה שנים שדרה חשובה בנושא לתלמידים. אנו נפתח סדרה זו לאחר החגים והיא בהחלט חשובה ומציידת אותם בהבנה לקראת העתיד.

אני תפילה כי השנה תמשיך להתנהל מקרוב ומתוך תחושת בגרות ואחריות, שותפות והדדיות . שנצליח בשנה הקרובה לתת את הדחיפה הנכונה לכל תלמיד להמשיך ולעצב את מסלול חייו , לבחור נכון בהמשך הדרך ולהאמין בעצמו ולשמוח בברכה המיוחדת שזכה לה מהקב"ה.

נתפלל לבשורות טובות לעם ישראל, שנת בריאות, שנה בה יהיה שלום בינינו ונלך קוממיות בארצנו, שנה של טובה וברכה לפרט ולכלל.

כתיבה וחתימה טובה

שנה טובה ומתוקה

 הרב שי פרנקל, רכז השכבה

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

accessibility