18/06/2020 אגרת סיום להורי מחזור ל"ה

בס"ד כ"ה סיון ה'תש"ף

18.06.2020

 

להורי מחזור ל"ה

 

אפתח את אגרת הסיום הזו בהודאה גדולה לקב"ה על כל הטובה שהרעיף עלינו בכל השנים ובפרט בשנה זו ועל שזכינו לסיים יחד בבריאות פרק משמעותי זה.

בשלושת השבועות שחלפו, למעט הפוגה חשובה ונצרכת של יומיים, עסקנו בתהליכי הפרידה. במעגלים כיתתיים ומחזוריים הזמנו את התלמידים לדבר אחד אל השני וכל אחד על עצמו על תהליכים שעשו בעצמם, להאיר נקודות חוזקה בעצמם ובחבר ולחשוב מה נכון להשאיר מאחוריהם להמשך דרכם כדי להסיר את החציצות ולאפשר להם לעלות על מסלול המראה הנכון להם בשנים הקרובות.

הרבה מאוד אנרגיה חיובית זרמה בין הבנים בחבורה, שיח כנה, פתוח, מפרגן ומתקן היה לחלק משפת הדיבור של השבועות האחרונים, שיח שהשלים חלק ממה שניסינו להנחיל במהלך השנים, הן במסגרת שעות המעגלים והן בעיבודי אירועים שונים, וקציר הפירות הבשלים נקטף בימים אלה.

ביוזמת החבר'ה הוחלט לבנות עבור הישיבה פרגולה מעץ והבנים נרתמו למשימה במקצועיות ובשותפות והשקיעו שעות רבות על מנת להגיע לתוצר המוגמר והיפה של הפרגולה שתשמש את הדורות הבאים , וזה חלק מהיופי בעשייה שאיננה אינטרסנטית אלא רק לטובת הכלל.

הרבה הכרת תודה לישיבה אפיינה את תהליך הסיום. התלמידים הביעו זאת בשבת המחזור שעשינו כאשר כל אחד תיאר באמצעות חפץ ממחיש תהליך שעבר עליו והוא מבקש להכיר טובה על כך לישיבה, בשבת האחרונה בסעודה שלישית בפני כלל הישיבה נעמדו תלמידים והודו על דברים שקיבלו בישיבה והאירו אותם לעיני כל, על קיר של כתיבה חופשית שהוצב במרחב האמפי ובו התאפשר למי שרצה לכתוב תודה על..., בכתיבת חמשירים אישיים בחרוזים לכל איש צוות כהבעת תודה אישית ובהרבה מילים חמות שנאמרו במסגרות סיום שונות.

חזרנו משלושה ימי טיול והנאה משותפים שהובלו בארגון על ידי שילה שפירא ובראש צוות המטבח (שהיה צוות מרכזי בימי נופש אלה) נווה רוזנבלט. חווינו יחד ימים מהנים ומלאי חוויות מתיקות של יחד.

היום נצא בעז"ה מהישיבה בפעם האחרונה כתלמידי מחזור ל"ה , לאחר מעמד משותף של אמפי סיום וחלוקת תעודות הצטיינות לכלל הישיבה. בפעמים הבאות נשוב כבוגרים.

בימי בחינות הבגרות יגיעו התלמידים לפי הצורך, אבקש להדגיש על מנת להעזר בכם, כי הגעה לבחינה צריכה להיעשות באופן מכובד, עם חולצה ולא עם גופיה, לא יחפים, עם כלי כתיבה ובזמן! תלמיד שיאחר ולו בחמש דקות עלול להחמיץ את הבחינה.  

בעז"ה בתחילת שבוע הבא יישלח הקישור לסרט המלא וכן למאגר התמונות שצולמו במעמד הסיום ותוכלו להשלים פערים או לחוות שוב את ההתרגשות. התלמידים יצאו מהישיבה עם סידור אישי שהוענק להם ועם תעודת סיום שתים עשרה שנות לימוד.

אני מבקש להדגיש כי בתוכניתם של התלמידים להמשיך הערב ללילה משותף בכנרת כדי לאחוז את הרגע . מבחינתנו התלמידים מסיימים  את השנה מיד עם סיום האמפי וכל האחריות מכאן ואילך איננה מוטלת עלינו. כל מה שיתרחש בכנרת יהיה שלהם בלבד.

את מסכת התודות אמרתי בערב הסיום, כל מה שנאמר שם נכון לאגרת זו. מוזמנים לשמוע.

תלמידים שעדיין לא השלימו את תהליך ההכרעה לבחירת מקום לשנה הבאה הוזמנו להמשיך ולהעזר בנו לשם כך וגם אתם יכולים להעזר בנו בנושא.

הספקנו ב"ה לעשות סבב שיחות אישיות עם כלל תלמידי השכבה, כל מחנך ותלמידי כיתתו , שיחות עמוקות ,מעצימות ומכווינות דרך הלאה. אנחנו ממשיכים להיות פה עבורם ,בטח לתחילת הדרך בהמשך אך לא רק, נשמח לשמור על קשר וגם עבורכם להיות לעזר אם תזהו בנו כתובת להמשך, כי כידוע לכולנו המלאכה לא תמה, אנחנו סיימנו את הפרק שלנו במלאכה החשובה הזו.

תודה לכולם על מתנה מפרגנת מההורים והמשך ליווי טוב עם נחת אמיתית לכל אחד ואחד מכם,

 

בברכת חופש מוצלח ודרך צלחה בהמשך

הרב שי פרנקל

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

21/05/2020 עדכון להורי מחזור ל"ה לקראת שבועות וסיום שנה

בס"ד כ"ז אייר ה'תש"ף, מ"ב לעומר

21.05.2020

 

להורי מחזור ל"ה

שלום וברכה ושמחת ירושלים שלימה לכולנו

 

פגשנו השבוע שוב את התלמידים, הפעם בהופעה כמעט מלאה, ושמחנו לראותם יחד שמחים אלה באלה ובמפגש עם צוות הישיבה ,על אף המגבלות הקיימות עלינו והריחוק החברתי מכלל הישיבה.

המתווה העיקרי עליו שמרנו הוא בידוד המחזורים בזמני תפילה ואוכל ומעקב חום פעמיים ביום על כל תלמיד. הושם דגש על הגיינה אישית וסביבתית ובסה"כ ההוראות האלה בכללן נשמרו. בתוך המחזור עצמו החיים התנהלו כבעבר.

אנו שומעים הרבה מהתלמידים על רצונם לנצל את הזמן בישיבה יחד בעיקר עבור חיזוק הקשרים החברתיים שוב לקראת פרידה. אנו קשובים לקולות אלה וחושבים כל הזמן כיצד לעשות זאת באופן שייטיב עימם ולא חלילה יגרור התנהלות לא חינוכית ופרועה ולעיתים סיכונית.

אתמול בערב ציינו את יום ירושלים כמחזור. שמענו שיעור מהרב חיים ובנושא משמעותה של ירושלים כמקום ומהות ולאחריו סעודה חגיגית. הוכנה תכנית מושקעת של משחקי שלטים ועוד אך לצערי היא נתקעה בשל כשלים טכניים, אך האווירה היתה טובה ושמחה. הבוקר שמענו כמחזור שיחה מפי עדיאל קרתי, ממשחררי הר הבית, שיחה מצויינת ומחכימה שהכינה אותנו היטב להכרת ניסי ה' , הגלויים יותר לכולם וגם כאלה נסתרים עבור מי שלא השתתף בקרבות.

לאחר התלבטויות רבות, התקבלה החלטה, כי עקב המגבלות של שגרת הקורונה לא נכון יהיה לקיים בישיבה את חג השבועות הצמוד לשבת. יש סיבות רבות, אך העיקרית היא, שחלק משמעותי מעוצמת החג קשורה בציבוריות הישיבתית שמתקיימת לאורך החג, וכזו לא מתאפשרת השנה,  ולקיים חג-שבת במסגרת מחזורית בלבד אנו חושבים לנכון שיהיה גדול עלינו ובעיקר על התלמידים. אנו מבינים את רצונם להיות בישיבה בשבועות, מי בגלל התורה שטבעי לו לקבל במסגרת הישיבה, ומי בגלל הרצון לדיבוק חברים בבחינת "ויחן שם ישראל נגד ההר", אך אנו למודים בחודשים האחרונים לשנות מסדר יומנו ומאופי ההתנהלות בחגים ובמועדי השנה, וגם חג זה יצטרף לרשימה הארוכה של השינויים .

 פנינו לעתיד, ואני מבקש לפרוס את הזמנים ומה מתוכנן לנו:

בשבוע הבא יום ראשון א' סיון 24.05 אנו חוזרים עם כלל הישיבה עד יום רביעי. אנו מכוונים למשימות הלימודיות ובראשן הבגרות בגמרא והמתכונת במעגלי משנה שתתקיים שבוע לאחר מכן ביום שני. לקראת החג, נקיים ביום שלישי ערב לימוד מוגבר כהכנה למתן תורה ובמסגרתו נשמע שיעורים ונלמד לקראת הבגרות.

בשבוע שלאחר שבועות נחזור ביום ראשון ח' בסיון 31.05 לישיבה כולל לשבת ישיבה, פרשת בהעלותך , שתהיה שבת מחזור לנו ללא נוכחות מחזורים אחרים, "שבת הורים" ללא הורים. נבנה את השבת כציון דרך בתהליכי הפרידה ונתכנס לתוך עצמנו המחזורי במעגלים שונים. את פריסת השבוע שלאחריה עדיין מוקדם ורחוק לפרוס.

חשוב להדגיש כי בשבת שלח לך, כ-כ"א סיון, 12-13.06 נהיה שוב בשבת ישיבה, הפעם כל הישיבה יחד לשבת אחרונה בישיבה. המשמעות היא שיש לפנינו שתי שבתות רצופות לאחר שבועות. אנו חשים שזהו מענה מיטבי לצורך שלהם כמחזור להיות יחד ולחוות אירועי סיום ופרידה משמעותיים.

ביום ראשון, כ"ב סיוון, 14.06 יתקיים מעמד הסיום עם ההורים, נא רשמו זאת לפניכם. הזמנה מפורטת תשלח בהמשך.

לאחר מעמד הסיום נצא לטיול סוף שמינית ונחזור לישיבה להפרד ביום חמישי כ"ו סיון 18.06

זוהי פריסת הדברים באופן כללי, נשתדל לקראת כל שבוע לרדת לפרטים באופן מדוייק ולבנות מערכת לימודית וחברתית מותאמת עם ההכרה בחורים הרבים שלפנינו בהתאמה לסיום המשימות הלימודיות.

 אני תפילה שתהיה לנו תקופה משמעותית וטובה עם הרבה שמחה ביש ופחות אנרגיות שליליות על מה שאין. אני מרגיש שהתלמידים נמצאים באווירה הטובה ונכונה ואנו נעשה כל מאמץ לשמר אותה ולתעל אותה לסיום מיטבי וממקום טוב ונכון.

שבת שלום ויום ירושלים שמח,

הרב שי פרנקל

רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

05/04/2020 להורי מחזור ל"ה לקראת פסח

בס"ד ניסן ה'תש"ף

 

להורי מחזור ל"ה

שלום וברכה

אינני יודע אם זו תחושה סובייקטיבית או שותפים לה רבים, אך משהו ברצף הזמנים ובמעברים בין שיאי חג הפורים לשיאי חג הפסח הבעל"ט קיבל פנים חדשות השנה, כאשר חג הפורים נראה שייך לעבר הרחוק והמשונה שלפני המגיפה, וההכנות לפסח הן בצל ההיערכות לחג ביתי על רקע האזהרה העתיקה שהמשחית נמצא מחוץ לבתים, ועם כל הרצון לקיים שגרה כלשהי אנו בהחלט חשים בשינוי רגשי ביחס ללוח השנה וההזדמנויות שהוא מעניק לנו מדי שנה.

זה עתה היינו אמורים לנחות מהמסע לפולין ולעכל את כל רשמיו לתוך ימי אביב פורחים ומזמינים לחיק משפחה מורחבת וטיולי אביב בנופיה המוריקים של ארצינו, וכל זה שייך לרמת התוכניות, אך לרבש"ע יש עבורנו סדר אחר של התנהלות, והלוואי ונזכה להפנים מתוכו מסרים משמעותיים להמשך חיינו, האישיים, הלאומיים והעולמיים, ונוכל לראות כיצד כל זה היה גשר צר מאוד לקראת "ענני במרחב י-ה".

אין ספק שתקופת היות הבנים בבית מממשת בפועל את דברי הנביא מלאכי שקראנו הבוקר "והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם", קירוב כפוי אך מרתק בין הורים לבנים ובין הילדים להוריהם, ומלבד האתגר שבו אני משוכנע שיש בו צדדים יפים , ובשונה מחופשות אחרות בהם הבית לרוב הופך לבסיס לטיולים או אירוח חברים, אנחנו חווים את הילדים איתנו נטו בבית 24/7 ומגלים את התבגרותם, חלקים מהם שכבר שכחנו או אפילו צדדים שלא הכרנו...

אני מבקש במילים ספורות לסכם מעט את אירועי אדר ולעבור למבט שלנו כצוות חינוכי אודות ימי הלמידה מרחוק והצפוי לנו לאחר הפסח.

ימי אדר , שהיו מיד לאחר סיום המסע הישראלי וסמינר גשר, היוו שיא מחזורי שאינני יכול שלא להודות לה' על הטיימינג של המגיפה שהשתהה עד למחרת פורים ואפשר לנו לעבור את כל התחנות שבחודש אדר ללא יוצא מהכלל.

הטיול השנתי בהובלת המחזור (כמובן שכבר הזכרנו את העומדים בראשו שהובילו אותו בצורה נפלאה- יעקב מרגולין, ארז סנדר וינון לב ארי), הטיול גילה את צדדיו היפים של כל המחזור בעבודת הצוות המשותפת, הארת הפנים לכלל תלמידי הישיבה, ארגון לימוד התורה והפעילות שבכל ערב, כל זה נעשה בעזרת תלמידים מהמחזור שלקחו אחריות ועשו זאת, מי בתכנון מוקדם ומי בשותפות מלאה תוך כדי הטיול.

הפרוייקט הבא היתה ההכתרה שהופקה על ידי איתם קציר, רואי צדוק ונתאי ליאון ועסקו סביבה תלמידים מגוונים בכתיבה, ריקוד, מוסיקה .תפאורה ועוד. התלמידים לאורך הדרך כל הזמן עבדו מולנו ברגישות רבה וברצון שלא לפגוע ולצאת מערב זה שמחים ומגובשים יותר ואני חושב שבמבחן התוצאה הם הצליחו, למרות שיש לזה מחיר ברמת ה"צחוקים", אך חינוכית הם הבינו סולם הערכים הוא קודם כל רגישות לזולת ובטח לאנשי החינוך שסביבנו ולאחר מכן הרצון להשתמש בהומור על מנת להביא לקדמת הבמה הארות מצידם של התלמידים.

שבת זכור נוהלה על ידי התלמידים ובראשם אליה מלחי, אריאל יצ'ה, ואסף טוויל, כאשר רב פורים היה נתאי ליאון וסגנו יואב ספיר, ויחד עם תלמידים רבים הם שימחו את הישיבה ויצרו אווירה טובה ושמחה שלא באה על חשבון אווירת השבת בישיבה שהיא אווירה טובה ויפה כשלעצמה.

הצלחנו להרוויח עוד יום חסד  בהתנדבות משמעותית אצל חקלאי מאמירים שיש לו חלקת לימונים בכפר הנשיא והוא שורד את ההתעללות מצד התושבים השכנים. החבר'ה נתנו עבודה משמעותית, סיימנו בשיעור הכנה לפורים ביישוב קשת מפי הרב אסף בנית המקים ישיבה גבוהה בקשת.

שיא הימים הוא במסיבה הישיבתית בליל פורים המתחילה בבתי המחנכים כל כיתה יחד עם מחנכה, וממשיכה ביחד עם כלל הישיבה בהרקדה לתוך הלילה. האווירה היתה נפלאה, רוב התלמידים שמרו על כללי הישיבה והצלחנו לחוות יחד זמן של התכנסות, דיבוק חברים, אהבה גדולה בין איש לרעהו וכנות של הרצון להתעלות ולהתקדם. קבוצה גדולה נשארה למחרת לסעודות פורים אצל הרב טישלר והרב חיים שהיו שמחות ומיוחדות.

בשבועיים שחלפו תלמידים רבים מהשמינית עסקו בלמידה מרחוק. אם אתם לא מבינים על מה אני מדבר כרגע, אז כנראה שבנכם היה מאלה שבחר לא להשתלב בלמידה זו. אנו מצידנו עשינו את מירב המאמצים ללמידה כזו ומחוויתי האישית אוכל לומר ,שכמות התלמידים שאיתה דיברתי על כך ושתקשרה מול המשימות שאני נתתי, לפחות בגזרת בית המדרש בגמרא, היתה גבוהה ומעודדת.

פילחנו את הנתונים על פי הזנות המורים השונים ושמחתי לראות שכ-70% מהתלמידים היו קשורים ללמידה בשבועיים שחלפו, מי יותר ומי פחות, כמובן לפי המשימות שנותרו לכל אחד.

פה אני מבקש לומר דבר חשוב ומהותי -

אם היינו נמצאים בשנה רגילה היינו עומדים בשבועיים שחלפו ובטח בתקופה שלאחר פסח, במציאות בה היינו מתאמצים עד פסח לשמר שגרת למידה (יותר מדויק, מנסים להחזיר את התלמידים מפורים לשגרה מועטת עד המסע לפולין) ובתקופה שלאחר פסח היינו כותבים מכתב שבו עקרונית אנחנו מתלבטים האם לאפשר לכולם להשאר בישיבה בתקופה זו או רק למי שיתחייב על התנהלות תקינה, קימה בבקרים ועמידה במסגרת לימודית וחינוכית סבירה, דבר שקשה להרבה חבר'ה בתקופה זו.

הקורונה הפכה את היוצרות ובגלל תחושת ההחמצה של הפרידה הכפויה עלינו אנחנו מרגישים כאילו החמצנו הרבה.

באופן אמיתי, אנחנו כרגע נמצאים במציאות הכי פחות מופסדת מכולם. בהיבט הלימודי ודאי הדבר נכון, והשבועיים שחלפו בלמידה מרחוק היו הרבה יותר לימודיים מכל פרק זמן כזה בשנים קודמות, אך גם ביחס לסיום המיוחל שלנו יחד. אם היינו נכנסים כעת לתקופה של למידה בשמינית לסירוגין כפי שקורה בכל שנה, שחלק נמצאים וחלק לא, ההרגשה היתה לא פשוטה. במציאות הנוכחית עדיין לא הפסדנו כלום ובעז"ה, אני מניח (ומתפלל..) שיהיו לנו מספר שבועות להפגש שוב ולעבד את תהליך הסיכום והפרידה, וכל הזמן שבתווך שנכפה עלינו כעת לא להפגש הוא זמן שגם ככה במהותו היה אפור.

אותו הדבר ביחס לבחירת מקום לשנה הבאה, סוגייה שאצל רבים טרם נסגרה.

גם בשנה רגילה פרק הזמן של בין פורים לראש חודש ניסן הוא לא זמן טוב לשבושים וממילא עד ר"ח אייר הישיבות לא לומדות, כך שבפועל שום דבר לא נגרע מאיתנו בזירה זו. אני תקווה שכל המדינה תחזור למסלולה לאחר פסח בהדרגה הרצויה והבטוחה ויישאר זמן נכון וסביר לביקורי שבו"שים נוספים למי שצריך. אנחנו מבטיחים ליווי צמוד ואישי לכל תלמיד עד סגירת המקום, גם אם הליווי ייעשה טלפונית ולא פנים אל פנים. לשמחתי, הרבה מהתלמידים יודעים לדבר על אופציות ביניהם הם מתלבטים והשיח איננו מתנהל על ריק.  

ביחס לבחינות הבגרות אנחנו בסירה המשותפת לכלל תלמידי ישראל והדברים מתבהרים דרך התקשורת, כמובן שהדינאמיות מחייבת שלא נכריז על שום תכנית כסגורה, אך מסתמן שיהיו מעט בגרויות (גם ככה לרובם יש מעט בגרויות בגלל שלשמחתי עשינו חלק לא קטן בחורף ואף התוצאות היו טובות) ושהן יפוזרו על פני חודשי יוני- יולי.

אנחנו מנסים ליצור קשר עם תלמידנו, כקבוצה וכיחידים. לרוב כולם נשמעים טוב ומנהלים סדר חיים סביר. אם אתם מתרשמים שבנכם נמצא שלא בטוב, התנהגות לא נעימה או מצב מנטאלי ירוד, וכן על כל מה שנראה לכם נכון, אתם מוזמנים לפנות אל מחנכו ולהעזר בנו, וכמובן בדן הימן היועץ, לשם ניסיון דיבור עם התלמיד ועידודו.

אני תקווה שתקופה זו אכן תיצרב בתודעה המשפחתית והאישית כתקופה מיוחדת ומעוררת חשיבה בונה, אאחל לכולנו חג כשר ,שמח ושנזכה לדרגת גאולה חדשה מתוך חג הגאולה הלאומי שלנו.

בברכת בריאות, שמחה וחג שמח,

הרב שי פרנקל ,רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

11/03/2020 עדכון מחזור ל"ה - לאחר פורים

בס"ד

שלום להורים  ושושן פורים שמח

אנחנו לאחר תקופה ארוכה ואינטנסיבית של אירועים חינוכיים וחברתיים החל מהמסע הישראלי, סמינר גשר, טיול שנתי ואירועי אדר שהסתיימו אתמול ב"ה ברוממות גבוהה, וכלה בשמחה שהגיעה לשיאה בליל פורים ונמשכה ליום פורים עצמו עם קבוצה שנשארה לסעודת פורים אצל הרב אלי והרב חיים.

אנחנו חוזרים בשבוע הבא ביום ראשון, י" ט אדר (15.03)לשבוע לימודים מלא וגדוש משימות. האתגר לנחות חזרה קשה אך הכרחי,  ואנחנו נעשה זאת ובגדול.

בשבוע האחרון לפני חופשת הפסח, שבוע שיתחיל בכ"ו אדר(22.03) ובו היינו אמורים לטוס לפולין, נקיים מתכונת לימודים חלקית:

תלמידי השמינית יחזרו ביום שלישי, כ"ח באדר (24/3) - ללימודים בשעה 11:00, נלמד שלישי ורביעי כרגיל, ובימים חמישי - שישי נקיים טיול דו יומי לשכבה ממנו נחזור לשבת ישיבה.

בימים ראשון ושני לאחריו נלמד, ננקה את הפנימייה לקראת פסח ונצא לחופשת פסח.

כל הנ" ל זו התכנית בהנחה שתמשך שגרת לימודים, אך כמובן שאם תהיה הוראה אחרת נעדכן.

בתפילה לבשורות טובות והמשך הארת ימי אדר בטוב עלינו

הרב שי פרנקל 

רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

16/02/2020 להורי מחזור ל"ה - סיכום החלק השני של מסע ישראלי

הורים יקרים, שבוע טוב

שבנו לישיבה אתמול עם תחושות עוצמתיות של חיבור בתוכנו ולעם ישראל, לאחר סיום המסע והשיא המיוחד של המפגש המעורר עם הציבור החרדי בבני ברק

במעגל אסיף אתמול בסעודה שלישית התלמידים שתפו בתחושות ובעיקר במחשבות שהם יוצאים עימם מהמסע לשגרת החיים. השיח היה עמוק וגדוש תובנות משמעותיות והיה ניכר מתוכו כי המסע כולו הותיר רושם מהותי בתלמידים.

אני מצרף תמונות מחמישי ושישי עם הפעילויות המיוחדות שלהם על מנת להשלים את התמונה, תרתי משמע

אני מבקש להודות לצוות המחזור, ר"מים וצוות הדרכה, על שותפות מלאה בתכנון וביצוע של המסע על כל פרטיו ומורכבותו, לרב חיים על שותפות בהנעה ובפועל, ליאיר גרשוני שעמל רבות על תפירת כל הלוגיסטיקה, גלעד כמיסה ודותן זכריה על ארגון והדאגה לתכנון המורכב של האוכל ואחרונים חביבים,יאיר שטיימץ ובועז פרקש, שניהלו למופת את כל ארגון האוכל בפועל כולל כל הפריסות והצ'ופרים במאור פנים וראש גדול

אנחנו ממשיכים השבוע במפגש המיוחד עם תלמידי השמינית של תיכון משגב, ימים רביעי וחמישי על ידי תנועת גשר. נתפלל להצלחת המפגש וצמיחה ממנו.

ושבוע הבא, הטיול השנתי בניהול המחזור שלנו, אחראים מטעם השכבה: יעקב מרגולין, ינון לב ארי וארז סנדר. נאחל לכולם בהצלחה.

בברכת שבוע טוב והמשך מוצלח

הרב שי פרנקל

רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

05/02/2020 עדכון להורי מחזור ל"ה

שלום לכולם,

היום סיימנו רשמית את בגרויות החורף לאחר מבחן בעל פה באנגלית שנבחנו בו רוב התלמידים. ביום שני השבוע ערכנו סעודה חגיגית מחזורית (צ'ופר שהרב חיים העניק למחזור על מאמציו בגמרתון) ולאחריה ישבנו במעגל משותף ושוחחנו אודות המחצית שחלפה, התחושות הטובות של כולם מהעשייה הלימודית, החברתית והחינוכית שחווינו יחד כמחזור בוגר של הישיבה, תובנות שהבנו מביקורי השבושי"ם היכולות להועיל לנו לבחור נכון ולהצליח להתחיל טוב את השנה הבאה, והבעת תקווה משותפת למחצית אחרונה משמעותית עם אנרגיות טובות כפי שאנו חווים היום כמחזור.

בעקבות שינויי המערכת ודילול מקצועות הלימוד אנו נעבוד כל שבוע על פי מערכת המשקפת את הצפוי לנו בשבוע הבא ונשתדל לבנות לו"ז מותאם ככל שניתן המקיים שגרה לצד פעילויות חברתיות וחינוכיות.

היום יצאו תלמידי השכבה הביתה כל אחד לאחר סיום הבגרות שלו ותלמידי קבוצת אזרחות של עידו ישראלי לאחר סיום המפגש עם תלמידי נופי גולן במסגרת המפגשים במהלך השנה כולה. היציאה עצמאית ונועדה לתת לחבר'ה זמן אוורור והכנה לקראת השבועיים העמוסים שלפנינו.

בשבוע הבא אנחנו חוזרים ביום ראשון ליומיים של למידה והכנה למסע הישראלי.

ביום שלישי בבוקר נצא למסע הישראלי. המסע נועד להעמקת הזהות האישית, יהודית ולאומית של כל תלמיד דרך מפגש עם מגוון דמויות ומקומות המחברים עבר, הווה וצופות פני עתיד, אוכלוסיות שונות וסיפורים אישיים מגוונים שכולם יחד נודעו להוציא אותנו מאזור הנוחות ולאפשר לנו חשיבה מעמיקה אודות "מאין באת ולאן אתה הולך".

המסע נבנה על יד צוות השכבה, חלק על בסיס ניסיון העבר שצברנו במסעות קודמים, וחלק דברים חדשים שבחרנו עבור השכבה. החלטנו לא לפרסם את כל הלו"ז מראש על מנת לתת לתלמידים לבוא נקיים לכל יום מבלי לגבש דעה מוקדמת אודות תכנית זו או אחרת. המסע דורש הרבה ריכוז, הקשבה ועמידה בלו"ז צפוף, זה עצמו חלק מיצירת האווירה והאנרגיה הנכונה להיות ימים אלה מסע ולא רק אוסף של אירועים מצטברים.

בכל יום נחשוף את תכנית היום, וגם לכם נשלח במייל דרך המזכירות את התכנית. יש סיכוי גדול שבמהלך המסע לא יהיו לתלמידים פלאפונים זמינים במהלך היום והתקשורת איתם תהיה דרכנו, זה תלוי בבחירתם (נעסוק בזה במסגרת ההכנה בשבוע הבא).

מבחינת ציוד נדרש, שלחנו לתלמידים בהודעה מה חשוב להביא. שימו לב שאכן כל אחד עוזב את הבית עם בקבוק מים אישי, שק שינה, בגדי שבת (דגש על חולצה לבנה כי נהיה בבני ברק החרדית בשבת ונכון לכבד את מארחינו ביתר הקפדה) ציוד רחצה וכסף מזומן (50 ש"ח , הכסף יוחזר לאחר המסע לתלמידים).

לאחר המסע אנו חוזרים לישיבה ליומיים של למידה, יום סיור מגמות ויומיים של סמינר גשר הממשיך למעשה את המסע הישאלי במפגש עם בנים מתיכון משגב (תיכון ממלכתי חילוני) לדיונים וסדנאות משותפות המונחות על ידי מדריכי עמותת "גשר". 

אני תקווה כי המסע יהיה משמעותי ומקדם, אנו מקפידים מאוד על נוכחות התלמידים ושותפותם לאורך כל הימים בגלל חשיבותם לפרט ולמחזור. ההיערכות הלוגיסטית מאוד מורכבת ואנו עמלים ומשתדלים לעשות את המיטב לצמצם את התקלות לאפס ולתת לתלמידים תנאים מתאימים לשינה ואוכל על מנת לאפשר להם להיות מרוכזים בתכנים השונים. במהלך המסע וכפוף ללו"ז הצפוף נשתדל לשבת ולעבד את החוויות במעגלי שיח כיתתיים על מנת לאפשר הטמעה נכונה לכל תלמיד.

בתפילת הדרך למסע נכון ומשמעותי,

הרב שי פרנקל, רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

27/01/2020 להורי מחזור ל"ה - כתות יב' - לקראת חודש שבט

בס"ד, א' שבט תש"ף

27 בינואר 2020

להורי מחזור ל"ה

שלום וברכה וחודש טוב,

אנחנו בעיצומן של בגרויות החורף ובשבוע הבא נסיימם בעז"ה לאחר הבגרות בע"פ באנגלית. התקופה טובה ומלאת אנרגיות בעשייה לימודית, וב"ה התלמידים רתומים להצלחתם וקוצרים את פירות עמל המחצית הראשונה.

אנחנו נכנסים לתקופה הבאה של השנה שתתאפיין בקיום למידה, כל תלמיד לפי משימות הלימוד שלו,  לצד אירועים חברתיים משמעותיים עבור שכבת י"ב.

הבוקר התקיימו בקרי כיתה בבתי הרמי"ם לרגל סיום המחצית. הצפנו מה היה לנו בחצי השנה שחלפה, הדגשנו את התחושות הטובות של ההימצאות ביחד ואת הרצון שזה יימשך למחצית הבאה אך זה תלוי בכל פרט מפרטי הקבוצה ובאחריותו להמצא בישיבה ולהיות שותף. זה בהחלט מאתגר בתקופה בה לחלקים גדולים מהתלמידים אין מערכת לימודים מלאה, אך זה אפשרי ונכון לפחות עד פסח.

מחר יוצאים התלמידים לשבו"ש שני. אנחנו מקצים זמן להמשך בירור המקום לשנה הבאה ורואים חשיבות בקיומו של שבו"ש זה. לתלמידים לא היה קל להשתבץ  על אף שזה השבו"ש השני, אך רוב התלמידים הצליחו למצוא את המקום לשבו"ש ובעז"ה יהיה בירור זה לברכה. יש מהתלמידים שטועים לחשוב שאין מה לנצל ימים אלה והם יעשו שבו"ש עצמאי. ודאי שחלק מהתלמידים יזדקקו לזה בכל מקרה, אך אנחנו חושבים שללכת יחד כקבוצה שזה הזמן המוגדר עבורה, בזמן שיש חברים נוספים שהולכים איתך לאותו מקום, יש בזה יתרון, ולא פעם לאחר מכן קשה לתלמיד הבודד להניע עצמו להמשך בירור והוא מסתפק או בברירת המחדל של השבו"ש הראשון, או שמחליט על מקום אך ללא שיקול דעת מספק.

הנסיעה לשבו"ש תתבצע  או באוטובוס ציבורי לירושלים, או באוטובוס שעושה פיזור בצירים מרכזיים לאורך הצמתים שיסייעו לתלמידים להתקרב למקומות בהם הם בחרו להיות.

ההכנה לפולין החלה היום במפגש עם מנהל המשלחת, הרב אמיתי שפירא, שהסביר לתלמידים על המסע ועל חשיבות ההכנה, וביחידה נוספת של ד"ר תרצה מרקוביץ שעוסקת בנושא קיום מצוות במהלך ותוך כדי השואה. התלמידים חולקו לקבוצות כאשר כל קבוצה אחראית על ייצור טקס או פעילות סביב נושא הקשור למקום שנעבור במהלך המסע. כמו כן התלמידים נתבקשו להתחקות אחר דמות כלשהי של ניצול, ממשפחתם או מהיכרות אחרת, ללמוד את סיפורו שיהווה עבורם חוט מקשר במסע עצמו. יש משימות נוספות שהתלמידים צריכים לבצע, מוזמנים לשאול אותם ולסייע במידת הנדרש.

אני מבקש להדגיש בסיום דברי, כי אנחנו מכירים מנסיון העבר שככל שמתרבים תלמידים הנוהגים על רכבים או כלי תחבורה אחרים, אנו נתקלים בתלמידים שמשתמשים בהם במהלך שהותם בישיבה. הדבר אסור בתכלית האיסור וחלה הוראה מפורשת האוסרת להגיע עם כלי רכב לישיבה, גם להחנותו מחוץ לישיבה, (אלא אם נעשה תיאום של ההורים מול המחנך עם הגדרות ברורות של כללי בטיחות וגבולות נהיגה והסעת נוסעים יחד עם הנהג). הדבר גובל בסכנת נפשות אמיתית ואנו מבקשים שלא נקל ראש בכך ונעשה ככל שיעלה בידנו להגן על התלמידים בישיבה ומחוצה לה.

חשוב לי להדגיש כי אני מעריך שבזמן הקרוב וככל שנתקרב לתקופת האביב, יתגברו בקשות היציאה לטיולים מאיתנו ואנחנו נרשה זאת על פי אישורכם בלבד. אני מציע שכל הורה המתבקש לאשר לבנו יציאה מהישיבה יברר לאן הבן מתכוון ללכת כדי להיות בטוח שאכן הוא מאשר יציאה כזו ושהיא על דעתו. מאמץ משותף ושפה אחידה יסייעו לכולנו לסיים שנה זו בריאים ,שלימים ובטוחים יותר.

בברכת חודש טוב ושבו"ש מועיל

הרב שי פרנקל

רכז השכבה

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

23/12/2019 אגרת להורי מחזור ל"ה לקראת חנוכה

בס"ד חנוכה ה'תש"ף

כ"ה כסלו תש"ף

23 בדצמבר 2019

להורי מחזור ל"ה

 חנוכה ושמחה,

אנו יוצאים לחג החנוכה וחופשתו מתוך תחושת רוממות עצומה הן מעשיית החסד הברוכה שליוותה אותנו בשבועיים האחרונים והן מקול התורה שנשמע בישיבתנו בשבוע שחלף המסגרת ה"גמרתון", אירוע חדש בישיבה שנועד לקשר את התלמידים ללימוד הגמרא מתוך תחושת שייכות ולימוד בחבורה.

בשבת שעברה נשאר המחזור שלנו ואירח מיום חמישי ועד מוצ"ש כ - 25 ילדים ובחורים בעלי מוגבלויות במסגרת עמותת "חברים לרפואה". על המבצע כולו נצחו בועז פרקש וישראל קוטלרוב עם תלמידים רבים נוספים שהיו משמעותיים מאוד להצלחת מפעל זה. הכול, אבל ממש הכול, היה פרי יוזמתם ועשייתם, החל מדרכי איסוף התרומות למימון ההסעות והפעילויות וכלה בליווי החניכים בהסעות המיוחדות שדרשו ליווי הלוך וחזור. עמדנו בצד משתאים לנוכח המעשה האצילי הזה שקשה למלל אותו, בהתגייסות הגדולה של החבר'ה שהיוו את כוח המדריכים, טפלו ותפעלו את השבת כולה, השרו אווירה שמחה והרעיפו יחס טוב ואמפתי. מרומם נפש! 

בשבוע שחלף נולד בישיבה ה"גמרתון". קדמו לו חודשי הכנה מרובים של צוות רמי"ם מצומצם יחד עם הרב חיים שהגה, דחף והוביל את כל המפעל החדש הזה. הדבר נעשה כבר במספר ישיבות תיכוניות מצומצם והוחלט השנה לממש אותו גם בישיבה שלנו על אף גודלה וגיוון התלמידים בה. הגמרתון נבנה כתחרות בין מחזורים ועל עיקרון ה"מוסיף והולך" של חנוכה, כאשר בכל יום יש תוספת לימוד ופעילויות עד יום השיא של יום חמישי בו היה מבחן אחיד בסגנון אמריקאי שסיים את התחרות המחזורית. על מנת לצבור ניקוד למחזור שלך היית יכול לשנן סוגיות גמרא בעל פה באוזני איש צוות, וכך ראית במהלך השבוע מאות תלמידים משננים מאות פעמים סוגיות בעל פה, בית המדרש היה הומה רוב שעות היום והערב בחברותות הלומדות ועוסקות בחומר מוגדר שתוכנן להלמד בו ביום על מנת להצליח בבחנים שנעשו בסוף היום, צ'ופרים, חידות הפעלות ואווירה של מוסיקה וסרטונים היו מעטפת תומכת להגביר את תחושת החשיבות והחגיגיות של האירוע ואין ספק שהדבר תפס.

גם השמינית היתה שותפה פעילה, ולזכותם ייאמר ,שהציניות שהיתה בהתחלה כלפי האירוע כ"מתבקש" מכל אירוע חדש שנולד כשאתה בשמינית, התחלפה מהר מאוד ברצינות ובדיבוק חברים והלמידה היתה מרשימה ומדבקת. חתם את הגמרתון למחזור שלנו מבחן בגרות פנימי בגמרא על דפי הלמידה שלמדנו בפרק שלשי בבבא קמא, כאשר כל השבוע היה שבוע חזרות מכוונות למבחן זה. מבחן זה הוא חלק משמעותי מההערכה החלופית בתושב"ע המהווה משקל של 30% מהציון הסופי ביחידת בגרות זו. סיימנו את השבוע מרוצים, מותשים ומלאי סיפוק מהטעימה קלה מהמצפה לנו בשנה הבאה בישיבות.

במוצאי שבת האחרון נסע אוטובוס מלא תלמידים לבקר את זאב פולק. זאב, אבא של חגי בן מחזור שלנו, עובד בישיבה למעלה מ - 30 שנים כאיש תחזוקה מסור שטביעות אצבעותיו ניכרות בכל רחבי הישיבה. זאב מאושפז זמן רב לאחר קטיעת רגלו והוא בתהליך שיקומי בבית חולים בפרדס חנה. תלמידי השכבה נסעו לפוגשו ולשמחו לקראת חנוכה. זאב התרגש מהביקור, סיפר על ניסיו הפרטיים במסגרת מחלתו והחבר'ה יצאו בהרגשה מרוממת מקיום מצוות ביקור חולים והמפגש עם זאב.

אתמול בערב חגגנו בישיבה את החנוכה. לאחר הדלקת נרות בחדרי הפנימייה התכנסה כל כיתה בבית הר"מ שלה למסיבה כיתתית ושמחה משותפת בבחינת "נר איש וביתו", לאחר מכן שמענו שיחה ממח"ט הגולן, אבינועם אמונה, ששיתף מהו חנוכה עבורו כלוחם ומפקד בצה"ל ודרך זה שמענו על סיפור חייו ומסירותו ללימוד התורה והקפדה על קיום תפילות ומצוות על מנת להוות תשתית איתנה נגד השחיקה הטבעית של חיי הצבא. לאחר ארוחת ערב חגיגית נערכה הרקדה שהובלה על ידי ההרכב המוסיקלי של השמינית שבמשך שעה הרקיד אותנו במקצועיות וקיימנו בפועל את מצוות השמחה בחג בשיר, הלל והודאה.

הבוקר לאחר לימוד משותף בכיתות אודות מהותו של יום נערך שיעור לכלל התלמידים בבית המדרש על ידי הרב עמוס בדש ונפרדנו לחופשת החנוכה.

שליש א' הסתיים בשבוע שעבר באסיפת ההורים ובו חולקו תעודות סיום השליש. הרבה מכם שבאו למפגש ראו את התעודה ושוחחנו יחד על דברים חשובים ביחס למה שעבר על התלמיד עד כה ויישרנו מבט לעתיד. מי מכם שלא הזדמן לו להגיע, בקשו את תעודת בנכם על מנת להבין את מצבו הלימודי ובעיקר לקרוא יחד את הערות המורים, המחנך והמדריך.

אנחנו חוזרים מחנוכה לעומס לימודי גדול של מתכונות ובגרויות מועדי החורף. להערכתי, רוב התלמידים צריכים ללמוד בחנוכה לפחות בית חינוך ומשפחה, אזרחות וחלקם לתרגל מתמטיקה. אני מניח שבשלב הזה האחריות המלאה היא של התלמיד על לימודיו, אך אם נוצרת הזדמנות חיובית לעודד את בנכם לנצל חלק מהזמן לשם כך עזרו לו ועודדו אותו לכך.

שבוע ישיבה שני ואחרון כמחזור מתוכנן לימים שלישי- חמישי, ב' בשבט - ד' בשבט (28/1/20 – 30/1/20). לאחר חופשת חנוכה נחזור לשוחח עם התלמידים ברמה האישית אודות המקום הנוסף אותו הם רוצים לבחון כאפשרות לשנה הבאה על מנת לנסות ולמצות את התהליך באופן המיטבי.

הרישום למסע לפולין מסתיים הבוקר ואני שמח לדעת שיש קבוצה גדולה ואיכותית מתלמידי השכבה שנרשמו למסע. ללא ספק האיכות האנושית של הקבוצה משפיעה על איכות המסע. חשוב לי להדגיש שני דברים, האחד, שקיימנו שיחות אישיות עם תלמידים שונים שהתלבטו ביחס למסע, חלקן התקיימו במסגרת אסיפת ההורים בנוכחותכם, ואני בהחלט חושב שיציאה למסע כזה דורשת שיקול דעת ושיתקיים תהליך לקראת הכרעה האם לצאת או לא, הן בגלל כובד המסע והן בגלל העלות הגבוהה. הדבר השני שאני מבקש להדגיש הוא, שמניסיוני בשתי משלחות קודמות, המסע שלנו מתאפיין באיזון נכון שבין המפגש עם עוצמת המוות והרוע האנושי ובין עוצמת החיים והקדושה של עם ישראל בעבר ובהווה. חלק גדול מהעיבוד הרגשי של המסע נעשה בכתיבה אישית, בשיחות המתקיימות בנסיעות האוטובוס הארוכות, בהפגה של שירה וריקודים בהקשרים נכונים של זמן ומקום והכל יוצר תמהיל מאפשר להכיל את המסע בנפש הנערית. אני, כמי שילווה את המסע, זמין לתלמידים אך גם עבורכם לשאלות או בקשות בהקשר זה.

בטיחות

ככל שחולף הזמן מתרבים התלמידים שמקבלים רשיון נהיגה ואנחנו שמחים בשמחתם על כך ומייחלים לנהיגה בטוחה וזהירה.

חשוב לי להדגיש ,כי חל איסור חמור להביא לישיבה כלי רכב כלשהו וכי כל הגעה עם רכב כרוכה באישור חד פעמי של המחנך ובתיאום עם ההורים. הוראות אלה הן הוראות משרד החינוך אך גם עולות בקנה אחד עם חובת הבטיחות שלנו כמוסד פנימייתי ואני מבקש מאוד, כבעלי המכוניות, לא לתת אותן לבנכם אלא אם כן תואם מראש עם המחנך ויוקפדו הנהלים המתירים זאת באופן חד פעמי.

אנחנו מסיימים תקופה יפה זו של השנה בתחושת סיפוק והתקדמות, מודים לקב"ה על שפע הטוב שגומל איתנו, על התהליכים היפים שאנחנו זוכים ללוות העוברים על הבנים בשנתם זו וכולי תפילה שנמשיך ללכת מחיל אל חיל בשליש החדש מיד לאחר חופשת החנוכה.

בברכת חג אורים שמח

הרב שי פרנקל

רכז השכבה

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

03/11/2019 לקראת בחירת מקום לשנה הבאה

בס"ד חשון ה'תש"ף

 

להורי מחזור ל"ה

שלום וחורף טוב ומבורך

 

"השאלה" המרחפת מעל כל תלמיד בכיתה י"ב היא "מה אתה עושה בשנה הבאה". זו שאלה שככל שאנו מתקדמים בציר הזמן הופכת להיות שאלה מטרידה יותר ואכן היא זוקקת התייחסות וטיפול.

התלמידים חזרו מחופשת סוכות כאשר לא מעט מהם הביעו את רצונם להתחיל ולעסוק בשאלה זו, וכפי שכתבתי לכם לפני תחילת השנה, אנו מייחדים את תקופת הזמו הזו לעיסוק מאסיבי ומשמעותי בסוגיית הבחירה וההכוון לקראת שנה הבאה.

העיסוק בנושא הבחירה למסלול המשך בשנה הבאה מתבצע בשני צירים :

הציר המחזורי בו אנו עסוקים בנושא באופן כללי, או במסגרת המחזור או במפגשים ודיבורים כיתתיים, והציר האישי בו כל תלמיד בשיחות אישיות במהלך החודשים הקרובים ינסה יחד עם המחנך שלו לגבש את הבחירה, בתחילה איזה מקום לבדוק בשבוע ישיבה הראשון (המכונה שבו"ש) ועד לסגירה הסופית שאני תקווה כי לרובם תהיה עוד טרם סיום שנת הלימודים.

אני מבקש לומר, שעל אף שזו שאלה כבדת משקל וכולנו היינו רוצים לדעת שהבן שלנו הכריע אותה, זהו תהליך של מסע אישי המתקדם בקצב איטי ושונה מאחד לשני, אך אני יכול להרגיע ולומר שלשמחתי נמצינו למדים כי כל תלמיד בסופו של דבר מתחיל באלול מקום כלשהו ואינני זוכר תלמידים שלא ידעו מה הם עושים בתחילת חודש אלול.

פעילות מחזורית בנושא-

ביום חמישי האחרון התנענו את שאלת הבחירה לשנה הבאה בעזרת סדנה שהעביר לנו הרב אלישע ינון, ר"מ בישיבת ההסדר בבית שאן ומעביר סדנאות ושיעורים במקומות שונים. הרב אלישע ביקש להעמיד כל תלמיד מול עצמו בשאלות מודעות עצמית כחלק מההבנה שהבחירה במקום הבא של כל אחד מושפעת מאוד מהיכרותו את עצמו ומיכולתו לעשות סדר פנימי ביעדים אותם הוא מציב עבורו למסגרת הבאה אליה הוא ילך כתחילתו של מצפן במסע האישי. במהלך הסדנה הוצגו לתלמידים האפשרויות השונות הניצבות בפני תלמיד שמינית (מכינה, הסדר, גבוהה, שילובים)ומה כל מסגרת מציעה ביחס שבין שנות לימוד התורה לצבא, עם הדגשה שכיום כמעט כל בחירה יכולה להשתלב עם כמעט כל מוסד המשך.

המשכנו את השיח בנושא בעונגי השבת הכיתתיים, כל ר"מ לפי עניינו והדגשים אותם בחר להמשיך ולהדגיש.

בערב ההורים ביום רביעי הבא, (הזמנה נשלחה לכם מטעם הישיבה) נבקש בזמן המפגש של ההורים עמנו להפגש יחד הורים ובנים ולעסוק בנושא שנה הבאה מהזווית של המעורבות ההורית בתהליך הבחירה, כחלק מכותרת הערב העוסק בתקשורת בין הורים לילדים. ננסה להציג את התהליך מהזווית שאנו רואים ולחשוב יחד מה המקום של ההורים בתהליך, לשמוע אתכם ולענות על שאלות המלוות את חלקכם לקראת התהליך גם אם זה לא בנכם הראשון שעובר זאת ועוד. נשמח לראותכם במפגש ייחודי זה.

ביום שני כ' בחשוון נערוך בוקר חשיפה לתלמידים כשלב מכין לקראת בחירת מקום לשבוע ישיבה ראשון.

בוקר החשיפה ייפתח בשיחה כללית אודות חשיבות השנה\שנים הראשונה\נות להתעסקות בלימוד תורה וגיבוש הזהות הרוחנית והעמקתה, חשיבות שאיננה נוגעת רק לבניין האישי של כל אחד, אלא מהווה חלק מסדר העדיפות הלאומית של מדינה המגבשת זהות לאומית ונחוצים לה כוחות תורניים משמעותיים בלימוד ובחיים. את השיחה יעביר הרב דני סיגליס, ראש הישיבה בנוף הגליל (נצרת עילית). לאחר השיחה הזו אנו יוצאים לארבעה סבבים של מפגשים קצרים שבמהלכם יציגו במקביל בכל רצועת זמן ארבעה מוסדות המשך שונים את המקום שלהם ,וינסו לבקש מהתלמידים לבחון האם המקום הזה מתאים להם. אנו משתדלים שבכל רצועת זמן יהיה ייצוג לכל סגנון של למידה- ישיבה גבוהה, הסדר או מכינה, אך לא הכל תלוי בנו...

התלמידים ידעו מראש את המקומות וינסו לחשוב מראש מה כדאי להם לשמוע ומה הכי קרוב לעולמם בנקודת הזמן הזו ויכול להועיל להם בחשיבה לקראת בחירת מקום השבו"ש הראשון.

ביום שלישי למחרת, נשמע שיחה כללית  מהרב יהושע ואן דייק, ראש הישיבה באיתמר, כשיחה לסיכום יום החשיפה והרמת המבט להסתכלות כללית על חשיבות לימוד התורה.

לאחר ימים אלה נקיים מרתון של שיחות אישיות בו נאסוף את בחירות התלמידים לקראת שבוע הישיבה, על מנת שנוכל לעדכן את כל המקומות בבואם של התלמידים. בפועל שבוע הישיבה מתקיים בימים שלישי- ראשון כ"ח חשוון-ג' כסלו (26-30.11). אנו מבקרים את התלמידים במהלך הזמן בו הם שוהים בישיבות על מנת לתמוך בהם בימים אלה ולבדוק תוך כדי שהותם שם מה שלומם וממה הם מתרשמים.

לאחר חזרת התלמידים משבוע הישיבה נעבד את רשמיהם ונחשוב יחד על המקום שהיה וממנו על המקום הבא לשבוע ישיבה השני בשבט.

 

חשוב לי לציין שאנו מציעים לתלמידים את כל התהליך הנ"ל אך תלמיד שיבחר לא להשתתף בפעילויות השונות וסדר העדיפויות שלו יהיה אחר יחמיץ תהליך משמעותי שקשה לבנותו פתאום יש מאין. מי שעובר את המסע כולו מהתחלה על שלביו השונים יכול להקל על עצמו ולהיטיב את החלטתו יותר מהתלמיד שייזרק לעולם הבחירה ללא עיסוק מוקדם ותהליכי.

 אני רואה בכם ההורים שותפים חשובים ועל כן אני חוזר ומדגיש את חשיבות המפגש בשבוע הבא במסגרת ערב ההורים על מנת לתת במה משותפת לדבר על סוגייה זו יחד ,מהזווית שלכם כהורים ושלנו כמחנכים עם ניסיון העבר שהצטבר אצלינו הן בתהליכי הבחירה והן בליווי השוטף לאחר מכן בשנה הראשונה.

 

בברכת הצלחה לתלמידים ולנו,

להתראות ביום רביעי הבא

הרב שי פרנקל

(קרא עוד...) מצגת/pdf

10/10/2019 להורי התלמידים בכתה יב' - סיכום תקופת אלול

בס"ד י"א תשרי ה'תש"ף

10 באוקטובר 2019

להורי מחזור ל"ה

גמר חתימה טובה,

זכינו השנה ליחידת זמן משמעותית של למידה ועשייה חינוכית וחברתית בעזרת לוח השנה שפרגן לנו אלול מלא ובכך אפשר לנו לחוות פרק זמן ארוך יחסית בו הצלחנו ב"ה לאפסן את רשמי החופש הגדול וספיחיו עד לשנה הבאה ולחזק מחדש את שרירי הלמידה וניהול סדר יום בתוך מערכת מסודרת לאחר חופש ארוך בו השרירים התרפו לאיטם.

אני מרגיש שאכן תקופה זו הביאה עימה הרבה ברכה והשגרה המתנהלת בחיינו מהווה המשך טבעי לשנה שעברה שהיתה מוצלחת מאוד ב"ה ופוריה בכל ההיבטים, הן הלימודיים והן החינוכיים.

התלמידים שעדיין מתקשים לסגור את פערי החופש או לקלוט שכיתה י"ב לפחות בחצייה הראשון איננה שונה מהותית מהשנים הקודמות לה, מתחילים להפנים שזו המציאות ופרק הזמן שחלף יחד עם סדרת המבחנים של השבועיים האחרונים מתחילים להעביר את המסר באופן שאיננו משתמע לשני פנים כי אנחנו בעיצומו של תהליך לימודי וחינוכי שפועל כבר במלוא המרץ וב"ה סיימנו תקופה טובה ועמוסה בתכנים שונים ומגוונים.

חודש אלול בישיבה יחד עם עשרת ימי תשובה כלל בתוכו הרבה התייחסויות שבשגרה אך זימן לנו שני מופעים מרכזיים משמעותיים אליהם אני מבקש להתייחס.

באמצע אלול חווינו חמשוש מחזורי מיוחד במהלכו פעלנו מחזורית בפעילות O.D.T לפי קבוצות כאשר הפעילות כוללת משימות הדורשות מכל יחיד להביא עצמו לידי ביטוי בתוך הקבוצה ומהווה מראה לתלמידים על נחיצות כל אחד להצלחת המשימה של הקבוצה, על ערכו של שיתוף פעולה ועל הבנת מקומי ותרומתי הייחודית בתוך המכלול. שיאה של הפעילות היה בתחרות המשך בין הקבוצות בבישול שדה של ארוחת הערב שלהם ללא שהתלמידים ידעו מראש מהם המוצרים שיינתנו להם ובהתארגנות ,חלקה מאולתרת, של אמצעי הבישול. היה מדהים לראות את ההתגייסות המלאה של כולם למשימות ואת היצירתיות הן בהתארגנות לביצוע משימת הבישול, הן בתוכן שנדרש מהם להציג בנוסף לתוצר התזונתי והן ברמת הגימור וההגשה. הפעילות היתה מדהימה והותירה טעם של עוד, תרתי משמע.

בלילה ישנו במבנים של המכינה ביישוב חמדת (ותודה לטל חייקין, בן חמדת, על הגשת העזרה בכל מה שנדרש), ולמחרת ביקרנו במלכישוע, כפר לגמילה מהתמכרויות קשות. במלכישוע פגשנו שני עוס"ים שעובדים או עבדו שנים במקום, יוחאי בשן ולירון אבני, שניהם תושבי קיבוץ מרב (לירון בוגר הישיבה בעצמו). במהלך הביקור נחשפנו להבנה מהו הכפר, מהי שיטת הטיפול בו וסדר היום של השוהים בו. פגשנו מטופל שהסכים לחשוף את סיפורו האישי , סיפור תשובה אמיתי, ובאומץ ורהיטות העביר את המסרים הכל כך יפים וחשובים אודות אחריות האדם על עצמו, על החשש המתמיד בפני הסכנות האורבות לכל אדם מפיתויים שונים ומסוכנים אך חובת האחריות של האדם לשלוט בעצמו, בתגובותיו ובבחירותיו. לסיום ערכנו סיור במתקני העבודה בכפר ודרכם ראינו כיצד חלק מהשיקום ותהליך התשובה לובש צדדים מעשיים בסדנאות השונות המתקיימות בכפר. היה סיור משמעותי ומטלטל שללא ספק מותיר רושם עז על כל מי שנמצא בו.

החוויה העוצמתית השניה לתקופה זו היתה ערב ההכנה ליום הכיפורים שחווינו ביום חמישי שהתחיל את המסע המשמעותי שעברנו עד למוצאי שבת.

הפעילות התחלקה לשניים - חלק מחזורי וכלל הישיבה. בחלק המחזורי התכנסנו בישיבת הר המור בירושלים, שמענו שיחה מהרב משה שטרנברג ולאחר מכן התחלקנו לחבורות וכל קבוצה ישבה עם אברך הלומד בישיבה שלמד או דיבר עם התלמידים בנושאים הקשורים בתשובת הפרט. זו הכניסה הראשונה השנה שלנו כמחזור ולחלק גדול של התלמידים גם כפרטים להיכלה של ישיבה גבוהה. ביקשתי מהתלמידים להתייחס לביקור לא רק במימד התוכן אלא גם בחוויה של ביקור בישיבה גבוהה ובית מדרש שוקק בלומדי תורה.

לאחר מכן זכינו לשמוע שיעור מהרב אבינר שליט"א שעסק בענייני תשובה ובטחון האדם בה על אף המאבק הקבוע בין שני חלקי האדם והידיעה שהמאבק תמידי ולא ייפסק גם לאחר שנחליט לחזור בתשובה, על מציאות עם ישראל היום שהיא לעין ערוך טובה מהמציאות לפני מאה שנים ויותר והתקדמות תהליך הגאולה גם בתשובת העם לאלוקיו.

לאחר ארוחת הערב התכנסה כל הישיבה יחד לשיחה משמעותית מהרב רמי גליקשטיין אודות עבודת יום הכיפורים של כל אחד מאיתנו, שיחה שלוותה בסיפורים מרתקים וממנה המשכנו למעגלי ריקוד של שמחה ודיבוק חברים כשזכינו להשתתפות הרב שמואל אליהו שליט"א בריקודים והתברכנו מפיו לשנה החדשה.

גולת הכותרת של ערב זה היתה מעמד הסליחות של רבני הקהילות אליו הצטרפנו ונבלענו בהמון אדם שגדש את רחבת הכותל המערבי, עם ישראל המגוון והיפה שהגיע בשעת לילה מאוחרת לומר סליחות ברוב עם. למעלה משעה ארכו הסליחות שהובלו מבמה מרכזית בהגברה עוצמתית ולאורך כל הזמן נעו אנשים עוד ועוד לתוך הכותל וממנו, חלקם רק מבקש לצלם עצמו עם הכותל בימי תשובה אלה וחלקם הגדול שותף לסליחות ולאמירת י"ג מידות של רחמים שהגיעו עד כסא הכבוד בעוצמתם.

בשבת הישיבה התארח אמיר אוחנה (לא שר המשפטים...), תושב בת-ים שבתהליך אישי ארוך שנמשך גם היום בנה את אישיותו וקבע לעצמו יעד לעזור לאחרים באמצעות הדיבור והסיוע. אמיר עומד בראש מרכז טיפולי-חינוכי להעצמה וחיזוק נוער ומבוגרים ומתן תמיכה בתחומי הזוגיות, מרכז שמאגד אנשי מקצוע מתחום הטיפול לטובת סיוע לפרטים ולקבוצות לחיות חיים טובים יותר ומודעים יותר. בליל שבת עברנו סדנה, כל תלמידי השמינית, שעסקה בנושא זוגיות ונגעה במקומות עמוקים שבכל אחד מאיתנו והצורך לברר את עצמו ואת תכונותיו, היכולת לקבל את עצמו עם חולשותיו והדרכים למניעת פירוק בית שייבנה בעתיד בעז"ה. התלמידים היו מרותקים והביעו התפעלות ועניין.

למחרת שיתף אמיר את כלל הישיבה בסיפורו האישי ופרס באומץ וגילוי לב את המסע שעבר בעצמו עד הגיעו למצב בו הוא זה שמסייע לאחרים במצוקותיהם.

סיימנו את השבת במעמד סליחות משולבות, ספרדי-אשכנזי, כמיטב מסורת הישיבה.

בליל יום הכיפורים התכנסנו יחד כל המחזור ושמענו את סיפורו של טלהון אדמה, תלמיד מהמחזור שלנו יוצא אתיופיה, שסיפר על מסעו לארץ ובעיקר מסעו בארץ עצמה, ההתמודדויות שלו מול סביבה אחרת מהמוכרת לנו בשכונה שלו בחולון, והאמונה הבלתי מתפשרת שלו ברבש"ע המעניקה לו כוחות פנימיים גדולים לצלוח את כל המשברים שבדרך. גילוי הלב היה עוצמתי ומטלטל ונדמה לי שהיתה זו הכנה גדולה ליום הכיפורים בהבנת עוצמתו של כל יחיד ואחריותו לניתוב חייו למקומות הנכונים בבחינת "אין הדבר תלוי אלא בי".

יום הכיפורים הבא עלינו לטובה יתקיים כבכל שנה עם מניינים מקבילים לפי נוסחי העדות כאשר פתיחת היום וסיומו ברוב עם יחד שבטי ישראל.

פנינו לאן? העיסוק בבחירת המקומות לשנה הבאה

נושא זה יתחיל להיות מדובר ונוכח לאחר חג הסוכות לקראת סוף חודש חשוון בו נעבור יום חשיפה של מוסדות המשך שונים ונבחר מקום לשבוע ישיבה ראשון. הרבה מהתלמידים מתחילים לשאול את עצמם מה הלאה, והעיסוק יהיה במישורים שונים, גם עקרוניים כמו כיצד מנהלים תהליכי בחירה, כיצד מכריעים, מה צריך לחפש ומה ההבדלים בין המסלולים השונים ועוד, ובין ההכוונה האישית לפי היכרותנו המוגבלת בניסיון להציע לתלמיד ללכת למקום בו יתנסה ועל גבי נסיון זה נוכל להמשיך לדייק מה נכון עבורו.

שגרת הלמידה

אנחנו מתקדמים בקצב נכון וטוב לקראת מועדי החורף שכבר ממתינים מעבר לפינה. תלמידים שלא יתאפסו בזמן ימצאו עצמם לא מוכנים לקראת מבחני מועד החורף ועל כן טוב ונכון שגם אתם ההורים תעזרו להם לשים לב שאין זמן לנחת ועליהם להפיק מעצמם את המירב בתקופה זו כדי למקסם את הישגיהם בבחינות החורף. ככלל, אנו חשים שהתלמידים נכנסו ללמידה טובה ואחראית ובשוליים אנו מתחילים לאסוף את כל מי שהתבלבל מסיבות שונות ולא שם לב שהשנה כבר מתקדמת בצעדי ענק קדימה.

פנימייה

העצמאות של התלמידים בפנימיה מבורכת מצד אחד אך מקשה עליהם את ההתנהלות מפאת שעות השינה המאורחות שהם נקלעים אליהם באונס או ברצון. נמשיך להעניק להם חופש יחסי במרחב הפרטי אך אני ממשיך להתרות גם בפניכם שחלק לא מבוטל מהתלמידים מתקשה להתנהל בבקרים עקב ניהול זמן לא נכון בלילות ובסוף יש מחיר לכל התנהלות. התברכנו בצוות הדרכה טוב ב"ה המשרה  אווירה טובה ונעימה יחד עם הצבת גבולות סבירים ואני תקווה שהאווירה החיובית תצמיח את החבר'ה לעצמאות בריאה ובוגרת.

אני מנצל אגרת זו לברך את כולנו לשנה טובה ופוריה, שנה של עשייה ברוכה מתוך בריאות הגוף והנפש, שנה של בחירות טובות ונכונות להמשך הדרך, שנה שנמצה בה את השהות המשותפת להצלחה ולצמיחה.

גמר חתימה טובה

הרב שי פרנקל

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

01/09/2019 להורי התלמידים בכתה יב' - אגרת לפתיחת שנת הלימודים תש"ף

בס"ד א' אלול ה'תשע"ט

1 בספטמבר 2019

להורי מחזור ל"ה- שמינית תש"ף

שלום וברכה וברכת שנה טובה לכולנו,

אפתח בהודאה לה' על שכל תלמידנו חזרו שלמים לישיבה. יש להודות בלב שלם על הטובה הגדולה שאנו מקבלים את כל תלמידנו בחזרה בריאים בגופם ואני תקווה שגם בנפשם ורוחם.

אנו מתחילים את השנה האחרונה למסע הבנים בשנות הישיבה. אני רגיל לומר להם במפגש הראשון, שהמיוחד בשנה זו הוא, שאין לה הזדמנות שניה וכל יום שיחלוף לא יהיה כדוגמתו בשנה הבאה. מבחינתי תפיסה זו, המנכיחה את שעון החול המתחיל לאזול מיומה הראשון של שנת הלימודים, אמורה לחולל תודעה של רצון עמוק לכל תלמיד להיקשר ככל שיוכל יותר לישיבה, לחברים, לספוג מאווירת המקום ולתעדף נכון את בחירותיו כך שיוכל להביט בסיום השנה על עצמו ולומר ששנה זו הייתה יותר משנה רגילה בתהליך התפתחותו בישיבה.

השנה שלפנינו בנויה טכנית ומהותית משני חלקים כפי שכתבתי לכם בסיום השנה הקודמת. החלק הראשון יהיה דומה לשנה שעברה בקצב הלמידה וברצון להשיג את מירב המאמץ הלימודי ופירותיו בתקופת בגרויות החורף, והחלק השני יוקדש ברובו לפעילות חברתית כשמערכת השעות וימי הלמידה בשבוע יותאמו לשינויים לכשנגיע לשלב הזה בשנה.

אנו בפתחה של שנה גדושה בעשייה וככל שהשנים חולפות אנו מצפים שהתלמיד ייקח על עצמו יותר ויותר אחריות על חייו בישיבה ומחוצה להם כהכנה נכונה לחיים הבוגרים שמחוץ לעולם החממה הישיבתית. כמובן שאנו משתדלים לצייד אותו בכלים מתאימים, שיח מרובה על יכולתו להתבונן על עצמו ולבקר את מעשיו ועוד ועוד, אך בסיכומו של דבר איננו באים להחליף את התלמיד בניהול חייו הבוגרים. מאידך, לא ניתן לתלמיד במערכת, כחלק מההבנה שככה החיים האמיתיים עובדים, להתנהל בהפקרות מזיקה לו או לסביבתו (חלק מהתפיסה המודגשת בלימוד הסוגיות בגמרא השנה ממסכת בבא קמא). אנו נמשיך להקפיד על יחס ראוי ונאות לזמנים (קימה בבקרים לתפילות, השקטת המרחב הציבורי והחשכתו מהשעה 24:00), יחס מותאם ואנושי לרכוש הכללי והפרטי, להתנהגות מותאמת למוסד חינוכי ישיבתי ולחיי פנימייה תקינים המאפשרים מצד אחד לחוות חיים חברתיים עשירים ומאידך לא להפיל את התלמיד למריחה וריקבון מזיקים לו ולסביבתו. תלמידים שיתקשו לעמוד במשימה בגלל בלבול חיצוני מוטעה שכיון שהנני "שמיניסט" הכל מאחורי ואני פטור מכללי ההתנהלות התקינים, ימצאו את עצמם מתעמתים עמנו עימות חריף עד כדי השעייה מהפנימייה. לא נסכים להפיכת הפנימייה ו\או הישיבה למוסד בטלה סמוי או גלוי. כל זה חינוך נכון ומיטבי עבור התלמידים שמסגרת באשר היא קובעת לעצמה את קוד ההתנהגות וההתנהלות הנכונים לה ולפרטים שבה ולכן היא מייצרת עבורם כללים נאותים. ביחס לתחום הבטיחות נקפיד על קוצו של יוד בכל הנוגע לבקשת רשות ליציאה משטח הישיבה, הקפדה על דיווח  למדריך על היעדרות מאושרת כדי שלא יחפש את התלמיד בשעת לילה מאוחרת, הימצאות בפנימייה חובה מהשעה 24:00 שהוא זמן בדיקת נוכחות. כל שימוש ברכב ממונע מסוג כלשהו אסור בהחלט!!

מבחני הבגרות

התוצאות של מבחני הבגרות שנעשו שנה שעברה הגיעו בסיום החופשה, עדיין לא קבלנו את הניתוח שלהם ברמה הכלל מערכתית, אך ב"ה מתחומי הדעת שאנו לימדנו יש לנו שביעות רצון מהשגי התלמידים והקורולציה בין ההשגים במבחנים עצמם לציונים השנתיים. כמובן שיש תלמידים שהזלזול בתהליכי הלמידה במהלך השנה גרע מציונם השנתי ויכולתם השתקפה  במבחן הבגרות עצמו יותר מכפי ששיקף הציון השנתי. העיקרון הזה אותו הישיבה מובילה שנים רבות, שציון שנתי משקף תהליך שנתי ולא  רק יכולת של תלמיד, ימשיך ביתר שאת גם בשנה הקרובה. מנסיוננו בעבר נמצאנו למדים שתלמידים מזלזלים יותר בתהליכי הלמידה שלהם בכתה י"ב, שוב, מתוך אגו מיותר תחת המעטה המכונה "שמיניסט", ומפסידים נקודות רבות ויקרות בציון השנתי ופעמים רבות גם במבחני הבגרות עצמם. הפער בין ההישגים בקיץ שביעית לקיץ שמינית יכול להיות גדול בעשרות אחוזים והכל שיקוף של יחס התלמידים ללמידה. יש להם אשליה שניתן לעשות את כל התהליך הלימודי קצר יותר וממוקד יותר, וזאת מתוך חוויה מוטעית הזכורה להם מבגרויות הקיץ של השביעית תוך שכחת התהליך הרציני שהשקיעו עד אליהם ואז המסקנה המוטעית ברובה אומרת להם שניתן לדלג על התהליך ולהסתפק בהשקעה לקראת הבגרויות עצמן, אך מבחן התוצאה מוכיח שזו אשלייה בלבד. אנו נמשיך להקפיד על תהליכי למידה מסודרים ,אך גם פה, אחריות התלמיד על לימודיו והישגיו תכתיב את מבחן התוצאה.

בגרויות החורף אליהן ניגש השנה הן: בגרות חורף גמרא והלכה (פנימית), בגרות תושב"ע בית חינוך ומשפחה (חיצונית), בגרות באזרחות (חיצונית), בגרות מתמטיקה ל3-4 יח"ל (חיצונית). לתלמידי התל"ם ו - 3 יח"ל תנ"ך תהיה בגרות תנ"ך בחורף.

בקיץ ישלימו תלמידי 5 מתמטיקה את הבגרות שלהם, אנגלית בכל הקבוצות, תנ"ך, חינוך גופני ומגמות.

קומה ב' של מגמות לימוד

בישיבה מוצע לתלמידי י"ב ללמוד קומה ב' של מקצועות לימוד בתחומי: מחשבת ישראל, ספרות והיסטוריה. תלמידים יכולים להוסיף 5 יח"ל (כהרחבה) על המגמה העיקרית שלהם, לחלקם זו הופכת למגמה עיקרית אם הם פרשו ממגמתם בשביעית. מורי המגמות יציעו זאת לתלמידים בתחילת השנה ותהליכי הלימוד יתחילו במקביל למערכת.

לימודי האזרחות- נופי גולן

במקצוע האזרחות אנו שותפים כבר כמה שנים לפרוייקט לימוד משותף של בני הישיבה עם בנים מביה"ס התיכון הגולני "נופי גולן" (הבנות לומדות במקביל עם בנות אולפנת קצרין). מורי האזרחות יציגו את התכנית בתחילת השנה ויבנו קבוצה ייעודית שבסך הכל אמורה לפגוש את הבנים כשישה מפגשים.

לימודי הגמרא

הלימוד בגמרא ימשיך להיות מחולק לקבוצות למידה על פי סגנונות לימוד, אך השנה הקרובה יוקדשו שעתיים שבועיות בהן כל הישיבה תתכנס ללימוד גמרא בסגנון של חברותות מכל הקבוצות. המטרה היא לייצר לימוד משותף ותוסס עם התנסות בלימוד עצמי בחברותות שילווה על ידי מורי הקבוצות ומתגברים נוספים. אנו תקווה שמהלך זה יישא את הפירות הרצויים ויפגיש את התלמידים עם עולם לימוד הגמרא ממקום טוב, יסייע להם ברכישת כלים מותאמים ללימוד עצמי בהווה ובעתיד ויעצים את קול התורה בישיבה.

יעד מרכזי בשנה הקרובה הוא ליווי התלמידים בתהליכי הבחירה שלהם למקום המשך לימודיהם בשנה הבאה. נושא זה יטופל בהרחבה מזוויות שונות כאשר תחילת העיסוק בו תתחיל אחרי החגים לקראת כסלו וככל שיחלוף הזמן נגביר את העיסוק והחשיפה של התלמידים לנושא. כמובן שבסופו של דבר התהליך הוא אישי ומלווה בהכוונה על ידי צוות המחנכים וראש הישיבה.

צוות המחזור כמעט ולא השתנה למעט התווספות מדריכים לשכבה במקום דניאל ואביתר. כמדריך לשכבה מתווסף אוריה סלע, בחור שלומד בישיבת ההסדר. מס' הטלפון שלו הוא 055-9950001, הוא מצטרף להילל קלרמן משנה שעברה ואליהם יצטרף מדריך נוסף לכתת העולים בני המנשה שגם הוא בן מנשה בעצמו.

כל מספרי הטלפון של הצוות יעודכנו באתר הישיבה למי שזקוק.

שלום כיתה ...ט'

ביום שני הקרוב אנו מתחילים בפעילות פתיחה לקבלת תלמידי החמישית לישיבה. במהלך החופש עבדו תלמידים על הפעילות ואנו תקווה שתהיה פעילות טובה ואיכותית באווירה חיובית ומצמיחה. אנו מציעים לתלמידי השמינית להיות חברותות בוגרות לתלמידים מהחמישית כחיזוק הקשר הבונה ביניהם. אני תקווה כי ההיענות תהיה גדולה. זהו פרוייקט שאנו מובילים כמה שנים לזכרו של בנציון הנןמ הי"ד, בנה של תמר יועצת בישיבה.

חינוך לחיי משפחה

דבר נוסף ייחודי לשמינית הוא סדנה עם הרב עמוס בדש העוסקת בנושא קשרים עם בנות למטרת נישואין, מורכבות חיי הנישואין והבנת הפערים בין המינים. זו סדנה שמועברת כמה שנים ומצליחה מאוד. הרב עמוס בדש הוא יועץ זוגי מוסמך ועוסק שנים רבות בתחום. ככל, נושא זה של בניית הבית נלמד בהיבטים שונים בשמינית, הן במסגרת לימודי החובה בתושב"ע של "בית חינוך ומשפחה" והן בסדנת רשות זו שתתקיים בסדרי ערב בימי שני לאורך כעשרה מפגשים.

אני מעריך שיש דברים רבים נוספים לשתף אתכם ואשתדל להשלים את החומר באגרת לקראת סיכום תקופת הלמידה של אלול.

בתפילה לשנה טובה מוצלחת ומבורכת

הרב שי פרנקל

רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

accessibility