19/01/2023 עדכון תקופתי טבת

 

להורי מחזור ל"ח-שכבה י"ב

שלום רב

עדכון תקופתי לחודש טבת

בשעה טובה ניגשו היום רוב תלמידי המחזור לבגרות האחרונה במתמטיקה וסיימו את לימודי המקצוע. בעוד שבועיים יגשו התלמידים לבגרות באזרחות ותישאר להם עבודת הגשה. אני מציין שתי עובדות אלו, מפני שמניסיוננו עקב השעות החופשיות, עלולה להתחיל אצל חלק מהתלמידים תחושת התרופפות של המסגרת.

אנחנו ממשיכים ללמוד ולהתחנך כשם שנהגנו כל השנים!

ברצוני להזכיר 4 נקודות שמהוות הבסיס לתפקוד של תלמיד בישיבה, שבלעדיהן לא נוכל להחזיקו בפנימיה:

א. השכמה לתפילה. אין צורך להכביר מילים בחשיבותה של תפילת שחרית במניין, ותלמיד שלא יקפיד על כך וימשיך לישון (בדרך כלל כתוצאה מהליכה מאוחרת לישון בלילה), לא יוכל ללון בפנימיה. זהו המינימום הנדרש משמיניסט-לקיחת אחריות על השינה שלו.

ב. נוכחות בשיעור מחנך-שיעור "אמונה". לאחר חנוכה ניגשנו לבגרות חורף בנושא חינוך לחיי משפחה, ומעתה ועד סוף השנה, נלמד על נושאים מגוונים הקשורים למידות, אמונה התפתחות אישית ונושאים רלוונטיים שונים.

זהו השיעור היחיד ביום בו נפגש מחנך עם תלמידי הכתה והוא מהווה תנאי ללימודים בישיבה.

ג. נוכחות בפנימיה ב00:00 בלילה. כמי שאחראים על בטחון הבנים, הדרישה הפשוטה היא שבשעה האמורה לעיל הוא ישהה בפנימיה. איננו עושים "כיבוי אורות" לחבר'ה בני 18, אך אנו צריכים בשעה זו לדעת היכן כל אחד נמצא (בדגש על בני הגולן שישנים לעיתים בבית). במידה ותלמיד לא יהיה בפנימיה ולא יענה לטלפון מהמדריך, נאלץ להתקשר אליכם להודיע שאיננו יודעים היכן הוא.

ד. כל יציאה מהישיבה צריכה להעשות באישור הר"מ. אני מבקשים את עזרתכם בכך שלא תאפשרו נסיעה של תלמידים במכונית המשפחתית בזמן שהותם בישיבה.

  • הקפדה על כללים אלו תאפשר שגרה מצמיחה וברוכה לטובת תלמידינו.

הכנה לשנה הבאה

לפני חנוכה קיימנו שיחת הכוונה אישית עם כל תלמיד ותלמיד, ובה ניסינו לחשוב ביחד על מקום מתאים לשנה הבאה. לאחר חנוכה קיימנו שבו"ש ראשון, ולאחריו מעגלים כיתתיים של הסקת מסקנות. לשמחתנו רבים מהתלמידים חוו חויה מוצלחת והיא מהווה נקודת פתיחה טובה לתהליך חשוב זה. בכל שבוע מגיעים נציגים ממכינות וישיבות להעביר שיחה ולהציג את המקום בו הם מלמדים, וכך יש הזדמנות לתלמידים לשמוע ולהכיר מקומות נוספים. בעוד שבוע וחצי יתקיים כנס שמיניסטים של רוח הגולן בו ניפגש עם ד"ר מייקל בנד לשיחה וסדנא על קבלת החלטות. אנו מקווים שיום זה יעזור לתלמידים לעשות את תהליך הבחירה באופן נכון ומושכל. ובעוד 3 שבועות נצא לשבו"ש נוסף, שגם הוא יהיה לאחר שיחת ליווי בה נחשוב יחד לאן הולך כל תלמיד.

חינוך חברתי והתנדבויות

  • לאחר חנוכה קיימנו סמינר גשר מוצלח עם תיכון כרמל-זבולון מיגור, החבר'ה קיבלו שבחים רבים מצוות ההדרכה של "גשר".
  • תלמידים (ותיקים ועולים יחדיו), יורדים לטבריה פעם בשבוע להתנדבות במרכז קליטה של עולים מאתיופיה.
  • תלמידים מכינים מרקים לחיילים המשרתים בגולן, ומפנקים אותם במרק חם וטעים בלילות הקרים.
  • בעזרת השם נתחיל בשבוע הבא לימוד חברותות ותיקים-עולים
  • יצאנו ל"מבצע חתונה"-ארגון מלא של חתונה לזוג עולים מבני המנשה. צוותים שונים עובדים במרץ על התכנון וגיוס תרומות. קישור לpaybox ישלח אליכם בקרוב...
  • השבוע התלמידים  יבחרו צוותים שירכזו את ההכנות לקראת הטיול השנתי הישיבתי אותו אנו מובילים, ולקראת ארועי אדר.
  • מחר מי שמעוניין יצא לחמשוש בית מדרש. ביום חמישי נלמד בישיבות הר עציון ושבי חברון ונסייר במכון צומת. בשבת נתארח בעיר העתיקה.

היום התחלנו לתכנן את ה"מסע הישראלי" ואת ימי "משואה לתקומה".

לימודים 

ממשיכים ללמוד במרץ אמונה, תנ"ך וגמרא וכן לימודי חול: אנגלית, חינוך גופני ומגמות. כל שבוע מתקיימים בלילה שיעורים בבתים של ראש הישיבה ושל רכז השכבה ואנחנו מתכננים להתרחב בעניין ולהוסיף שיעורים נוספים.

לסיכום-אנו רואים חשיבות רבה בתקופה העומדת לפנינו, לתלמידים מצפה עשייה רבה ותהליכים חשובים שיקדמו אותם.

כאשר יהיה צורך לעשות התאמות מערכת, נעשה זאת לאחר חשיבה והתיעצות, וכמובן נעדכן אתכם ההורים.

בברכת חורף גשום וטוב והתקדמות חינוכית של הבנים

צוות השכבה.

(קרא עוד...) מצגת/pdf

12/09/2022 להורי השמינית - מכתב לפתיחת שנה

בס"ד אלול תשפ"ב

לכבוד הורי כיתות י"ב- מחזור ל"ח

שלום רב

מכתב לפתיחת השנה

פתחנו את השנה ברגשות מעורבים: מחד בשמחה גדולה לפגוש את הבנים ובהתרגשות לקראת שנה חדשה ומשמעותית, ומאידך בכאב על חסרונו של הבטמו ששלח יד בנפשו כשבוע לפני תחילת הלימודים. שוחחנו עם התלמידים על חומרת המעשה ועל הרגשות שחווינו ובנוסף דברנו על סכנת הפגיעה ברשת שכנראה היתה הרקע להתאבדות. דברנו על חשיבות השיתוף כאשר חשים מצוקה ועל תשומת הלב שלנו למצוקות של הסובבים אותנו.

כמו כן אנו מתמקדים השנה בחיזוק השילוב בין עולים לותיקים ורוב תלמידי כיתת העולים השתלבו בחדרים עם בני הכיתות האחרות. בהמשך נציע גם למידה משותפת וכמובן פעילויות חברתיות שיחזקו את הקשר.

הציפיה מהשכבה היא שבנוסף ללמידה הרגילה, היא תוביל את הישיבה מבחינה חברתית ותורנית דבר הבא לידי ביטוי בארגון הפעילויות החברתיות, בהובלת האוירה בשבתות ובלימוד עם בני החמישית בסדר ערב. ביום חמישי הוביל המחזור טיול גיבוש עם החמישית-היה מגבש ומאתגר. היום התחלנו חברותות עם החמישית ובהמשך השבוע נארגן פעילות פתיחה ישיבתית.                                                                            

למידה

השנה נלמד מסכת סוכה-השכבה מחולקת ל5 קבוצות לימוד בגמרא וכל תלמיד בוחר את הקבוצה בה לבו חפץ.

כמו כן נעסוק בהכנה לחיי משפחה הן בלמידה כיתתית המסתיימת בבחינת בגרות (בית חינוך ומשפחה), והן בשיעור שכבתי המועבר שנים רבות בישיבה על ידי הרב עמוס בדש-השיעור הינו רשות וכדאי להמליץ לבנים לבא אליו.

בנוסף למגמות הקיימות נציע לתלמידים 3 מגמות הנלמדות בערב ומעשירות את התלמידים בלמידה וביחידות בגרות נוספות. המגמות הן: מחשבת ישראל היסטוריה וספרות ואנו ממליצים מאד לחבר'ה שמסוגלים להשתתף בלימוד זה.

התכנית היא שלחלק מהבגרויות יגשו התלמידים כבר בחורף כך שבמחצית הראשונה נתמקד בעיקר בלמידה, ובמחצית השנייה של השנה נעסוק בהתנדבויות והעשרה במקביל להמשך הלמידה.

פנימיה

בנוסף לדקלה אם הבית שמלווה אותנו מכתה ט, ויהונתן דנינו מדריך כיתת העולים, הצטרפו אלינו השנה שני מדריכים: רועי ארקש –מדריך ותיק בישיבה ואביחי גלעדי שהדריך בישל"צ, וביחד הצוות מוביל את הפעילות בפנימיה ואחראי על התנהלותה התקינה.

הקימה לתפילת שחרית היא הבסיס בסדר יומו של יהודי ואיננו מתכוונים לוותר  על כך. במידה ותלמיד לא יקום לתפילות, בשלב ראשון נסתפק בשיחה ואם ימשיך לא לקום, הוא ישלח לביתו ויחזור רק לאחר התחייבות לשנות את התנהלותו.

בקשת עזרה-מכוניות

לשמחתנו הרבה תלמידים קיבלו רשיון נהיגה על רכב, אולם אנו אוסרים לנהוג ברכב בזמן השהות הישיבה. איננו יכולים לנהל פנימיה בצורה מתוקנת ואחראית כאשר בכל רגע נתון תלמידים יכולים לקחת רכב מההורים ולטייל ברכבי הגולן במשך שעות היום והלילה. אנחנו לא רוצים ויכולים לעקוב אחרי התלמידים ועל כן אנו מבקשים ממכם להיות שותפים עימנו ולא להרשות לבנכם לנהוג ולקחת את חבריו בזמן הישיבה!

מוזמנים תמיד להתקשר אלינו, לשתף ולשוחח במטרה לקדם את בנכם

מאחל לכולכם שנה טובה ומשמעותית

שנה של שמחה והתפתחות אישית ולאומית

הרב יאיר פרקש בשם צוות המחזור

נשמח להיפגש בשלישי הבא לערב הורים-פרטים נשלחו במייל.

טלפונים מדריכים: רועי ארקש: 054-202-6357        

                         אביחי גלעדי 050-177-0888

 

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

accessibility