16/05/2024 עדכון חודש אייר

להורי מחזור ל"ט

שלום רב,

עברנו מסע משמעותי בעשרת ימי התשועה, החל מיום השואה שצויין בישיבה בטקס ויחידות שיח דרך יומיים משמעותיים מאוד בחמישי-שישי, יומיים שעסקו בזכרון השואה, מפגש עם פרעות וגבורת שמחת תורה באופקים ובארי, הרמת הרוח למבט האמוני הנכון על יום העצמאות תשפ"ד ופקידת קברי בוגרנו הקדושים שנפלו במערכה הקבורים בהר הרצל ובשדמות מחולה שם גם פגשנו את הורי יהודה כהן הי"ד שסיפרו על דמותו ומורשתו. המשכנו בשבת ישיבה עם אורח השבת ,יאיר אנסבכר, שעזר לנו להמשיך ולהגביה את המבט על התקופה, הלחימה, גילויי העוצמה והרעות הייחודית שמתגלה לעיני כולנו בשנה זו. חתמנו בטקס זיכרון מרגש בישיבה ובעלייה לקברו של אלי גינסברג הי"ד, מפקד הלוט"ר, הקבור בקבוץ דברת, שם פגשנו את אורן חזן, מפקד בכיר בשייטת 13 ורעו הטוב מאז היותם יחד בטירונות יחידה ושמענו את סיפורם המשותף עד נפילתו בקרב לצידו. 

בשבועות הקרובים יש אתגרים לימודיים משתנים בעיקר לפי מגמות לימוד. הדבר  משפיע על לו"ז השבוע ובאופן טבעי חלק מהתלמידים בוחר לעשות דברים חשובים אחרים ולא להגיע לישיבה לשבוע שלם. כל עוד זה נעשה בתיאום אנו מברכים ומעודדים את התלמידים לנצל את הזמן לטובה. חשוב להזכיר גם כי יש בתעודת הבגרות רכיב של "תעודת בגרות חברתית" הנשענת על שעות התנדבות ודיווח במערכת ממוחשבת. חלק מהתלמידים עשו ודיווחו, חלק עשו ולא דיווחו וחלק קטן טרם השלים את חובותיו. ימים אלה הם הזדמנות להשלמת חובות גם בתחום הזה. (על כל תלמיד האחריות לבדוק מול דקלה מה מצבו).

כמו כן, אנו ממשיכים בסדרת "כלכלת בית"- סדרת שיעורים עם הרב עוזי בוכריס אודות התנהלות כלכלית נכונה כחלק מהכנה לחיים העצמאיים והבוגרים. תלמידים רבים משתתפים בסדנה זו ורוכשים כלים בתחום החשוב הזה.

יש תלמידים שעדיין לא סגרו מקום לשנה הבאה. בשבועות הקרובים יש ימים פנויים לטובת כך. אנו ממליצים למי שטרם סיים לבדוק מקומות לשנה הבאה שיקדיש לכך זמן בשבועיים הקרובים.

נא הזדרזו להרשם לשבת הורים כדי שנוכל להערך בהתאם. מצפים לבואכם.

בברכת בשורות טובות ותפילה לגאולה שלימה

הרב שי פרנקל, רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

06/03/2024 אגרת להורי י"ב- לאחר מסע ישראלי

08/02/2024 אגרת לקראת חודש אדר א'

בס"ד ערב ראש חודש אדר א' תשפ"ד

להורי מחזור ל"ט

שלום וברכה

זכינו לשפע גשמי ברכה שמשפיע מאוד על חבל הארץ הנפלא בו אנו גרים ולומדים. הגולן זורם , המאגרים מלאים והכל ירוק מסביב. ברכה עד בלי די.

זה המקום לחדד נהלי בטיחות (כבר נדרשנו לכך באופן מעשי...) ביחס ליוזמות של טיולים ומעיינות.

אנו נוטים לתת לתלמידים לצאת מהישיבה לטייל אך ורק באישור מחנך ולאחר קבלת אישור הורים.

מאגר בני ישראל המלא והנשפך בזרימה- מחוץ לתחום, לא לרחיצה, לא לשייט אבובים ועוד כל מיני רעיונות מקוריים.

 נגיב בחומרה לתלמיד שלא יציית לכללים אלה, הן בשל אחריותנו כלפיו והן בשל המודל שהוא משמש לתלמידים צעירים יותר העלולים לחקות את מעשי הבוגרים אך עבורם זו לעיתים סכנה יתרה.

תלמיד שלא יצליח לעמוד בכללי הבטיחות האלה לא יורשה להיות חלק מהפנימייה עד לסוף השנה.

זה המקום לחזור ולהדגיש כי כל נושא ההגעה לישיבה ברכבים הממונעים לסוגיהם- גם הם אסורים. תלמיד שנצרך להגיע ברכב יתאם מול המחנך שלו איך וכיצד עליו לעשות זאת ולאחר אישורכם.

עונת המתכונות-בגרויות חורף החלה ואנו לאחר מתכונת ראשונה במתמטיקה ולקראת בגרויות באנגלית, פנימית בגמרא ומתכונת באזרחות. ב"ה האווירה הלימודית טובה, תלמידים מתאמצים לכנס עצמם ללמידה ובעז"ה יצליחו לפחות כמו בשנה שעברה.

ביום שלישי נערך יום מגמות שנועד להעשרת התלמידים בתחום בו בחרו להרחיב את לימודיהם.

שבת בית מדרש

בסוף השבוע שעבר יצאו קבוצות בית המדרש של הישיבה יחד עם תלמידים נוספים שרצו והתאימו לתנועת בית המדרש לסוף שבוע של תורה. את סוף השבוע ארגן הרב אמיתי שפירא האחראי על בתי המדרש יחד עם הרב חיים ראש הישיבה.

השמיניסטים שלנו הובילו את סוף השבוע הזה באופן מעורר השתאות בכל הפרמטרים- בתפעול הלוגיסטי, בשותפות הפעילה בשיעורים השונים, בשירה ובריקודים ובאווירה הכללית. היה סוף שבוע מאוד תובעני מבחינת צפיפות לוח הזמנים. זכינו לשמוע שיעורים שונים ומגוונים ולהיחשף לתלמידי חכמים חשובים לצד שיחות אחרות מעניינות ומשמעותיות. בשבת עצמה התארח איתנו הרב חגי לונדין שליווה את השבת בשיחות מרתקות וחשובות בנושא עשרת הדברות עם התמקדות ביחסי הורים וילדים על בסיס מצוות כיבוד הורים.

שבו"ש

בשבוע שחלף תלמידינו היו בשבוש שני. אספנו את הרשמים בתחילת השבוע. אנו מקווים לראות ניצני סגירות של תלמידים כאשר היעד הוא שעד פסח כמות נכבדה של תלמידים תוכל להניח מאחור את ההכרעה היכן ילמדו בשנה הבאה. בתקופה הקרובה בשל עומס הלמידה יהיה יותר מורכב לעשות שבושים וממילא זה יעכב את חלקם מלהכריע אך אני מקווה שעד פסח רובם יצליחו לקבל החלטה או על בסיס מה שכבר היו או שיצליחו למרות העומס לבקר בעוד מקום כדי להתקדם בהכרעה.

הגמרתון

פנינו לקראת השבוע הבא- הגמרתון. קבוצת תלמידים שלנו עמלה כבר כמה שבועות על הכנת תרשימי הסוגיות לצורך הגמרתון. יש תלמידים המעורבים בתכנון פעילות הפתיחה וחלקם גוייסו להפעלת החלקים הלוגיסטיים. אני תקווה שהשמינית כולה תתגייס מאוד להצלחתנו בגמרתון כשכבה, ייקחו אחריות בלמידה, בהיבחנות ובהצלחה.את הגמרתון יחתום מבחן בגרות פנימי בגמרא.

השנה יוקדש לימוד הגמרא במהלך הסדרים לעילוי נשמת בוגרנו שנפלו במערכה שאנו מצויים בה. שבעה סדרים כנגד שבעה נופלים. ננכיח את דמותו של הנופל במהלך הסדר.

אחד הבוגרים שנפל הוא משה לייטר הי"ד, בן 39 , קצין בכיר במילואים ביחידת הקומנדו, איש שלדג ששירת שנים ארוכות בקבע ולפני כמה שנים פרש ללימודי רפואה אותם סיים באוגוסט האחרון והיה אמור להמשיך לחלק השני אותו לא זכה להגשים, איש משפחה ואב לשישה ילדים.

אביו, יחיאל לייטר, אישיות חשובה ורבת פעלים בפני עצמה, הגיע אתמול לשוחח עם תלמידי השביעית והשמינית לקראת הגמרתון. בשיחה מרגשת ועוצמתית מאין כמוה , בגבורת נפש אדירה מלווה בהתרגשות ודמע, שרטט יחיאל את קווי דמותו של בנו הבכור, ציטט מאימרותיו שהיו שגורות על לשונו והיו מצפן חייו, תיאר את אהבתו ללימוד הגמרא ואת המקצועיות הצבאית שלו. חיזק אותנו מאוד באמונה בקב"ה מתוך התבוננות בתהליך הגאולה בו אנו מצויים ועל כך שאנו זוכים לכתוב פרק בהיסטוריה הלאומית והעולמית.

בכינוס מחזורי אתמול ערכנו דיון חשוב על מקומה של ההכתרה בישיבה. הושמעו קולות של תלמידים שהביעו הסתייגות מאירוע זה , קולות חשובים ולו בשל העובדה שהעזו לחשוב בקול רם שונה מהמקובל ואמרו דברי טעם. כנגדם היו קולות שביטאו את רצונם של הרבה מהתלמידים המבקשים להמשיך במסורת ההכתרה אך עם ניסיון אמיתי לעשות אותה איכותית, לא פוגעת ולא מזלזלת ,הכתרה כזו שתצליח לתת לשמינית אווירה מגבשת סביב אירוע שלהם ולכנס את כל הישיבה בערב זה. לו יהי!

בשבוע שלאחר הגמרתון, ימים שלישי עד מוצאי שבת י"א-ט"ו אדר א' (20-24/02), נצא בעז"ה למסע הישראלי שלנו. המסע , עליו אנו עמלים שבועות ארוכים, נועד להפגיש את תלמידנו עם החברה הישראלית על גווניה השונים, לעורר אותם לחשיבה על דרך החיים שלנו כציבור דתי לאומי, להתבונן על מאורעות העם היהודי של שואה ותקומה כחלק מגיבוש הזהות האישית והלאומית שלנו ולהוציא אותנו חושבים ובוגרים יותר לקראת העתיד. לוח הזמנים המפורט יישלח אליכם בעז"ה לקראת המסע. אנו מקפידים מאוד על נוכחות מלאה של התלמידים לאורך המסע כולו בשל חשיבותו האישית והמחזורית.

 

בתפילה לימים של ניצחון ובשורות טובות,

הרב שי פרנקל ,רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

25/01/2024 עדכון תקופתי-לקראת שבו"ש שני

להורי מחזור ל"ט

שלום רב,

"כי האדם עץ השדה". וביום ראש השנה לאילן נתפלל על כלל ישראל לשלום, בריאות והחלמה לפצועים וישועה גדולה לחיילנו ולשחרור החטופים כולם.

הגענו למחצית השנה ותודה לה' על כך שאנו מצליחים לשמר שגרת למידה ועשייה בשנה כה מורכבת ומאתגרת, נתפלל להמשך דומה עד לסוף השנה.

לפני שבועיים יצאנו ליום התנדבות חקלאית מוצלח במושב ירדנה. עזרנו בקטיף עגבניות ובגיזום. קיבלנו תודות מרובות ואף קבוצה מהתלמידים חזרה לשם בשישי האחרון לתת עוד מעצמם לטובת החקלאי. המשכנו לתפילת יו"כ קטן בקבר ר' מאיר בעל הנס לאחר דברי התעוררות מהרב גלעד מסינג, וסיימנו בחמי טבריה וארוחת ערב מפנקת לסיום המחצית. היה ממש טוב ומרענן.

עברנו שבת ישיבה יפה שקדמה לה פעילות שארגנו תלמידים- משחק תחרותי והתוועדות של תורה בדיבוק חברים וסביב חמין שהם הכינו. היה מיוחד מאוד ומותאם לאווירה הטובה שב"ה אנו עדים לה. ככלל אנו חשים בהתפתחות חבורה גדולה מהשכבה בעיקר ברצינות והיחס הנכון לקודש.

בשבוע הבא נצא לשבוש שני. התלמידים יחזרו ביום ראשון לישיבה (למעט מי שתאם עם המחנך בגלל רצון להרחיב את השבוש) ובשני אחה"צ יצאו בהסעה שתפזר אותם בצמתים השונים.

השבוש מוגדר עד חמישי. תלמידים שמשתתפים בשבת בית המדרש בשבוע הבא יצטרפו לבית המדרש לפי הלו"ז שיפורסם בהמשך השבוע.

אני תקווה כי שבוש זה , המגיע לאחר התנסות ראשונה, יעזור לחלק גדול מהתלמידים לדייק יותר את רצונם ואולי אף לסגור מקומות לשנה הבאה.

בתחום הלימודי אנו ממשיכים בשגרת הלמידה, חל שיפור בנוכחות התלמידים בשיעורים ועם התקרבות מועדי המתכונות והבגרויות נחוש יותר ויותר את הירתמותם ללמידה רצינית והשגית כפי שהם יכולים ומסוגלים.

פנינו לאירועים הבאים- גמרתון ישיבתי כמדי שנה ומסע ישראלי של השמינית. נעדכן ונרחיב בהמשך על כל אירוע כזה.

אני מבקש לציין לשבח חבורה מהשכבה שקיבלה על עצמה להדריך בישיבה את תלמידי החמישית והשישית בעקבות העובדה שחלק גדול ממדריכי הקבע שלהם מגוייסים. אני שומע הרבה פרגון מצד הרמים והמערכת כולה לתיפקודם ועשייתם המבורכת. אמנם שכרם בצידם, אך זה לא מפחית מההערכה על המסירות והאחריות שבגין המשימה והתרומה של פועלם ליכולת קיום שגרת ישיבה.

שנזכה לבשורות טובות, ישועות ונחמות

הרב שי פרנקל, רכז השכבה

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

27/11/2023 אגרת להורי מחזור ל"ט תהליך בחירת מקום לשנה הבאה

בס"ד כסלו ה'תשפ"ד

להורי מחזור ל"ט

שלום וברכה

במהלך השבועות שחלפו, וביתר שאת השבוע, אנו מתניעים את נושא בחירת המקום לשנה הבאה.

נושא זה הוא נושא שנתי המעסיק כל בחור בשנתון הזה, והעיסוק הוא תהליך שהולך ומתפתח עד הבחירה הסופית במקום הנכון לכל אחד.

במסגרת הכיתות התחלנו להיחשף לשאלה המהותית - מה אני רוצה שיקרה לי שנה הבאה, והנגזרת מכך היא - מה מציעה לי כל מסגרת. אנו מתמקדים מטבע הדברים במסגרות הדתיות ההולמות את ההשקפה החינוכית של הישיבה - ישיבות גבוהות, ישיבות הסדר ומכינות. אנו לא מונעים מתלמידים לברר על מסגרות נוספות כמו שנת שירות למי שזה מתאים או מי שמברר על מסגרת של עתודה, ואף נסייע בכך לכל מי שבאופן אישי ירצה לברר ולהתקבל למסגרות כאלה.

ביום רביעי הקרוב אנו מקיימים יום חשיפה. יום זה נועד לרכז ככל שניתן נציגים ממוסדות מגוונים המבקשים לפגוש שמיניסטים ולהציע בפניהם לבוא לבדוק את המוסד שלהם לקראת שנה הבאה.

היום בנוי משיחת פתיחה של הרב דני סיגליס, ראש הישיבה בנוף הגליל, שיחה בה הוא מעורר את כולנו למחשבה אודות  השפעתה של הבחירה המהותית במסגרת תורנית כמשפיעה על הבחור בעיצוב זהותו והגדרתה כמשימה לאומית, ולאחר מכן יש 4 רצועות זמן שונות, שבכל אחת מוצגים כחמישה מוסדות בגוונים שונים, וכל תלמיד בוחר לשמוע ברצועת זמן מסויימת מוסד אחד המעניין אותו.

אנו מודעים לכך שיום זה עשוי להוציא את התלמיד נבוך ומבולבל יותר מכמות המקומות והמלל אליהם הוא נחשף, ואני רואה ברכה בבלבול זה, שמציף את המורכבות שבבחירה ואת האחריות המוטלת על התלמיד לנהל תהליך בחירה מושכל ורציני.

כיצד בוחרים מקום? לרוב הדברים נשענים על ביקור במקומות שונים, בין שניים לשלושה, כאשר התלמיד בוחר מקום על פי בירורים שעשה עם אנשים שמכיר, מקום שמצא חן בעיניו ביום החשיפה או מקום ששמע אודותיו, ולאחר שיחה אישית עם המחנך כמכווין, התלמיד ישתבץ לשבוע ישיבה, שבו"ש, שיתקיים בעז"ה לאחר חנוכה.

המשימה הראשונה היא לבחור מקום לשבו"ש הראשון. לאחר מכן התהליך ממשיך ולתלמיד כבר יש נקודת ייחוס ממנה הוא יכול להמשיך את תהליך הבירור.

אני מצרף לכם את טבלת החשיפה של יום רביעי.  חשוב להדגיש כי הטבלה ממש לא מכילה את כלל המקומות שקיימים, חלק מהמקומות לא מעוניינים להגיע וחלק לא יכולים או שאנחנו מרגישים שזה פחות רלוונטי. בשיחות אישיות נציע לתלמידים מקומות נוספים. כמו כן, יהיו בהמשך חשיפות של עוד מקומות לא באופן מרוכז אבל ברמה בודדת.

אנו מקיימים יום זה במרכז היזמות והחדשנות החדש שנבנה מעל קומת חטיבת הביניים על מנת ליצור אווירה אחרת המאפשרת קשב גבוה יותר, וכמובן נעשיר את מהלך היום בכיבוד.

תלמיד שלא יוכל להשתתף ביום רביעי, יקיים תהליך בחירה מקביל לחבריו ללא שהרוויח את החשיפה, אך אני רואה ביום זה נדבך חשוב בתהליך הבירור וההחלטה קדימה.

ביום שישי הקרוב ניסע למלכישוע לביקור ולימוד בכפר הגמילה.

סיור זה מלמד רבות על המסע שעוברים אנשים בחברה שלנו ובנגיעה אישית לכל אחד על הכוחות הטמונים בתוכו והיכולת לנוע במסע אישי משמעותי לצמיחה והתפתחות. במהלך הסיור נשמע מהו כפר הגמילה, מה השיטה שמנחה את הצוות הטיפולי ביכולת להוציא אנשים מכורים לסטטוס של "מכור-נקי" ונפגוש דייר מהמקום שיספר את סיפור חייו .(חלק מתהליך השיקום שלו).

נחזור בעז"ה לשבת בישיבה.

 

בברכה ותפילה לבשורות טובות

ישועות ונחמות לכל עם ישראל

הרב שי פרנקל, רכז השכבה

 

9:00-9:45

הרב דני סיגליס-שיחת  פתיחה ליום החשיפה

9:45-10:15

ישיבת ההסדר בנוף הגליל

הישיבה באורות כרמיאל

הישיבה באיתמר

המכינה הקד"צ בעצמונה והשלוחה באופקים

הישיבה במצפה רמון

10:30-11:00

 

המכינה הקד"צ נוקדים

ישיבת ההסדר

שדמות נריה

הישיבה הגבוהה וההסדר ביפו

ישיבת עטרת כהנים

 

11:15-11:45

 

הישיבה עם תכנית השילוב במעלה גלבוע

ישיבה גבוהה צפת

ישיבה קדם צבאית-ברוכין

ישיבה גבוהה והסדר בהר ברכה

המכינה במעלה אפרים

11:50-12:20

ישיבת שילובים

 ראש העין

ישיבת ההסדר בטפחות

המכינה בעכו

הישיבה הגבוהה עוז ואמונה בדרום ת"א

ישיבה מכינתית בתלם

 

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

03/09/2023 אגרת לפתיחת שנת הלימודים-מחזור ל"ט

בס"ד אלול ה'תשפ"ג

 

להורי מחזור ל"ט- שמינית תשפ"ד

שלום וברכת שנה טובה לכולנו

אפתח בהודאה לה' על שכל תלמידנו חזרו שלמים לישיבה. יש להודות בלב שלם על הטובה הגדולה שאנו מקבלים את כל תלמידנו בחזרה בריאים בגופם ואני תקווה שגם בנפשם ורוחם.

אנו מתחילים את השנה האחרונה למסע הבנים בשנות הישיבה. אני רגיל לומר להם במפגש הראשון, שהמיוחד בשנה זו הוא, שאין לה הזדמנות שניה וכל יום שיחלוף לא יהיה כדוגמתו בשנה הבאה. משולה שנה זו לשעון חול המתחיל לאזול מיומה הראשון של שנת הלימודים, ותפיסה זו אמורה לחולל תודעה של רצון עמוק לכל תלמיד להיקשר ככל שיוכל יותר לישיבה, לחברים, לספוג מאווירת המקום ולתעדף נכון את בחירותיו כך שיוכל להביט בסיום השנה על עצמו ולומר ששנה זו הייתה יותר משנה רגילה בתהליך התפתחותו בישיבה.

השנה שלפנינו בנויה טכנית ומהותית משני חלקים. החלק הראשון יהיה דומה לשנה שעברה בקצב הלמידה וברצון להשיג את מירב המאמץ הלימודי ופירותיו בתקופת בגרויות החורף, והחלק השני יוקדש ברובו לפעילות חברתית כשמערכת השעות וימי הלמידה בשבוע יותאמו לשינויים לכשנגיע לשלב הזה בשנה.

אנו בפתחה של שנה גדושה בעשייה וככל שהשנים חולפות אנו מצפים שהתלמיד ייקח על עצמו יותר ויותר אחריות על חייו בישיבה ומחוצה להם כהכנה נכונה לחיים הבוגרים שמחוץ לעולם החממה הישיבתית. תמרור הכוון נוסף הוא ההכרה שיש בזנה זו הכנה לקראת המעבר לשלב החיים הבא , שמעבר לבחירת מקום ההמשך בו נעסוק במהלך השנה בהדרגה, נכון הוא הלהתחיל תהליך הבנייה אישי לקראת חיים של לימוד תורה ושל דרישות עצמיות ללא מסגרת כופה ומחייבת, אלא מתוך בחירה והרגל עצמי. כמובן שאנו משתדלים לצייד אותו בכלים מתאימים, שיח מרובה על יכולתו להתבונן על עצמו ולבקר את מעשיו ועוד ועוד, אך בסיכומו של דבר איננו באים להחליף את התלמיד בניהול חייו הבוגרים.

בד בבד עם הגדלת התלמיד והעצמתו כבוגר, האחריות שלנו מחייבת  לא לאפשר לתלמיד במערכת להתנהל בהפקרות מזיקה לו או לסביבתו . אנו נמשיך להקפיד על יחס ראוי ונאות לזמנים (קימה בבקרים לתפילות, השקטת המרחב הציבורי והחשכתו מהשעה 23:45), יחס מותאם ואנושי לרכוש הכללי והפרטי, להתנהגות מותאמת למוסד חינוכי ישיבתי ולחיי פנימייה תקינים המאפשרים מצד אחד לחוות חיים חברתיים עשירים ומאידך לא להפיל את התלמיד למריחה וריקבון מזיקים לו ולסביבתו. תלמידים שיתקשו לעמוד במשימה בגלל בלבול חיצוני מוטעה שכיון שהנני "שמיניסט" הכל מאחורי ואני פטור מכללי ההתנהלות התקינים, ימצאו את עצמם מתעמתים עמנו עימות חריף עד כדי השעייה מהפנימייה. לא נסכים להפיכת הפנימייה ו\או הישיבה למוסד בטלה סמוי או גלוי. כל זה חינוך נכון ומיטבי עבור התלמידים שמסגרת באשר היא קובעת לעצמה את קוד ההתנהגות וההתנהלות הנכונים לה ולפרטים שבה ולכן היא מייצרת עבורם כללים נאותים. ביחס לתחום הבטיחות נקפיד על קוצו של יוד בכל הנוגע לבקשת רשות ליציאה משטח הישיבה, הקפדה על דיווח  למדריך על היעדרות מאושרת כדי שלא יחפש את התלמיד בשעת לילה מאוחרת, הימצאות בפנימייה חובה מהשעה 23:45 שהוא זמן בדיקת נוכחות.

דגש בטיחות נוסף וחשוב- כל שימוש ברכב ממונע מסוג כלשהו אסור בהחלט !! אין להגיע לישיבה עם כלי רכב וכמובן לא להשתמש בהם במהלך השהות בישיבה.

מבחני הבגרות

התוצאות של מבחני הבגרות שנעשו שנה שעברה הגיעו בסיום החופשה, עדיין לא קבלנו את הניתוח שלהם ברמה הכלל מערכתית, אך ב"ה מתחומי הדעת שאנו לימדנו יש לנו שביעות רצון מהשגי התלמידים והקורולציה בין ההשגים במבחנים עצמם לציונים השנתיים. כמובן שיש תלמידים שהזלזול בתהליכי הלמידה במהלך השנה גרע מציונם השנתי ויכולתם השתקפה  במבחן הבגרות עצמו יותר מכפי ששיקף הציון השנתי. העיקרון הזה אותו הישיבה מובילה שנים רבות, שציון שנתי משקף תהליך שנתי ולא  רק יכולת של תלמיד ,ימשיך ביתר שאת גם בשנה הקרובה. מנסיוננו בעבר נמצאנו למדים שתלמידים מזלזלים יותר בתהליכי הלמידה שלהם בי"ב, שוב, מתוך אגו מיותר תחת המעטה המכונה "שמיניסט", ומפסידים נקודות רבות ויקרות בציון השנתי ופעמים רבות גם במבחני הבגרות עצמם. הפער בין ההישגים בקיץ שביעית לקיץ שמינית יכול להיות גדול בעשרות אחוזים והכל שיקוף של יחס התלמידים ללמידה. יש להם אשליה שניתן לעשות את כל התהליך הלימודי קצר יותר וממוקד יותר, וזאת מתוך חוויה מוטעית הזכורה להם מבגרויות הקיץ של השביעית תוך שכחת התהליך הרציני שהשקיעו עד אליהם ואז המסקנה המוטעית ברובה אומרת להם שניתן לדלג על התהליך ולהסתפק בהשקעה לקראת הבגרויות עצמן, אך מבחן התוצאה מוכיח שזו אשלייה בלבד. אנו נמשיך להקפיד על תהליכי למידה מסודרים ,אך גם פה, אחריות התלמיד על לימודיו והישגיו תכתיב את מבחן התוצאה.

בגרויות החורף אליהן ניגש השנה הן: בגרות חורף גמרא והלכה (פנימית), בגרות תושב"ע בית חינוך ומשפחה (חיצונית), בגרות באזרחות (חיצונית), בגרות מתמטיקה ל3-4 יח"ל (חיצונית). לתלמידי התל"ם ו3 יח"ל תנ"ך תהיה בגרות תנ"ך בחורף.

בקיץ ישלימו תלמידי 5 מתמטיקה את הבגרות שלהם, תושב"ע ואנגלית בכל הקבוצות , תנ"ך ,חנ"ג ,פרוייקט באזרחות ומגמות.

חובת ההתנדבות ממשיכה גם השנה כתנאי לזכאות לבגרות. דקלה שוורץ ממשיכה להוביל תחום זה ואחריות התלמידים למצוא מקומות התנדבות ולדווח על כך במערכת.

קומה ב' של מגמות לימוד

בישיבה מוצע לתלמידי י"ב ללמוד קומה ב' של מקצועות לימוד בתחומי: מחשבת ישראל, ספרות והיסטוריה. תלמידים יכולים להוסיף 5 יח"ל (כהרחבה) על המגמה העיקרית שלהם, לחלקם זו הופכת למגמה עיקרית אם הם פרשו ממגמתם בשביעית.מורי המגמות יציעו זאת לתלמידים בתחילת השנה ותהליכי הלימוד יתחילו במקביל למערכת.

לימודי הגמרא

הלימוד בגמרא ימשיך להיות מחולק לקבוצות למידה על פי סגנונות לימוד, קבוצת בית מדרש בהובלתי ועוד שתי קבוצות גמרא, של הרב עמוס שקד והרב אלי טישלר, כפי שהיו שנה שעברה.

לימודי קודש להעשרה

הישיבה מבקשת לתת לתלמידים המעוניינים בהרחבת לימודי הקודש עוד מסגרות לימוד. מעבר לסדרי ערב שיהיה בהם לימוד אישי על פי בחירה וכן יתחיל פרוייקט של חברותות שמינית-שישית, יוצעו לתלמידים שיעורים בבית המדרש בערב באופן קבוע. בימי רביעי בערב יגיע הרב אחיקם גץ, ראש המכינה בעכו, להעביר שיעורי תורה קבועים לבניין האמונה. שיעורים נוספים יתווספו במהלך הזמן. אני תקווה שהשמינית תהיה גורם משמעותי בלמידה עצמית בכל חלקי היום.

בחירת מקום המשך לשנה הבאה

יעד מרכזי בשנה הקרובה הוא ליווי התלמידים בתהליכי הבחירה שלהם למקום המשך לימודיהם בשנה הבאה. נושא זה יטופל בהרחבה מזוויות שונות כאשר תחילת העיסוק בו תתחיל אחרי החגים לקראת כסלו וככל שיחלוף הזמן נגביר את העיסוק והחשיפה של התלמידים לנושא. כמובן שבסופו של דבר התהליך הוא אישי ומלווה בהכוונה על ידי צוות המחנכים וראש הישיבה.

צוות ההדרכה

צוות המחזור משתנה במעט בתחום ההדרכה. למחזור יצטרף עידו מועטי שידריך יחד עם נתנאל פנש מדריכנו הוותיק ולצידם שמר נבון מדריך כיתת בני המנשה. עידו יצטרף  אחרי החגים בעז"ה, לאחר שחרורו מצה"ל, ועד אז נתנאל ושמר ינהיגו יחד את החינוך בפנימייה יחד עם ירדנה בראל, אם הבית הקבועה.

כל מספרי הטלפון של הצוות מופיעים באתר הישיבה למי שזקוק.

שלום כיתה ...ט'

ביום רביעי הקרוב אנו מתחילים בפעילות פתיחה לקבלת תלמידי החמישית לישיבה. הפעילות תהיה על פי קבוצות ותסתיים בטיול גיבוש. המטרה לייצר קשר ראשוני בין בוגרי הישיבה לחדשים ולתת לשני הצדדים תחושת אחריות כלפי הישיבה כבית של כולם. זו תחילת המנהיגות שהשמינית אמורה להוביל בישיבה במהלך השנה הקרובה.

חינוך לחיי משפחה

דבר נוסף ייחודי לשמינית הוא סדנה עם הרב עמוס בדש העוסקת בנושא קשרים עם בנות למטרת נישואין, מורכבות חיי הנישואין והבנת הפערים בין המינים. זו סדנה שמועברת כמה שנים ומצליחה מאוד. הרב עמוס בדש הוא יועץ זוגי מוסמך ועוסק שנים רבות בתחום. ככלל, נושא זה של בניית הבית נלמד בהיבטים שונים בשמינית, הן במסגרת לימודי החובה בתושב"ע של "בית חינוך ומשפחה" והן בסדנת רשות זו שתתקיים בסדרי ערב בימי שני לאורך כעשרה מפגשים.

טיפול פרטני

במהלך השנה ניתן לתלמידים בודדים טיפול פרטני על ידי צוות העוסי"ם בישיבה. הטיפול חשוב ומועיל ונעשה כלפי תלמידים שאותרו כמי שטיפול יכול לסייע להתפתחותם. אנו רואים ברכה גדולה בטיפול זה לאורך השנים ולעיתים הקשר נמשך אף לאחר סיום הלימודים בישיבה. את הצוות מרכז ומוביל יועץ השכבה, דן היימן. הורים החושבים כי יש מקום לטיפול פרטני בבנם מסיבות שונות מוזמנים לפנות למחנך הכיתה ודרכו לדן הימן לשקול מתן מענה טיפולי. ככל שנקדים- נרוויח.

אסיים בתודה לרב חיים איזנטל ראש הישיבה,  ולאופיר בן אילוז מנהל התיכון על הכנת הישיבה לשנה החדשה, ליוסי דרעי אב הבית על כל העמל שהושקע בחידוש הבניין, לצוות המזכירות שעמל על מנת להכין עוד שנת לימודים , לדותן זכריה מנהל הפנימייה ושאר האנשים שעסקו כל אחד בתחומו כדי שנוכל לפתוח יחד עוד שנה טובה ומוצלחת בעז"ה.

בתפילה לשנה טובה מוצלחת ומבורכת

הרב שי פרנקל

רכז השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

accessibility