10/10/2019 להורי התלמידים בכתות ט' - סיכום חודש אלול

בס"ד, יא" תשרי תש"ף

10 באוקטובר 2019

לכבוד הורי מחזור לח'

שלום רב,

סיימנו פתיחה של 40 יום, מראש חודש אלול ועד ליום הכיפורים בהם התחילו הבנים להתאקלם בישיבה והתכוננו לימים הנוראים ובשיאם יום הכיפורים. התחושה היא מצוינת, רוב התלמידים רתומים לאתגר החינוכי והלימודי, והמחזור ככלל מתפקד בצורה יפה.

כמובן, תחילת כתה ט' מלווה באתגרים רבים-המרחק מהבית, חיי הפנימיה ויום הלימודים הארוך, עם זאת, לשמחתנו ניכר שהתחילו להתרקם קשרים טובים בין הבנים, ורוב המחזור עומד יפה באתגר הלימודי. כמובן שישנם גם תלמידים שחווים קשיים ואף מתלבטים אם הישיבה היא המקום הנכון בשבילם, אנו מבקשים מהורים שבנם מדווח על קושי, לשתף אותנו, וכך נוכל לעזור להם בהתמודדות עם הקשים, ברמת הר"מ/המדריך/אם הבית ובמקרה הצורך בהפניה לתמר-יועצת השכבה.

לימודי קודש

בשיעורי המחנך עסקנו רבות בהכנה לימים הנוראים בעיקר דרך הלכות תשובה לרמב"ם. בהלכה התחלנו ללמוד את הלכות בן אדם לחברו מהספר "פניני הלכה". כמו כן שוחחנו רבות על החיים בפנימיה: ההשכמה, ההליכה לישון, ההתחשבות בחבר, הסמרטפונים ועוד.

בתקופה זו שיעורי הגמרא התקיימו בכיתות האם, לאחר מבוא למסכת בבא קמא, התחלנו את פרק המניח ונבחנו על החומר הנלמד. ביום שני התקיים מבחן נוסף למי שמעוניין ללמוד בקבוצת בית המדרש, ומיד לאחר החגים נתחלק לקבוצות לימוד ברמות שונות. קבוצה קטנה למתקשים, קבוצה בכיתת האם וקבוצת בית מדרש המבוססת על למידה עצמית. במקביל גם בתנ"ך נפתחו קבוצה קטנה, רגילה ובית מדרש.

סדרי ערב מתקיימים בראשון שני ורביעי: בראשון התלמידים משובצים ללמידה בחברותות עם שמיניסטים במסדרת פרויקט לזכרו של בן ציון הנמן הי"ד (בנה של היועצת), בשני ורביעי התלמידים לומדים בעצמם או במסלולים השונים: גמרא סוכה, סיפורי רבי נחמן ומסילת ישרים.

לימודי חול

לאחר מבחני מיון במתמטיקה ואנגלית שובצו התלמידים לקבוצות ברמות שונות. במתמטיקה התקיים מבחן מיון נוסף למי שהרגיש שלא שובץ לקבוצה המתאימה לרמתו. גם במדעים חולקה כל כתה לשתי רמות. שאר המקצועות: לשון היסטוריה וחינוך גופני נלמדים במסגרת הכיתתית. הדרישה היא לנוכחות מלאה ובזמן ותלמידים מאחרים לא יכנסו לכתה.

פנימיה

צוות הפנימיה אם הבית וארבעת המדריכים השקיעו רבות בהטמעת נהלי הפנימיה בחיי התלמידים: השכמה, נקיון הבוקר, פינוי שולחנות בחדר האוכל, התנהגות בפנימיה, כיבוד החבר וכיבוי האורות. אנו רגישים לקושי של התלמידים לקלוט בתחילת הדרך מה מצופה מהם, אך לאחר סוכות הציפייה היא שתלמיד כבר יתפקד לפי כללי הפנימיה. תלמידים שחרגו בצורה קיצונית או שסיכנו את עצמם נשלחו לביתם וחלקם חזרו עם הוריהם לשיחת בירור.

פעילות חברתית

אלול

בפתיחת השנה השמיניסטים הכינו לנו "השבעה" נחמדה-שכללה טיול, פעילויות גיבוש ואתגר והסתיימה בארוחת ערב מפנקת וטקס כניסה לישיבה בהפקת השמינית. לפני השבת הראשונה טיילנו בנחל גי'לבון והתחברנו יותר זה לזה. בשבת חווינו את התפילות בישיבה המלוות בשירה שמחה ובריקודים, שרנו בסעודות השבת ושמענו שיחות מפי הרב נתנאל אלישיב שהיה אורח השבת. בליל השבת התכנסה כל כתה בבית הר"מ לעונג שבת שכלל שירה אוכל ושיח כיתתי. במוצ"ש התכנסנו לסליחות משותפות בנוסח מעורב-ישת"ח.

עשרת ימי תשובה

ביום חמישי שעבר יצאנו ל"סיור סליחות" בירושלים. שמענו שיחה על עשיית חסד ותשומת לב מפי אורי שכטר, ולאחר מכן שיחה מפי הרב שמואל מורנו, שסיפר על אחיו עמנואל מורנו הי"ד תוך כדי שהכניס אותנו לאווירה המיוחדת של ימי התשובה. לאחר מכן התכנסנו בישיבת הכותל לשיחה ישיבתית עם הרב רמי גליקשטיין שדיבר על הנתיב האישי של כל יהודי ביום הכיפורים. זכינו להרקדה ישיבתית מרוממת ואף להצטרפותו של הרב שמואל אליהו שרקד עמנו וברך אותנו לשנה החדשה. שיאו של הערב היה באמירת סליחות בכותל, מעמד מרגש שכלל עשרות אלפי יהודים מכל גווני האוכלוסיה. חזרנו לישיבה לתפילת ותיקין ומנוחה לקראת שבת שובה.

בשבת תשובה התארח בישיבה אמיר אוחנה (לא שר המשפטים...), שסיפר בצורה מרתקת על ילדותו הקשה ועל מסע חייו שקיבל תפנית בזכות אמון ואהבה שקיבל ממדריך בסניף בני-עקיבא. היום אמיר עומד בראש מרכז טיפולי להורים ומתבגרים וחלק עמנו תובנות חשובות לחיים.

יום כיפור

לשמחתנו רוב המחזור בחר להישאר בישיבה ביום הכיפורים. בערב יום הכיפורים התכנסנו כל המחזור לערב ניגונים, סיפורים ודברי תורה לקראת היום הקדוש. למרות גילם הצעיר החבר'ה הרימו ערב מרגש שהסתיים בריקודים מחזוריים. בחג עצמו התקיימו שני מנינים בישיבה בנוסח ספרדי ואשכנזי. כמסורת הישיבה, התלמידים לקחו אחריות, הגיעו לתפילות ללא מבוגר שמפקח עליהם, והובילו את התפילה בעוצמה, בשירה וריקודים. (לנו הרמי"ם, נותר רק לנסות לעצור את הריקודים מדי פעם...)

שיאו של היום הקדוש היה בהתכנסות משותפת לאמירה נעילה משותפת בנוסח מעורב בהובלת שני חזנים משתי העדות. אשרינו שזכינו שאלו תלמידינו.

חזרה מסוכות

לאחר התלבטויות ובדיקת כל האפשרויות, הוחלט שהתלמידים יחזרו לישיבה ביום רביעי, ויחזרו הביתה ביום חמישי למחרת. אני מבקש להזכיר שלאחר סוכות לא נאפשר החזקת סמרטפון לא מסונן בישיבה. האחרונים שעדיין לא דאגו לכך נא לנצל את החופשה להליך פשוט זה.

גמר טוב

וחג שמח

הרב יאיר פרקש

בשם צוות המחזור

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

15/11/2018 כתבה ב"שישי בגולן" - כתות ט' בשביל הגולן

accessibility