09/03/2020 להורי התלמידים בכתות יא' - אגרת עדכון לפורים

בס"ד, י"ג באדר תש"ף

9 במרץ 2020

"'כיפורים כפורים' - אנו מוצאים שהן בפורים והן ביו הכיפורים אנו מתמלאים בתשובה מעומקא דליבא. זוהי פנימיותם של ישראל. אלא שביום הכיפורים תשובה זו באה לידי ביטוי בבית הכנסת, כשאנו דומים למלאכים, ואילו בפורים היא נעשית סביב שלחן, בסעודה עם מאכל ומשתה. בתוך עומק המאכל והמשתה מתנוצצת תשובה עמוקה לה' כיסופים אדירים למלכו של עולם, ל'הדור קבלוה בימי אחשורוש' ומתברר 'כי יש ה' בקרבנו'. שנזכה לשוב ולהשיב בתשובה שלמה אל ה' יתברך עם כל איש ישראל כאחד..." (טללי חיים)

להורי התלמידים בכתות יא',

שלום רב,

ב"ה אחרי הצגת שביעית הצלחנו לחזור לשגרת למידה קצרה ומשמעותית עד לחודש אדר. את ארועי אדר אפרט בקצרה בהמשך, אך בראשית הדברים אני רוצה ליידע בצורה מסודרת שה"מסעות" שתוכננו אחרי פורים הן המסע לפולין והן המסע בארץ לא מתקיימים בשל אמצעי הזהירות הנדרשים ממחלת הקורונה. ועל כן נקיים אחרי הפורים שגרת למידה מבורכת ונצרכת מאד לבנים על מנת להגיע לתקופת המתכונות והבגרויות מוכנים יותר.

במהלכה של תקופה זו יתקיים יום הורים בכ"ג באדר (3\ 19). וכן נקיים שבת ישיבה בשבת קודש פרשת "ויקרא". (אנו מתואמים עם הוראות משרד החינוך ומשרד הבריאות במידה ויהיו שינויים ניידע בעז"ה)

ארועי פורים -  פתחנו בטיול שנתי שהיה חויה אישית, כתתית, וישיבתית עם עוצמה רבה, במהלך הטיול בשל הגשמים נאלצנו לצאת מהשטח, ולילה אחד ישנו במרחבעם במקום סגור ומחומם ולמחרת עברנו לטייל באיזור שפלת יהודה ליד בית שמש. זכינו בכך לחוות ביחד התמודדות עם שינוי תכנית וניסינו ללמוד יחד איך אחרי ה'באסה'  מצליחים להתרומם ואף להרוויח מהשינוי.

ביום חמישי נסענו לבית ספר "יובלים" בעפולה בית ספר לילדים עם צרכים מיוחדים, הבנים ניהלו שם שוק פורים שימחו ושמחו בצורה מופלאה ומיוחדת.

ביום שישי הבנים קישטו בצורה מיוחדת, מקורית, יצירתית ובטוב טעם את הבית מדרש לקראת "שבת זכור".

שבת זכור עברה עלינו בטוב דרך תפילות מרוממות, סעודות שמחות, טיש ישיבתי מיוחד ולימוד עם הרמים לקראת פורים.

ביום ראשון נסענו לקשת ללימוד לקראת פורים, שמענו שם שוער בגמרא ושעור בעניני אמונה ולאחר מכן חזרנו לישיבה לשוק פורים.

בליל פורים לאחר קריאת המגילה וסעודה של אחרי הצום התלמידים מגיעים לבתי הרמים למסיבת פורים כתתית ומשמעותית, לדברי תורה שהבנים אומרים ולשיח עמוק ופתוח בינהם. לאחר מכן אנו ממשיכים למסיבה ישיבתית ולהרקדה מלאת שמחה, עוצמה והרבה יחד של הבנים לתוך הלילה.

מחר בבוקר לאחר תפילת שחרית וקריאת המגילה הבנים משוחררים תהיינה כמובן הסעות לבתים.                               

ישנו מנהג בשנים האחרונות שתלמידים המעוניינים להצטרף לסעודת פורים של הרמים נשארים בישיבה גם ביום הפורים עצמו. השנה הרב יונתן קראוס ואנוכי נקיים סעודת פורים יחדיו ואנחנו שמחים מאד לארח תלמידים שמעוניינים בכך. חשוב לי לציין שזהו ארוע פרטי שלא במסגרת אחריות הישיבה והאחריות כולה היא שלכם ההורים ולכן אני מבקש מכל מי שנשאר, שהוריו ישלחו למחנך כתתו הודעה בה הם מאשרים ולוקחים עליו אחריות ביום זה.

נסיים בתפילה שמי שענה לאסתר המלכה ומרדכי היהודי ישמע שוועתנו וישלח רפואה שלמה לכל עם ישראל ולעולם כולו.

שתזכו לקבל קדושת ושמחת פורים באמת אתם וכל בני המשפחה ומתוך כך לקדושה ושמחה בכל השנה כולה.

בברכה

הרב שמואל וגליין, רכז השכבה

וצוות שכבה י"א

(קרא עוד...) מצגת/pdf

06/02/2020 להורי כתות יא' - סיכום לקראת סיום מחצית א'

בס"ד, י"א שבט תש"ף

6 בפברואר 2020

להורי התלמידים בכתות יא'

שלום רב,

השבוע שאחרי - עוד מרקדים לצלילי "חבלי משיח" שמתנגנים באוזנינו, ומוצאים עצמינו ב"אסיף" לחוויות שבנינו יצרו עבורנו, מבררים את כווני המחשבה החדשים ישנים והעמוקים שנפתחו בפנינו ומעבדים רגשות של עוצמה ותקוה שהתחדשו בנו.

תודה לכם ההורים על כל הפירגון והמילים החמות שהרעפתם עלינו.

מצורף קישור להצגה : https://www.youtube.com/watch?v=z_A72TcvQBg&t=7147s&pbjreload=10

אכן ב"ה זכינו לתהליך מיוחד ומשמעותי עם הבנים, תהליך שגם פריו – היה תוצר שראוי להתכבד בו. וכעת תפקידנו לדעת למנף את הכוחות, העוצמות והקומות החדשות שנתגדלו בתוכנו לתוך מציאות של שיגרה ברוכה, והאמת צריכה להאמר: זהו מעבר חד מאור הזרקורים  לתוך שיגרה לימודית עמוסה ומאתגרת.

שיגרה ברוכה - חשוב מאד לשים לב שאנחנו נמצאים ביישורת האחרונה של הלמידה, לאחר הפסח ישנו כבר לוח מבחנים עמוס במתכונות ובגרויות ועלינו לנצל במקסימום בכמות ובאיכות כל יום של למידה. על כן בשבוע הבא ביום שני ט"ו בשבט יתקיימו לימודים כרגיל, מדריכים שנאלצים לצאת לנטיעות עם חניכים ישוחררו אך חובת ההשלמה מוטלת על הבנים. כמו כן לאחר הטיול שנתי (ולמעשה מיד אחרי הבחירות) יתקיימו שלושה ימי למידה על אף שאנחנו בחודש אדר. גם התקופה מיד אחרי פורים ועד ליציאה ל"מסעות" תנוצל בעז"ה ללמידה מלאה.

תפילות – מאבני היסוד של היותנו ישיבה תיכונית זהו החינוך לסדר יום של יהודי אשר העוגנים בו הם 3 תפילות במנין. מעבר לכך יש בכך גם סדר יום בריא ונכון לבנים והתפילות הם חלק איטגרלי וחשוב בלו"ז הישיבתי. בשל כל האמור אנו מקפידים עם הבנים בנושא זה , נשמח מאד לשיתוף פעולה שלכם בדיבור ודרישה לבנים שעדין מתקשים בכך.

בגרויות – היום יום חמישי י"א שבט (6/2), הבנים חווים בגרות ראשונה בהסטוריה ( כיתת תל"ם חוותה כבר בגרות בספרות). אנו שמח מאד לראות את הרצון הגדול של הבנים  להצליח ומתוך כך את הרצינות וההרתמות ללמידה משמעותית. אנו מאחלים לכולם בעז"ה הצלחה רבה.

הערכה חילופית בהלכה – כחלק מהציון בתושב"ע (הערכה חילופית) נדרשים הבנים לעשות עבודה בהלכה על חוברת "צורבא מרבנן" מומלץ להורים שטרם קנו את החוברת לקנותה על מנת שהבנים יוכלו למלא את משימתם. (יעד אחרון להגשה כ' אדר 16/3).

לקראת ראש השנה לאילנות,

  נברך ברכת הודאה על שפע גשמי הברכה,

 ונישא תפילה לבורא עולם להוסיף לנו שפע ברכה עד בלי די.

 נברך את הבנים להתמלא אף הם שפע של כוחת לצמיחה משמעותית,

  ושיהיו כולם כאחד וכל אחד בנפרד

 "...כְּעֵץ, שָׁתוּל עַל-פַּלְגֵי-מָיִם:

 אֲשֶׁר פִּרְיוֹ, יִתֵּן בְּעִתּוֹ--וְעָלֵהוּ לֹא-יִבּוֹל;

   וְכֹל אֲשֶׁר-יַעֲשֶׂה יַצְלִיחַ."

הרב שמואל וגליין, רכז השכבה

 וצוות השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

23/12/2019 להורי מחזור ל"ו - אגרת לקראת חנוכה

בס"ד כ"ב כסלו תש"ף

23 בדצמבר 2019

 

"... אבל עוד יותר עמוק בלב שוכן אור הנשמה הישראלית, ששם גנוז הקשר הפנימי של האיש הישראלי, המופיע בכל עז בכלל האומה, עם האמונה העקרית בשם ד' אלהי ישראל, והרצון החזק והנערץ שלא להפרד מבית חייהם, מהאמונה בכללה. זהו העולם הפנימי הישראלי, שדוגמתו בתוך הכלל הוא הכהן הגדול הנכנס לפני ולפנים לשרת בקודש ביום הקדוש המובדל מכל עסקי החיים הגשמיים. אותו הפך הקטן שמונח בחותמו של כה"ג, לא יוכלו היונים לטמאות, לעקור מכלל ישראל קישורם הפנימי העמוק עם ד' אלהי ישראל, זה לא יוכלו כל בעלי כח וזרוע, "מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה"

 

להורי מחזור ל"ו

שלום וברכה

 

סיום שליש – סיימנו שליש גדוש בלימודים ועמוס בחוויות משמעותיות ובונות. אני מרגיש שהתלמידים שמחים במקום החדש שלהם, כתות, מחנכים, מדריכים, כיתה י"א. אנו רואים את ההתבגרות והרצינות שהם מתעטפים בה בלמידה ובכל משימה אליה הם נדרשים. האחרונים שעוד לא "נפל להם האסימון" – זה הזמן ועוד לא מאוחר. אנו מרגישים עוצמה וכוחות טובים ואדירים בבנים היקרים ורואים בכך זכות וחובה  לדאוג לניתובם הנכון ולבנות כלים גדולים דיו להאיר ולהכיל את האור הגדול הטמון בהם.

אשתף בארוע אחד שקיימנו לאחרונה - יום נווטים ברמות מנשה, הבנים חולקו לקבוצות קיבלו מפות ונקודות אליהם הם צריכים להגיע וכן לענות על שאלות בכל נקודה. הם תיפקדו בצורה מרשימה וב"ה גם נהנו מאד. לאחר מכן נסענו לבית החולים השיקומי שוהם בפרדס חנה לבקר ולשמח את זאב פולק, איש התחזוקה של הישיבה מזה שנים רבות, שנמצא שם בתהליך שיקום ארוך, הבנים אף שמחו חולים אחרים והיה אירוע מאד מרגש ומשמעותי.

 

אסיפת הורים – יישר כוח להורים הרבים שהגיעו ליום ההורים, גם בכתה י"א אנו רואים חשיבות עצומה לקשר ולעבודה החינוכית המשותפת שלכם ההורים ושלנו, אנו רואים עבודה משותפת כמשמעותית, בונה ומשפיעה באופן ישיר על הבן.

 

גמרתון – כידוע לכם התקיים בשבוע שעבר שבוע של לימוד גמרא ישיבתי. היתה  תחרות בין המחזורים, בחינת "קנאת סופרים תרבה חכמה", היו משימות שונות וכמובן היתה דאגה גם לפינוקים חומריים רבים ומגוונים ללומדים היקרים. יצאנו מהשבוע הזה בהתרוממות רוח מיוחדת בראותנו את הבנים נרתמים ללמוד אינטנסיבי של דפי הגמרא, לשינון ואמירה בע"פ של עשרות סוגיות, בלימוד בשעות הקטנות של הלילה. אין ספק שזכות לימוד תורה זה יעמוד לבנים, לכם המשפחות ולעם ישראל כולו שהוא כמובן המנצח הגדול. אשרי העם שאלו בניו! יחד עם זאת בתחרות עצמה ניצח המחזור שלנו, מחזור השביעית ומיד ביום חמישי בשעה 23:00 בלילה נסענו לאתר בחמת גדר עם סיר חמין שנתן לנו לטעום מטעמה של השבת. שבוע זה דרש כמובן גם מצוות הרמים וכאן המקום להודות להם על המסירות אין קץ להטעים לבנים את מתיקות התורה. תודה לרב אסף שמילה, לרב יונתן קראוס, לרב עמוס שקד ולרב שלמה שטרסברג.

 

שבת ישיבה – בשבת האחרונה, התארח בישיבה יהודה ליבמן איש שכם, יהודה סיפר סיפורים מרתקים על הקשר ומסירות הנפש של עם ישראל לשכם ולקבר יוסף וכן על הצורך הגדול באחדות בעם כדי לזכות המקומות אלו.

 

הכנה ומסיבת  חנוכה – ביום ראשון שמענו שעורים בכיתות לקראת חנוכה וכן שיחה מהרב חיים איזנטל ראש הישיבה, אני ממליץ לבקש מהבנים לשתף מעט ממה שלמדו והתכוננו, ולהנות מאור זה גם בביתכם.

ביום ראשון בערב התלמידים הדליקו נרות בחדריהם בפנימיה ולאחר מכן הגיעו לבתי הרמים למסיבות כיתתיות. שמענו שיחה מאיש מעלה אבינועם אמונה מח"ט הגולן, המידות, הענווה ןהעוז שעלו מהמפגש הרשימו אותנו מאד, והתרגשות גדולה התמלאה בנו  כשהבנו שמח"ט הגולן מסיים עוד כמה ימים יחד עם רבים מעם ישראל את הש"ס בלימוד הדף היומי.

 

הצגת שביעית - התחלנו את ההכנות הראשונות ובעז"ה מיד לאחר החנוכה נכנס לעומס של חזרות והכנות. הבנים רתומים ומסורים לעניין ואנו כבר רואים ברכה ותועלת בעצם התהליך של ההצגה. בעז"ה יהיה גם תוצר ראוי ואנו כמובן מזמינים אתכם לבא ולראות את ההצגה פרי עמל בנכם.

ההצגה תתקיים בעז"ה ביום שני א' שבט (27.1) - נא שריינו תאריך זה.

 

בגרויות - יחד עם ההכנות להצגה אנו נגשים ללב השנה של הלמידה וההכנה לבגרויות ונדרש מהבנים לשמור אל איזון נכון בכל החזיתות. שימו לב וכדאי גם להזכיר לבנים (לענ"ד מספיק להזהיר ולא צריך לנדנד) שבהיסטוריה אנו עושים בגרות חורף ומיד לאחר החנוכה יש מבחן גדול לקראת הבגרות. לתלמידי כיתת התלם תתקיים בגרות חורף גם בספרות מיד לאחר חנוכה.

חשוב לציין שלטובת בחינת הבגרות על התלמידים להיות מצוידים בתעודת זהות.

 

מסעות – בעז"ה בין פורים לפסח, בין גאולה לגאולה, נצא לפגוש את קורות עמנו בדור הגאולה, לקבל יסודות לזהות שלנו כבנים נאמנים לעם היהודי ולהוסיף חוסן ואומץ לדרכנו ההולכת בשרשרת הדורות ורואה את חשיבותה של החוליה אותה אנו צריכים להופיע בעולם.

התלמידים מתבקשים לבחור בין מסע מ"משואה לתקומה" שיתקיים כאן בארץ הקודש ארצנו הטובה והיפה, מסע שיעבור בטלטלה הגדולה של הדור הקודם מאפר לחיים משאול לתקומה בחינת "מתחיל בגנות ומסיים בשבח". ובין מסע של משלחת מהישיבה שיוצאת לפולין לחוות ולראות את המקומות והדרכים בהם עמנו נרדף בנסיון של "פתרון סופי" ובכל זאת אנו כאן והיום יכולים לפגוש ולומר בקומה זקופה ש"עם ישראל חי וקיים לנצח נצחים".

 

פנימיה – כמובן שחיי הפנימיה מלאים חוויות ופעילויות שחלקן מפורטות לכם באיגרת נפרדת של הפנימיה אנו מברכים מאד את צוות הפנימיה המדריכים נריה נתנאל ועידן, אם הבית קרולינה, אורי ידוב וכמובן מנהל הפנימיה דותן זכריה על הפעילויות החנוכיות והמגוונות ועל ההשקעה הרבה הניכרת בחיי הפנימיה.

חשוב לציין שהמחזור לא מצטיין רק בגמרתון וגם את אליפות הישיבה בכדורגל נצחה כיתה יא1.

 

שעת שינה – אנו מבינים שעל מנת לתפקד בצורה טובה ולהפיק את המירב בעומס הלימודי והדברים הנוספים שהבנים חווים יש צורך בשעות שינה סבירות ורציפות לצערנו חלקם של הבנים לא מבין זאת ואנו מקיימים איתם שיח מתמיד בנושא שבסופו יש לנו אמירה עם סימן קריאה. שעת הכניסה לחדרים כיום היא 24:00 גם על מנת שהמדריך יוכל לוודא שכולם נמצאים וגם כדי לקדם את מצב השינה. חשוב לנו שיתוף פעולה עם התלמידים אבל יחד עם זאת לא נוכל לקבל חריגה מנהלי הפנימיה שפוגעת בבחור עצמו ובחבריו, אנא שוחחו עם בנכם על סוגיה זו כדי שנוכל להתקדם בה.

 

 

בברכת חנוכה שמח, חורף טוב, עם גשמי ברכה, פריחה וצמיחה.

הרב שמואל וגליין

רכז השכבה

וצוות שביעית

(קרא עוד...) מצגת/pdf

29/08/2019 איגרת להורים לפתיחת שנה

להורי כתות י"א - מחזור ל"ו, שלום וברכה

 

איגרת לפתיחת שנת הלימודים הבעל"ט

א - ל - ו - ל  - זוכים אנו השנה להתחיל את שנת הלימודים ב-א' באלול.  אלו ימים שיש בהם מעלה מיוחדת של קרבת ה' אלינו ומתוך כך התעוררות של רצון לקרבת ה' שלנו אליו בבחינת "אני לדודי ודודי לי". אנו מכירים במעבר החד של הבנים מהחופש הגדול ללמידה ויותר מכך מ"אוגוסט" ל"אלול".

אנו משתדלים לבנות לבנים סולם מאמצים מודרג ומותאם שיאפשר לכולם להתחיל את השנה ברגל ימין מתוך התעלות וצמיחה ובאוירה שמחה ונינוחה.

במהלך חודש אלול נקיים סמנריון של "מסע אל עצמי" – לברור הרצון העצמי שלנו אל מול רצונות אחרים, העמקה בהכרת כוחות הנפש שלנו ומגש עם עומק מושג התשובה המשיב אותנו לעצמנו וזהו הדבר המשמח ביותר.

בשעורי אמונה בבוקר נלמד ספר "אמונה וגאולה"- דרכו נעלה נושאים וסוגיות באמונה שרלוונטים ומשמעותיים לבנים.                                                                                                                         

בשיעורי גמרא נלמד מסכת בבא קמא - שעורי הגמרא יתחלקו השנה להקבצות, על מנת לדייק לכל תלמיד את המסלול התאים לו ביותר.

ערבוב הכתות – כידוע לכם החלטנו לערבב את כתות הלימוד. השתדלנו לדאוג לכיתה מתאימה לכל תלמיד ותלמיד. יש תלמידים שמן הסתם יתקשו בהתחלה עם השינוי. אני רואה את תפקידנו כמבוגרים לעזור להם לגלות כוחות שנותנים הזדמנות ואפשרות לשינוי ואני מאמין שבסופו של דבר רובם ככולם יהיו מרוצים.

 

לימודים לקראת בגרויות – בשביעית העומס הלימודי גובר מעט והלימודים מוכוונים גם להצלחה בבחינות הבגרות הרבות שמתקיימות בשנה זו. אנו מאמינים בבנים שיעמדו במשימות הלימודיות על הצד הטוב ביותר. אנחנו כל הזמן נמצאים כאן כדי לעזור לכל תלמיד, בכל קושי. במידה ואתם מתוודעים לקושי כלשהו  נשמח שתיידעו אותנו בהקדם ונוכל לחשוב במשותף על עזרה ופתרון.

 

הבגרות האישיותית – דווקא בשל מבחני הבגרות ובשל כניסתם של הבנים לשכבה הבוגרת של הישיבה או מדגישים שהצלחה במבחני הבגרות הלימודית חשובה מאד אבל הרבה יותר מכך חשובה הבגרות האישיותית, בניית העולם האישי, ביראת שמים, במידות טובות, בכנות, בעצמאות, בלקיחת אחריות ועוד.

בשל ציפייה זו להתנהגות בוגרת ואחראית של הבנים אנו דורשים עמידה בכללי הישיבה. ועל כן חשוב לי לחדד ולהזכיר שוב מספר נהלים:

  • אין יציאה משטח חספין ללא אישור המחנך+אישור הורים!!
  • חל איסור מוחלט על כניסה למאגר המים הנמצא בסמוך לישיבה.
  • לכל בעלי הפלאפונים החכמים , אנו דורשים סינון של נטספארק או רימון.

 

צוות – בצוות הפנימיה ממשיכה איתנו קרולינה יצ'ה אם הבית וכן המדריך נתנאל פנש. מצטרפים אלהם שני מדריכים: עידן איבגי ונריה בירנבאום.   

מבחינת צוות הר"מים - ימשיך איתנו הרב אסף שמילה ויצטרף אלינו הרב יונתן קראוס. אני בעז"ה אחנך כיתה ואמשיך לרכז את השיכבה. אשמח לעזור בכל בעיה.

בהזדמנות זו אני שב ומדגיש את החשיבות הרבה שאנו רואים שותפות ותקשורת תדירה בין ההורים לצוות. נשמח שתעדכנו אותנו בכל דבר שיכול לתת לנו תמונה נכונה יותר על הבן.

שתהיה בעז"ה שנה טובה ופוריה

הרב שמואל וגליין וצוות השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

accessibility