איגרת ראש הישיבה להורים - לראש השנה

הורים יקרים!

בראש השנה אנו מצווים לשמוע קול שופר. במצווה זאת האדם לא נדרש לעשייה אלא להקשבה, וכך אנו מברכים: "אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לשמוע קול שופר".

האדם יכול לדבר הרבה, לדבר בלי סוף, ובלי להקשיב. פעמים רבות מדברים אתנו אבל אנחנו לא שומעים. הסיבה לכך לא נובעת בעיה בעוצמת הדיבור אלא ביכולת ובפניות שלנו להקשיב. בראש השנה אנו מתרכזים בהקשבה.

מה אנו רוצים לשמוע? או, אם נשאל זאת בדרך אחרת – האם פעולת ההכנה הנדרשת לראש השנה היא ניקיון האוזניים..?

בראש השנה אנו מבקשים להקשיב עם הלב, לפתוח את הלב לקול ה' שמופיע בעולם, וקורא לאנושות להיות בקשר עם הבורא.

בהיסטוריה שלנו, הקב"ה נגלה עלינו במתן תורה בקולות השופר, וכך ניתנה התורה שהיא מחייה את הקשר בצורה תדירית בינינו ובין רבש"ע.

השמיעה כשהיא פנימית ולא חיצונית יכולה להזיז אותנו, לגרום לנו להיות יותר קשובים, יותר מכוונים לרצון הפנימי שלנו, ולא להשתכר מהמעטפת החיצונית שעוטפת אותנו.

אנו תוקעים ומרעים ושוב תוקעים. מסדר התקיעות ניתן ללמוד על דרכו של האדם, על מהות חייו.

אנו פותחים בקול ישר, "האלוקים עשה את האדם ישר", האדם בטבעו הוא ישר, "אלוקי, נשמה שנתת בי טהורה היא", לאחר מכן מגיעים השברים. יש בעולם שברים, גם גשמיים וגם רוחניים. ישנם מצבים שיש שבר ליחיד לעיתים לכלל. התורה מלמדת אותנו שאנחנו לא נשארים באותו המקום, אלא לאחר התקיעה והתרועה מגיעה תקיעה נוספת. אמנם התרועה אינה נעלמת, אך יש אחריה תקיעה – אפשר לתקן, אפשר ללמוד מהתרועה, ומתוכה ממשיכים הלאה. מתוך השבר ממשיכים את התקיעה הלאה, ממשיכים את החיים הלאה קמים ובונים.

בתפילת ראש השנה אנו מציינים שלא רק אנו מקשיבים אלא אף הקב"ה כן, "מאזין תרועה ואין דומה לך". כפי שאנו מאזינים גם הקב"ה מאזין לתקיעתנו לקולות היוצאים מועמק הלב, שלעיתים ישים ולעיתים נשברים והרצון הגדול לתיקון הוא מה שמעביר מכיסא דין לכיסא רחמים.

הורים הם אנשי חינוך. וכמו שהדבר נכון ביחס לאדם כלפי עצמו, ובמבט כולל על העולם, הדברים נכונים ביחס לילדינו. להאמין בטוב ובישרות של בנינו גם אם יש שברים, קשיים ונפילות. גיל הנעורים שבו האדם בונה את עצמו ומגבש את אישיותו מאופיין "בשברים", אך אנו מתפללים שאלו הם שברים שאח"כ נשמע קול ישר של צמיחה.

מאחל לכולנו ימים של האזנה פנימית לקול השופר.

מהנעשה בישיבה:

בסייעתא דשמיא נפתחה השנה עם פעילות רבה. הספקנו כבר לחוות טקס פתיחת שנה בגמלא ביום שישי ולאחריו טיולים שכבתיים. חיינו שבת עמוסה בתוכן, עם שירה וריקודים בתפילות ובסעודות בהובלת השמינית, "אורח שבת" - הרב ערן יונגר, איש חינוך ותורה שפועל רבות בשכונת "רמת אביב" בתל אביב, שיתף אותנו בשליחות שלו ובמסע שלו להבין מה הוא יכול לעשות ולתרום למען החברה. היה מעניין ומעורר לחשיבה. במוצאי שבת קיימנו ערבי התעוררות לשכבות עם "בעלי מנגנים" וכך נכנסנו לסליחות משותפות בחצות ליל.

אנו יוצאים לראש השנה בתחושה טובה ושמחה ומחכים לבנים לקראת "שבת תשובה". (כיתות ט יצטרפו ביום ראשון)

בהזדמנות זאת אני מבקש להתנצל אם תוך כדי הדרך הורים נפגעו ממני – אני מבקש סליחה ומחילה.

שנה טובה ומתוקה לכם ההורים, למשפחותיכם ולכל עם ישראל.

הרב חיים איזנטל – ראש הישיבה

accessibility