סיום גמרתון וחופשת חנוכה

בס"ד, כ"ה כסלו תש"ף

23 בדצמבר 2019

הורים יקרים!

הנדון: סיום גמרתון וחופשת חנוכה.

עברנו שבוע שעבר חוויה מאד חזקה ומשמעותית, כישיבה, ביחס ללימוד תורה.

קשה להעביר תחושות במכתב, ובכל זאת אנסה בדברי לשתף אתכם בדברים הבאים.

יצאנו לדרך ביום שני, ללימוד שונה. שונה בהיקף הזמן, בצורת הלימוד ובאינטנסיביות.

ישיבה שלמה יושבת ולומדת בבית המדרש. בימים שני-שלישי הוקדשו הבקרים ללימוד זה, בימים רביעי–חמישי ימים שלמים.

ובכן מה היה לנו שם?

הגמרתון נפתח בכינוס באמפי. ברכת ראש הישיבה, צפייה בסרטון (שנשלח אליכם) ומשחק הקשור לתורה שבעל פה. הכל היה על זמנים קצרים כדי להכניס לאווירה של מרתון. משם עברנו ללימוד הגמרא.

מאות תלמידים חוזרים על לימודם, משננים גמרות בעל פה ונבחנים על כך, בחנים שנערכים בסוף כל סדר לימוד. הלהט שהיה בבית המדרש הדביק את כולנו. גם אלו שביום יום פחות מוצאים את עצמם לומדים בהתלהבות היו בתוך הסיפור. ולא, אל תסמכו רק על מה שאני מספר לכם, דברו על כך עם הבנים שלכם, על החוויה שהם עברו.

היה משמח לראות את תחושת "הביחד" החזקה. כולם נתרמים למרוץ. מהר מאד הבינו כולם שהסיפור הזה גדול יותר מהפרס שהובטח לשכבה המנצחת. נכון, כולם נרתמו גם בשביל לנצח, אבל הייתה אווירה אחרת, של משהו גדול שעובר עלינו כישיבה.

"המתקנו" את הלימוד בכיבוד לאורך הסדרים, באחד בימים חילקנו לתלמידים בהפתעה חולצות "גמרתון", השתדלנו למצוא את האיזון בין המקום שמייקר את הלימוד ובין כיבוד יתר, ולטעמי האיזון נשמר.

לגמרתון קדמה הכנה גדולה. שלושה רמים הובילו את כולנו וזאת ההזמנות להודות להם: הרב משה ראב, הרב רועי אבירן והרב אסף שמילה. הם הצליחו לסחוף את כולנו, רמי"ם ושאר צוות גמרא וכולם נרתמו לסייע. מדובר על שעות שלפני הגמרתון, ובעיצומו. "משמר" ביום רביעי אחרי יום לימוד שלם שהסתיים בשעה 1:15 לפנות בוקר.

ביום חמישי סיימנו עם מבחן מסכם על כלל החומר, לאחר מכן עברנו לחידון שכל השכבות נטלו בהם חלק וחידון פומבי ל'נבחרת' שכל שכבה שלחה. היה מקסים ומרגש לראות את השליטה והבקיאות של התלמידים בחומר הנלמד.

שכבה אחת צברה את מירב הניקוד והיא נסעה "לחמת גדר", אך כיון שכל השכבות נכנסו חזק לעניין והשקיעו רבות, כולם זכו בפרס של "על האש" שכבתי, שימומש בעז"ה אחרי חופשת החנוכה.

הרב יגאל אריאל הגיע לברך אותנו ודיבר על ההבדל בין מרתון וגמרתון. בסיום המרתון הרץ מרגיש נטול כוחות ועייף, מרוב מאמץ, בעוד שבלימוד תורה, בסיום הגמרתון, אנו מרגישים חזקים יותר, קשורים לתורה יותר. הוא אמר זאת תוך כדי התהליך ואנו יכולים להעיד שאלו התחושות בסיום.

בעונגי שבת הכיתתיים סיכמנו את התחושות, והן אכן טובות מאד ומרגשות.

אנו תפילה שצעדנו עוד צעד קדימה באהבת התורה ובלימודה.

חנוכה:

אתמול הדלקנו נרות ברוב עם בבית המדרש, ולאחר מכן התלמידים הדליקו בחדרים. המשכנו למסיבות כיתתיות, והתכנסנו כלל הישיבה לשמוע את מח"ט הגולן אל"מ אבינועם אמונה.

אבינועם דיבר איתנו על הזכות להיות חלק מדבר גדול כל כך- צה"ל,  תוך שהוא מסביר מה נותן לו את הכח לעמוד במשימות ובאתגרים שנראים למעלה מכוחותיו. השייכות לצבא שהוא צבא עם ולא צבא של מדינה ולא צבא המגן על מדינה הוא דבר ייחודי ועמוק שאינו קיים בעמים אחרים. אי אפשר שלא להתפעל ממנו, קצין שמשדר את שפת האמונה והתורה, מהווה המשך ישיר ללוחמי יהודה המכבי, לוחמים עם אמונה גדולה.

אחרי דבריו סעדנו בסעודה חגיגית והרקדה בהובלת הרכב השמינית. היה מוצלח ביותר!

הבוקר אנו יוצאים לחופשת חנוכה. חזרה ללימודים ביום שלישי ג' טבת (31/12/19).

חנוכה שמח!

הרב חיים איזנטל

ראש הישיבה

accessibility