חינוך וגבולות - פלאפונים

יום רביעי, כח' תמוז תשע"ט   31/07/19

 

חינוך וגבולות - פלאפונים

הורים יקרים!

הדברים שלפניכם עוסקים בתפיסה של הישיבה בנושא השימוש הנכון בפלאפון החכם (סמארטפון), ובהיבט של הסינון הנדרש מכל תלמיד.

למי שאורך הדברים מכביד עליו מוזמן לעבור לעמוד האחרון לחלק היישומי.

בתודה על שיתוף הפעולה! 

פתיחה:

ההתקדמות הטכנולוגית של העולם הצליחה להביא לפיתוחים כבירים. אין צורך להכביר במילים על הקידמה, אנו מכירים אותה מקרוב, היא חלק בלתי נפרד מאורח חיינו, ואני מאמין שרובנו ככולנו מברכים על חיי הרווחה שהדבר מאפשר בזכות פיתוחים אלו, בכל תחומי החיים שרק ניתן לדמיין, והאמת שלעיתים הדברים עולים על הדמיון.

מקובלים אנו שכל חידוש המגיע לעולם, מופיע בתחילה בצורה בוסרית ולא מזוקקת, ורק לאחר תהליך ארוך של בירור מצליחים לברור את המוץ מתוך התבן, לדעת להפריד, ולהשתמש בו לחיוב ולקידום העולם, בלי להיפגע מהדברים השליליים שבאים איתו.

נושא שמעסיק את העולם

מאז המצאת הפלאפונים החכמים העולם עבר מהפכה. יש המשווים זאת למהפכה שהביאה בכנפיה המצאת הדפוס, ולמהפכות נוספות ששינו את דרכי החשיבה במובנים רבים לעולם כולו. ניתן לנסות למנות כמה שימושים הסמארטפון ממלא בשגרת חיינו, דרך מכשיר ניווט, פנס, יומן, מחשב כיס ועוד שימושים רבים מלבד הפונקציה הפשוטה של "טלפון" למטרת שיחה ויצירת קשר.

העולם כולו לומד כיצד להתנהל נכון עם הסמארטפון. הרצאות בכל השפות, שיחות להורים, טיפול בהתמכרויות הם חלק ממה שכולנו מכירים בפרסומים רבים בעיתונות המודפסת והאינטרנטית והם מעידים שיש מחיר להמצאה הגאונית הזאת. מדינות שונות בעולם מתלבטות האם להכניס בחקיקה הגנה לילדים ומתבגרים כדי לאפשר להם לגדול בצורה בריאה ונכונה מבלי להינזק מנזקי שימוש לא נכון.

הסוגיות החינוכיות הן מגוונות, ומה שמטריד אותנו הוא לא בהכרח מה שמטריד את העולם כולו, אך אנו ערים לכך שזאת לא סוגיה חינוכית שרק בישיבה התיכונית בחספין עסוקים בה, אלא היא רחבה כמעט כמו תפוצתו של השימוש ההולך וגובר בקרב האנושות המפותחת טכנולוגית.

שאלות חינוכיות

ברור מאליו שכל אדם רוכש לו הרגלים אישיים בהשתמשות במכשיר הנייד, אך ניתן לומר שיש כמה מאפיינים שמשותפים לרבים מבני הנוער, והם מציבות להם ולנו אתגרים חינוכיים בעקבותיהם.

נמנה כמה מהם, על אף שבוודאי אתם יכולים לחשוב על דברים נוספים ואחרים.

1) כישורים חברתיים. שנים אלו של גיל הנעורים מאופייניים בחברתיות במשמעויות רבות, והן חשובות מאד להתפתחות התקינה של אישיות המתבגר. הפלאפון נועד לאפשר להתקשר ולהתקרב. אדם יכול להיות בצד אחד של העולם ולשוחח במגוון דרכים עם אדם הנמצא בצדו השני של העולם, וזה אכן שימוש חיובי פעמים רבות, אך מצד שני אנו רואים שתלמידים שיש להם קושי חברתי מוצאים להם מפלט ב"חבר" שתמיד נשאר נאמן, הפלאפון. לדבר זה יש מחיר!

אם בעבר תלמיד עם קושי היה מוכרח לתרגל את עצמו ולמצוא כוחות פנימיים ונפשיים להתמודד עם הקושי שלו ולמצוא דרכים להיות מעורה יותר בחברה, מעתה כשהוא מרגיש בודד וללא חברים תמיד יש לו נחמה "בחבר" בדמות המסך.

מחקרים מראים שהפלאפון הוא פעמים רבות מרחק ולא מקרב. הוא יוצר ניכור בין אנשים ולא מכריח אותם למפגש בלתי אמצעי, דבר זה נכון גם למי באופן בסיסי כישוריו החברתיים תקינים ונורמטיביים.  

2) צניעות. התמודדות זאת ידועה ומוכרת, ונמצאת בתודעה של רבים. מדברים על כך בבמות רבות, ובכל זאת רבים וטובים בטוחים שלא מדובר על הילד שלהם, כי הוא הרי מתוק ותמים, ומה שכולם מדברים עליו מתייחס לילד של השכנים...

פלאפון ללא סינון הוא מתכון בטוח להתמודדות עם מראות לא צנועים. אין צורך להרחיב, אבל הרשת  לא חוסכת מהבן שלכם, והוא חשוף לחוסר צניעות ולדברים חולניים ברמה שאין ספק שאתם לא מעוניינים שהוא יהיה חשוף אליה. הדברים פוגמים ברמה הבסיסית של כבוד האדם, כבוד האישה, ובסוף פוגעים בשמחה של התלמיד.

עלינו לדעת שהדברים עשויים גם לפגוע וליצור קשיים בעתיד, בשלבים מאוחרים יותר, בהם התלמיד עומד להקים את ביתו והמציאות שונה "מהסרט" שבו הוא היה חי עד כה בתחום.

היחשפות זאת פוגמת בחובה המוסרית לשמור על קדושת העיניים, פוגמת בטהרה, וביכולת להתקשר לדברים שבקדושה, ולהתקדם בתחום המרכזי של עבודת ה' בחיינו.

3) התמכרות. נושא שגם הוא ידוע, ומומלץ לכל הורה להתעדכן בו, על השלכות של התמכרות, מתי הצריכה היא כבר נחשבת כלא נורמטיבית, הבאה לידי ביטוי בהשקעת משאבי זמן מיותרים, ומה ניתן לעשות כשחושבים שהילד שלכם כבר נמצא במקום הזה.

4) ניהול סדר יום נכון. סדר יום בישיבה הוא עמוס. היום נפתח בתפילת שחרית בשעת בוקר, ממשיך ליום לימודים מלא, ומסתיים לאחר זמן מובנה ופנוי להתאווררות והשקעה בצד החברתי.

כדי לנצל כראוי את הזמנים הללו התלמיד נדרש לנהל את סדר יומו וללכת לישון בשעה סבירה. אם כשהוא נכנס למיטה הפלאפון נמצא אצלו כדי לצפות בסרטים ובסדרות, או להיות בקשר עם חברים מכל רחבי הגלובוס, בקלות הוא עלול למצוא את עצמו גולש עד השעות המוקדמות של הבוקר...

אני לא רוצה לטעון שלפני המצאת הפלאפונים הפנימייה דממה בשעה מוקדמת, כלל לא! אבל זאת התמודדות נוספת הניצבת לפני התלמיד, לאחר שכבר החליט שהוא נכנס למיטתו והולך לישון.

גיל הנעורים

הדברים שמניתי נכונים לא רק לבני הנוער, ולא רק לחיי פנימייה.

לצערנו גם בוגרים רבים לא יודעים להתנהל נכון בכל התחומים הללו, וההשלכות מכך עשויות לפגוע במישורים רבים על חייהם, אך בגיל הנעורים ההתמודדות בנקודות אלו מועצמת מכמה סיבות.

מה עושים

כמה גישות להתמודדות עם התופעה. ולא נמנה את שבחן או את גנותן, אלא נזכיר אותם ובמה אנו  בחרנו בישיבת חספין, ומה המשמעות של הבחירה הזאת.

  • יש את המצדדים שלא להשתמש בסמארטפונים ולהימנע ככל שאפשר מהחשיפה אליהם, בגלל הבעייתיות בדבר, כפי שהסברנו באריכות.
  • יש את הבוחרים לאפשר להשתמש בסמארטפונים ולחנך את הילד לנהל את חייו בשום שכל, ולדרוש מעצמו להציב לבדו גבולות פנימיים לשימוש בתכנים השליליים.

אנו מצד אחד מאפשרים להשתמש בפלאפונים החכמים, אך דורשים להציב גבול שהוא חיצוני. על הגבולות הללו ניתן וצריך להרחיב בדיבור עם הנוער רבות, אך אני מבקש במכתב זה להתעכב על הדרישה להתקין תוכנת סינון.

כל תלמיד שמעוניין להחזיק ברשותו טלפון חכם נדרש להתקין תוכנת סינון של NetSpark Mobile או תוכנת סינון של רימון.

חינוך, חינוך ועוד פעם חינוך

אין לנו אשליה שהתלמידים שלנו ימשיכו כל חייהם להיות חלק ממסגרות חינוכיות שידרשו מהם, ויציבו להם גבולות, ולכן אנו מאמינים שעלינו לסייע בידם לבנות את עמוד השדרה הערכי בתחומים רבים, כמו גם בזה, ולא להסתפק בהצבת "המסגרת" כדבר יחידי.  

אנו מאמינים שאין תחליף לחינוך. החינוך כולל גם הסברה ודיבור אל הלב והראש של התלמיד, וגם הצבת גבולות שהם חלק חשוב מתהליך חינוך.

כמובן שההסברה שונה מגיל לגיל ואנו נדרשים לשיח רלוונטי עם תלמידנו, אבל אלו הם אבני היסוד של החינוך שאנו מחויבים אליהם ומתכוונים לפעול בשני המישורים – שיח וגבולות.

קצת פרקטיקה

איך עושים זאת?

ניתן להתקשר לאחת מהחברות ולבקש מהם שיסייעו בהתקנת הסינון. כדאי מאד שאחד מההורים יהיה זה שמתקין כדי שהסיסמא תהיה שמורה אצלו ויהיה לה אפקטיביות. אם התלמיד מחזיק את הסיסמא לסינון – אין לה כמעט משמעות, ברצותו הוא מסיר אותה.

מצורף קישור לטובתכם: https://www.support-he.netsparkmobile.com/contact-us

האם פתרנו בכך את התמודדות?

ברור מאליו שהתקנת הסינון לא נתנה מענה לכלל האתגרים שהתלמידים ואנו ניצבים בפניהם הצומחים מהטלפונים החכמים, אך אנו בוחרים במודע בחלק מהנושאים לצמוח מתוך שיח משותף עם התלמידים, ובחלק להציב את הגבולות, מתוך אמונה שכך הדברים צריכים להיעשות. 

אנו יודעים שאין פתרונות קסם, וגם לא מעוניינים בהם.

אנו רוצים לצעוד עם תלמידנו בדרך ובתהליך ההתפתחות שלהם בכל המישורים, תהליך התפתחות אישית, בכל רבדי האישיות בגיל המופלא הזה.

מקווים שנפעל בדרך שתגדל את ילדינו בבטחה ובאמונה.

 

בברכה ובכבוד

הרב חיים איזנטל – ראש הישיבה

 

accessibility